Inšpektor za okolje je 22. junija opravil ogled na območju hrvaškega školjčišča v Piranskem zalivu in ugotovil, da se je število nosilnih boj povečalo, so sporočili z Inšpektorata RS za okolje in prostor. Dodali so, da je ugotovitveni postopek še v teku, zato več informacij ne morejo dati.
Hrvaški školjkarji se širijo, slovenska policija jih le opazuje
Školjkarji iz Umaga školjčišče sredi Piranskega zaliva v vodah, ki v skladu z arbitražno odločbo pripadajo Sloveniji, od aprila lani povečali kar za desetkrat in ga še naprej povečujejo, je v soboto poročala TV Slovenija. Med nabiranjem školjk v slovenskem morju jih dosledno varuje hrvaški policijski čoln, slovenski policisti pa dogajanje le opazujejo, so poročali.
Kot so sporočili z inšpektorata za okolje, je inšpektor ob ogledu junija ugotovil, da so postavljene zunanje gojitvene linije dveh polj, na obeh je skupno 90 nosilnih boj, ki so med seboj povezane z nosilno vrvjo.
V majskem uradnem listu Istrske županije je medtem zapisano, da so 20-letno koncesijo za 10.000 kvadratnih metrov veliko školjčišče v Piranskem zalivu podelili umaški družbi Sargus.
Večino zaliva po razsodbi slovenskega
Arbitražno sodišče je v 29. junija lani objavljeni razsodbi veliko večino Piranskega zaliva prisodilo Sloveniji. Slovenija je s 30. decembrom lani začela razsodbo, čeprav je Hrvaška še vedno ne priznava, izvajati tudi v praksi, zlasti na morju, kjer je meja določena s koordinatami.
A so takoj izbruhnile težave. Hrvaški ribiči so še naprej ob policijski podpori prečkali mejo, ki jo je določila arbitraža. Slovenska policija in ribiški inšpektorat pa sta jim začela pošiljati kazni. Hrvaška je enako odgovorila proti slovenskim ribičem, ki so prečkali sredinsko črto v zalivu, kjer Hrvaška vidi mejo.
Slovenska politika očitno nemočna
Slovenska politika pa je ob novi provokaciji Hrvaške očitno nemočna. Leto dni prepričevanja, tako Hrvaške kot Evropske komisije, ni dalo nobenih rezultatov, Hrvaška še naprej počne, kar hoče.
Ima pa Slovenija na voljo različne ukrepe v pristojnosti okoljske inšpekcije oz. okoljskega ministrstva, od kazni do odstranitve školjčišča.
A Hrvatov ne prestrašijo niti kazni policije niti visoke kazni slovenskega ribiškega inšpektorja. Večino plačilnih nalogov mirno vračajo slovenskim ribičem, rekorder jih je prejel 22 v skupni vrednosti 72.000 evrov.
Za Pahorja je spor rešen
Za predsednika države Boruta Pahorja je mejni spor kljub temu rešen. Idejni oče arbitražnega sporazuma ob prvi obletnici razsodbe in po tem, ko nam je Evropska komisija obrnila hrbet v skupni tožbi zoper Hrvaško, še kar vztraja, da zaradi hrvaškega zavračanja razsodbe ostaja nerešeno zgolj vprašanje njene uveljavitve. Prav zaradi neaktivnosti komisije naj bi njenemu predsedniku Jean-Claudu Junckerju žugal naš predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar.
Hrvaški premier Andrej Plenkovič pa medtem mirno čaka na novo slovensko vlado. Dvostransko rešitev o poteku meje je znova predlagal Janezu Janši. Dodal je, da upa, da bo Janša sestavil novo vlado, sami pa bodo pripravljeni na pogovore.
A slovenska vlada, ne glede kdo jo bo naposled sestavil, se pravni poti pri vprašanju meje ne namerava odreči.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.