Poslanske skupine opozicijskih SDP, HNS in IDS so na začetku jesenskega zasedanja hrvaškega sabora zahtevale od premierke Jadranke Kosor, naj predstavi poročilo o pogajanjih in dogovoru s predsednikom slovenske vlade Borutom Pahorjem.
Na vztrajanje opozicije, naj pojasni, zakaj je hrvaško zunanje ministrstvo 15. septembra objavilo sporočilo, da bosta Hrvaška in Slovenija pogajanja o meji nadaljevali na podlagi Rehnovega predloga iz 15. junija, je Kosorjeva odgovorila, da v sporočilu ne piše, da bosta državi pogajanja nadaljevali na podlagi drugega Rehnovega predloga, ampak da bosta pogajanja nadaljevali tam, kjer so bila ustavljena 15. junija, ko je bil na dnevnem redu drugi Rehnov predlog.
Dodala, da je ministrstvo omenjeno sporočilo objavilo v času burne razprave v slovenskem parlamentu, ko sta morala odbora za zunanjo politiko in zadeve EU sprejeti odločitev o deblokadi hrvaških pogajanj z EU.
Njeno trditev sicer zanika sporočilo hrvaškega zunanjega ministrstva, ki je 15. septembra zapisalo: "Predsednica hrvaške vlade Jadranka Kosor in predsednik slovenske vlade Borut Pahor sta se dogovorila za nadaljevanje pristopnih pogajanj Hrvaške z EU in nadaljevanje pogajanj o reševanju vprašanja o meji s pomočjo Evropske unije na podlagi predloga od 15. junija 2009".
Kosorjeva je ponovila še, da nima kaj dodati k tistemu, kar je zapisala v pismu švedskemu predsedstvu EU po ljubljanskem srečanju s Pahorjem, ki ga je danes dvakrat prebrala v saboru. "Nič se nisem dogovorila, razen tistega, ker sem podpisala," je dejala ter poudarila, da ni bilo nič dogovorjeno "pod mizo". Dodala je, da je žalostna, ker ne verjamejo njej, temveč "kakemu drugemu premieru".
Obenem je pozvala opozicijo, naj neha v javnosti govoriti neresnice, da se je Hrvaška obvezala k ozemeljskim popuščanjem Sloveniji in naj sprejme dejstvo, da bo na podlagi dogovora Slovenija umaknila blokado hrvaških pristopnih pogajanj z EU. Sprejme naj tudi dejstvo, da gre na medvladni pristopni konferenci, ki bo 2. oktobra, pričakovati odpiranje in zapiranje "vsaj 12 pogajalskih poglavij".
Kosorjeva je ocenila še, da si želi opozicija na vprašanjih odnosov s Slovenijo nabirati predvolilne točke v predsedniški kampanji. Predsednica hrvaške vlade je še dejala, da ne nasprotuje, da bi zunanjepolitični odbor sabora razpravljal o dogovoru, ki sta ga 11. septembra v Ljubljani dosegla s Pahorjem.
'Veliko se je spremenilo'
Voditelj socialdemokratov (SDP) Zoran Milanović je pred tem pojasnil, da se je od 8. maja, ko je sabor podprl prvi predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna glede umika slovenske blokade hrvaških pogajanj z EU in rešitve spora o meji med Slovenijo in Hrvaško, veliko spremenilo.
"Želimo slišati, da ni odstopila od pogajalskega stališča, ki je bilo sprejeto 8. maja. Če pa je, potem gre za kršitev odločitve sabora," je dejal Milanović. Dodal je, da je Hrvaška zavrnila drugi, junijski Rehnov predlog, za katerega se je sedaj pokazalo, da bo izhodišče za nadaljevanje pogajanj o meji s Slovenijo. Milanović je še izpostavil, da je Pahor že dvakrat govoril pred slovenskim parlamentom o dogovoru s Kosorjevo. Kot skrb zbujajočo je ocenil Pahorjevo ponedeljkovo izjavo, da se je Hrvaška obvezala, da bo uredila spor o meji pred vstopom v EU.
Poslanci zahtevajo poročilo
Poslanka Hrvaške ljudske stranke (HNS) Vesna Pusić je v imenu poslanske skupine prav tako pozvala premierko, naj v saboru pojasni, ali je Hrvaška sprejela drugi Rehnov predlog, ki je, kot je dejala, za Hrvaško nesprejemljiv. Tudi poslanec Istrskega demokratskega zbora (IDS) Damir Kajin je zahteval poročilo o pogajanjih s Slovenijo.
Po njegovem mnenju pomeni dogovor o arbitraži in ne mednarodnem sodišču kršitev saborske odločitve. Povabil je še premierko, naj pojasni, ali je Pahorju obljubila, da se bo Hrvaška odpovedala delu svojega ozemlja glede na to, da je, kot je dodal, izhodišče za pogajanje o meji na morju stik Slovenije z odprtim morjem.
"Popolna laž je, da bo Hrvaška izgubila kilometre svojega ozemlja, kot pravi Kajin, saj so te izjave del njegove predvolilne kampanje. Pahor in jaz sva se srečala trikrat, potekala je tiha diplomacija,“ je še Kosorjeva dejala na kritike poslanca Kajina. Poudarila je ša, da niso potekali nikakršni dogovori 'pod mizo', in zaključila, da je bila deblokada poganja Hrvaške za vstop v EU glavni cilj sestankov.
Predsednik sabora Luka Bebić je povedal, da bo predlog dodatno uvrstil na dnevni red jesenskega zasedanja parlamenta, ki ima že sedaj 70 točk, saj je opozicija zbrala zadostno število podpisov.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.