Tik pod mejnim prehodom Gruškovje, kjer so bile daljše kolone, so avtoprevozniki že peti dan brez druge možnosti prečkanja meje na tem koncu.
Branko Trstenjački iz Združenja hrvaških prevoznikov (UHCP) je poudaril, da so jo najslabše odnesli Slavonci in Dalmatinci. Ob pogledu na dvokilometrsko kolono se je spraševal, če je to dobro za Slovence. "Vaši imajo prav tako škodo kot naši, zato smo v dogovarjanju z vašimi prevozniki, da tako ne more ostati. In če bomo morali protestirati, upamo, da bo na strani vaših prevoznikov dovolj poguma in razuma, da se tudi oni zganejo in da enostavno zablokiramo meje."
Kako pa posledice odločitve direkcije za infrastrukturo, da prepove tranzitni promet težkih tovornih vozil nad 7,5 tone na cestah, ki vodijo do šestih mejnih prehodov, med katerimi je tudi Zavrč, komentirajo lokalni prebivalci? Po letu dni opozarjanja in sedmih protestih so zadovoljni v ptujski civilni iniciativi. Torej se že sedaj počutijo bolj varne? Je njihov vsakdanjih bolj kakovosten?
"Žal ne. Če gre dnevno od 1000 do 1300 tovornjakov mimo naših hiš, potem je recimo nekje 100 tovornjakov manj. Zagotovo je vsak tovornjak manj boljše kot nič, ampak daleč od tega, da bi prišli do cilja, h kateremu stremimo, to je, da imamo pogoje za normalno bivanje. Ljudje obolevajo za različnimi boleznimi," je pojasnila Sergeja Puppis Freebain, vodja civilne iniciative za ptujsko obvoznico. Zato tovorni promet vidijo na vlakih oziroma na še vedno neobstoječi ptujski obvoznici, ki si je sicer želijo tudi prevozniki. "Osebno razumem in sočustvujem s prevozniki, konec koncev jih vsi potrebujemo. Vendar je treba vedeti, da je tranzitni promet treba dati na avtoceste in železnice. Smernice so takšne po celotni Evropi," je dodala sogovornica.
Na drugi strani je razočaranje nad odločitvijo direkcije izrazil tudi Radovan Ljubek iz Združenja hrvaških cestnih prevoznikov (UHCP). "Ne le prevozniki, tu je še gospodarstvo. Ljudje božji, mi zamujamo s tovorom, preklicujejo nam naročila, plačujemo penale."
Podobno so pred meseci doživeli že na svoji strani meje, ko je hrvaška vlada ugodila domačinom in zaprla mejni prehod Mursko Središče, kljub temu, da so prevozniki že marca poskušali to preprečiti s cestnimi blokadami.
In kako bo ukrepala slovenska vlada? Kljub temu, da se je infrastrukturna ministrica Bratuškova že včeraj pogovarjala s hrvaškim ministrom za morje promet in infrastrukturo, rešitev danes ni, ne tiste končne za krajane obleganih cest kot tudi ne za prevoznike, ki jih takšni zastoji stanejo okoli 200 evrov na tovornjak.
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.