Kot je za 24 ur radijske novice povedal predstavnik hrvaških ribičev Daniele Kolec, Hrvati ne bodo upoštevali maloobmenjnega sporazuma, ampak sredinsko črto. V primeru, da bodo slovenski ribiči prečkali sredinsko črto, pa je Kolec izjavil: "Ne morem biti odgovoren za dogodke na morju. Tu lovi veliko ribičev, okrog 110 iz Umaga, 40 iz Novigrada, Poreča in Rovinja, ki pogosto lovijo na tem območju."
Predstavnik slovenskih ribičev Fabio Steffe pa je povedal, da bi slovenski ribiči šli že danes na morje, če ne bi bilo vreme preslabo, saj se je moratorij, za katerega so se dogovorili s hrvaškimi kolegi, iztekel.
Dogovor o vzpostavitvi začasnega režima gospodarskega ribolova na območju SOPS sta na srečanju 10. septembra v Zagrebu s ciljem umiritve incidentnih razmer na morju dosegla premiera Janez Drnovšek in Ivica Račan.
Ribolovne dovolilnice še ta teden
Sopredsedujoči podkomisiji za ribištvo v okviru maloobmejnega sporazuma (SOPS) Franc Potočnik se je danes v Kopru sešel s predstavniki upravnih služb, ki bodo v sodelovanju s hrvaškimi vršile skupni nadzor nad izvajanjem začasnega ribolovnega režima in kodeksa obnašanja ribičev.
Potočnik je predstavnikom Uprave RS za pomorstvo, inšpekcijskih služb in policije pojasnil njihove naloge pri tem. Čeprav ribolovne dovolilnice še niso natisnjene, izdajati pa jih bodo zagotovo začeli ta teden, začasni ribolovni režim že velja in ribiči bi danes že lahko lovili na območju, ki ga ta določa. Ne slovenski ne hrvaški ribiči pa po besedah vodje predstavnikov slovenskih ribičev v pogajanjih s hrvaškimi kolegi Fabia Steffeja zaradi slabih vremenskih razmer niso šli na morje.
Rupel: Odnosi s Hrvaško niso kritični
Minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel je na današnji novinarski konferenci povedal, da odnosi s Hrvaško niso kritični, saj imata državi stalen dialog, ozračje pa se po zadnjih incidentih v Piranskem zalivu zopet umirja. Kot je zatrdil Rupel, so problemi s Hrvaško le kratkoročni, saj naj bi se končali z vstopom Slovenije in Hrvaške v EU.
Minister upa, da incidentov na morju zdaj, ko je začel veljati začasni ribolovni režim, ne bo več, saj razlogov zanje ni. Če ribiči z rešitvijo ne bi bili zadovoljni, bo to dokaz, da jim ni šlo za ribolov, temveč za nekaj drugega, je poudaril Rupel. Kot upata obe vladi, bo sedanji režim, ki je začel veljati z današnjim dnem, zdržal vsaj tri mesece.
O SOPS tudi saborski odbor za zunanjo politiko
O uresničevanju SOPS in o dogovoru o začasnem režimu ribolova, ki je danes vstopil v veljavo, so razpravljali tudi na zasedanju odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora. Po besedah sopredsedujoče stalni mešani komisiji za izvajanje SOPS Olge Kresovič-Rogulja sporazum potrebujeta obe državi, dogovor o začasnem režimu ribolova pa je le začasna rešitev, ki v glavnem temelji na SOPS, medtem ko ga v enem delu izključuje. Predsednik odbora za zunanjo politiko Zdravko Tomac je izrekel podporo obema, pri čemer je poudaril, da je SOPS "dober primer, na katerem bi lahko poskušali reševati podobne probleme tudi z drugimi sosednjimi državami".
Pomembno je, da se vse podrobnosti v zvezi s SOPS uredijo do konca leta 2003, ko naj bi Slovenija vstopila v EU, s čimer bi njena meja s Hrvaško postala meja schengenskega območja, je poudarila Olga Kresovič-Roguljeva.
Predsednik odbora za zunanjo politiko Tomac je v zvezi z začasnim režimom ribolova dejal, da si je v treh mesecih, ko bo ta v veljavi, treba še naprej prizadevati za dogovor s Slovenijo o trajni rešitvi glede meje na morju. Tomac se je pri tem skliceval na obveznost izvajanja saborskih deklaracij in pred člani odbora prebral posamezne dele deklaracije hrvaškega sabora iz leta 1999 o odnosih med Slovenijo in Hrvaško, ki zahteva, da se meja na morju določi po sredini Piranskega zaliva; če do tega ne pride v roku enega leta, pa se poišče svetovalno mnenje ustreznih mednarodnih institucij, in če je potrebno tudi arbitraža.