
Slovenci danes obeležujemo praznik - dan vrnitve Primorske k matični domovini. Osrednja državna slovesnost je bila sinoči v Kopru, slavnostni govornik je bil predsednik vlade Janez Janša. Ta je največji aplavz požel, ko je jasno in glasno povedal, da je Slovenija po drugi svetovni vojni plačala največji davek pri razdeljevanju ozemlja. Dejal je, da je Slovenija ostala brez Trsta - čeprav smo ga osvobodili - in tudi brez Gorice, ter da smo ceno plačali tudi na račun Hrvatov, ki so dobili vrnjeno vso obalo in Dalmacijo, odpovedali pa se niso ničemur.
"Vse hrvaško ozemlje, ki je bilo po Rapalski pogodbi priključeno Italiji, je bilo vrnjeno Hrvaški. Niti ped njihove zemlje ali morja na Zahodu ni bil odtrgan od matice. To je zelo pomembno zgodovinsko dejstvo. Ceno delitve smo takrat plačali samo Slovenci,“ je dejal Janša. Zato bo Slovenija vztrajala, je še povedal, da se pri reševanju odprtega vprašanja meje na morju poleg stanja na dan 25. 6. 1991 upošteva tudi načelo pravičnosti. "Preveč smo bili prikrajšani v zgodovini, da bi lahko na tej točki popustili,“ je zaključil premier.

Njegove besede odmevajo tudi pri naših južnih sosedih. Hrvaško zunanje ministrstvo je zavrnilo njegove trditve, da bi morali pri reševanju mejnega vprašanja upoštevati načelo pravičnosti. Spreminjanje meja zaradi dogodkov iz preteklosti je nesprejemljivo in v nasprotju z mednarodnim pravom, so zapisali v odzivu. "Glede na to, da v Sloveniji pravkar poteka predvolilna kampanja, gre očitno za politiziranje tega vprašanja za namene kampanje,“ dodajajo. Prav izkoriščanje proslave v predvolilne namene pa Janši očitajo tudi v Sloveniji.
KOMENTARJI (433)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.