Glede meje v Piranskem zalivu Hrvaška zagovarja stališče, da gre za arbitražno sodbo o meji, ki ni priznana, ker je bila sprejeta med kontaminiranim postopkom, je dejala Marija Vučković. Kmetijska ministrica je tudi napovedala, da bo Hrvaška na ustreznih mednarodnih telesih in sodiščih nadaljevala z argumentiranjem svojih stališč, za katera trdi, da so v skladu z mednarodnim pravom.
"Verjamemo v pozitivno rešitev, ker se nam je potrpežljiv in pravno argumentiran pristop doslej splačal. Upamo, da bo tako tudi v prihodnje," je dejala Vučkovićeva po srečanju z ribiči iz Savudrije in lokalnimi obrtniki.
Menila je še, da hrvaška ministrstva za pravosodje, zunanje in notranje zadeve ter kmetijstvo v skladu s svojimi pristojnostmi ribičem za zdaj uspejo olajšati okoliščine, v katerih so se znašli.
"Hrvaška je angažirala tudi pravno pomoč za ribiče, ki glede tega nimajo ne finančnih niti operativnih bremen. Celotne postopke vodi hrvaško ministrstvo za pravosodje, ki je angažiralo pravno pomoč v tujini," je povedala.
Hrvaška ne priznava kazni
Pomočnik hrvaškega pravosodnega ministra Ivan Crnčec je spomnil, da je Hrvaška angažirala odvetnika v Sloveniji, ki že dlje časa na hrvaške stroške skrbi za postopke proti hrvaškim ribičem na slovenskih sodiščih. Crnčec je izpostavil, da Hrvaška ne priznava kazni, ki jih hrvaškim ribičem pošilja Slovenija zaradi domnevne kršitve državne meje v Piranskem zalivu.
"Kazni ne priznavamo, ker gre za naše morje in naši ribiči tam normalno lovijo s svojimi ladjami," je dejal Crnčec.
Hrvaški ribiči so medtem dejali, da skoraj vsak dan prejemajo slovenske kazni. Ribič Diego Makovac je povedal, da je doslej prejel skoraj 1000 slovenskih kazni. Zneski na kaznih so od 400 do 800 evrov. Makovac je potrdil, da hrvaški ribiči lovijo v Piranskem zalivu v spremstvu hrvaške policije, kar je po njegovih besedah zanje postala že rutina.
Hrvaška je iz arbitražnega procesa o meji s Slovenijo enostransko izstopila leta 2015 po prisluškovalni aferi. Pri tem je vztrajala tudi po odločitvi arbitražnega sodišča, da slovenske kršitve postopka z nedovoljenimi pogovori med slovensko agentko in arbitrom niso bile tako hude, da ne bi moglo izdati končne razsodbe. Konec junija 2017 je sodišče razsodbo tudi izdalo. Slovenija pa je nato konec leta 2017 začela uresničevati arbitražno razsodbo, čeprav jo Hrvaška zavrača.
Ena od posledic tega hrvaškega nespoštovanja arbitražne odločbe je nadaljevanje ribiških incidentov v Piranskem zalivu, zaradi katerih se kopičijo denarne kazni tako za slovenske kot hrvaške ribiče.
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.