Hrvaško kmetijsko ministrstvo je na Evropsko komisijo naslovilo pritožbo na slovenski predlog za zaščito kranjske klobase na ravni Evropske komisije. Evropska komisija je 18. februarja letos objavila predlog v uradnem listu Evropske unije. V skladu s pravili EU pa se lahko v roku šestih mesecev pritoži vsaka država.
Hrvaško kmetijsko ministrstvo na svoji spletni stran pojasnjuje, da želijo s to pritožbo zaščititi domače proizvajalce in izvoznike, ki letno s proizvodnjo kranjskih klobas zaslužijo več kot 80 milijonov kun. K pritožbi so predložili vso dokumentacijo, ki jo zbirajo že od leta 2010.
Ugovore lahko vsaka članica ali tretja država še do sobote pošlje komisiji, ki bo najprej preverila dopustnost oziroma utemeljenost prejetih ugovorov na vlogo za kranjsko klobaso in jih bo šele nato posredovala Sloveniji. Hkrati bo komisija pozvala Slovenijo in države, ki so podale ugovore, da v roku šestih mesecev dosežejo dogovor.
V spor zaradi kranjske klobase sta se zapletli tudi Slovenija in Avstrija. A sta državi na koncu le dosegli dogovor, kar pomeni, da bomo lahko zaščitili kranjsko klobaso s slovenskim geografskim poreklom brez pogojevanja Avstrije. Dogovor pa je obenem proizvajalcem v Avstriji omogočil, da ob upoštevanju določenih pogojev lahko nadaljujejo s proizvodnjo njihovih proizvodov, ki imajo v imenu vključeno besedo 'kranjski' oziroma 'krainer'.
Če se zadeve ne bodo še dodatno zapletle, se bo kranjska klobasa kmalu pridružila drugim izdelkom, ki so že registrirani pri Evropski komisiji. Med njimi so ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, nanoški sir, kočevski gozdni med, sir Tolminc, prleša tünka, zgornjesavinjski želodec, šebreljski želodec, ptujski lük, belokranjska pogača, idrijski žlikrofi, prekmurska gibanica in nazadnje kraški pršut.
Zaščitena označba porekla pomeni, da morajo vse faze pridelave in predelave kmetijskega proizvoda potekati na določenem geografskem območju, saj sta kakovost in značilnost proizvoda posledici vpliva določenega geografskega okolja.
KOMENTARJI (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.