Kot je danes povedal predsednik vlade v odhodu Marjan Šarec, ima ukrep kontrole na meji zaradi zajezitve širjenja koronavirusa že posledice: ''Kopičijo se nam vozila, ki jih Hrvaška ne spusti v Hrvaško, zato bo policija začela obračati vozila že na slovensko italijanski meji, da se nam ne naredi žep in da ta vozila ne bi obtičala na našem teritoriju. V nasprotnem primeru se bo pojavil primer čakajočih, kar pa lahko pomeni, da se pojavijo zdravstvene in druge težave. Če se je ustavil promet v sosednjih državah, se moramo zavedati, da bo to imelo za posledico izgubo delovnih mest. Če se bodo razmere zaostrile in drugače ne bo šlo, bomo zaprli meje,'' je dejal.
Zadnje dni smo soočeni s situacijo, ko na posameznih mejah nastajajo različni sistemi nadzora in nasvetov. Pomembno je vedeti, da ti ukrepi niso namenjeni proti komerkoli, ampak temu, da se vzdržuje javnozdravstvena situacija in osebno zdravje, je dejal Andrej Šter iz MZZ.
Ukrepi na slovensko-italijanski meji z uvedbo kontrolnih zdravniških točk so namenjeni omejevanju širjenja novega koronavirusa in za zaščito državljanov, je poudaril Šter in zatrdil, da je MZZ v rednih stikih s tujimi državami in jih seznanja z ukrepi.
Glede razmer na meji s Hrvaško, kjer nastajajo dolge kolone tovornih vozil, ki čakajo na prehod meje, je MZZ na pogovor poklicalo hrvaškega veleposlanika. Izpostavili so obseg problematike, ki grozi, da bo v Sloveniji povzročila ne le sanitarni, ampak tudi zdravstveni problem, in ga prosili, da čim prej jih obvesti o tem, kako bo Hrvaška ta problem odpravila.
Veleposlanik je po Šterovih besedah zagotovil, da bo opravil pogovore v Zagrebu in Slovenijo seznanil, kako bo Hrvaška ukrepala. Na odgovor Slovenija še čaka.
Šter je nato sporočil, da je medtem prejel informacijo, da naj bi Hrvaška sprostila promet in da se je povprečni čas obravnave tovornega vozila na meji skrajšal na dve minuti, kljub temu se čakalna doba zaenkrat še ni skrajšala.
Hrvaški mejni organi namreč vse voznike, ki so bili v zadnjih 14 dneh na določenih kritičnih območjih (Kitajska, Italija, del Nemčije (okrožje Heinsberg), Koreja, Japonska, Singapur, Iran ) zavračajo in jih pošilja na 14-dnevno hišno samoizolacijo domov ali v karanteno, katere stroške bodo morali kriti sami.
Slovenija ob 22. uri zapira mejo z Italijo tudi za železniški, avtobusni in tovorni promet.
Minister za zdravje Aleš Šabeder je v nocojšnjem uradnem listu objavil odredbo o zapori slovensko-italijanske meje za vlakovni potniški, mednarodni občasni in linijski avtobusni promet. Odredba stopa v veljavo nocoj ob 22. uri.
Meja bo zaradi epidemije covida-19 zaprta tudi za tovorni promet. Odredba določa, da se tovorni promet iz Italije ne izvaja, razen prevoza poštnih pošiljk, zdravil, zaščitne opreme in medicinskih pripomočkov ter človekoljubne pomoči. Ta odredba ne velja za državljane Slovenije, osebe s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji in tovorna vozila, katerih končna destinacija je Slovenija.
Tovornim vozilom, ki so v času uveljavitve te odredbe na območju Slovenije, se dovoli, da po najkrajši poti zapustijo območje Slovenije.
Hrvaški notranji minister: Ni prvič, da Slovenija kritizira Hrvaško zaradi meje
Hrvaški notranji minister Davor Božinović pa se je na novinarski konferenci hrvaške vlade odzval tudi na slovenske očitke glede zastojev tovornjakov na slovenski strani mejnih prehodov s Hrvaško. Povedal je, da ni prvič, da bi Slovenija kritizirala Hrvaško zaradi stanja na meji, ter izpostavil, da hrvaška policija zgolj opravlja svoje delo.
"Če nekdo gre iz Slovenije tranzitno čez Hrvaško proti Srbiji, Srbija pa se je odločila, da državljanov iz teh držav ne bo sprejela na svoje ozemlje, je razumljivo, da te osebe ne bodo vstopile niti na Hrvaško," je izjavil Božinović.
Povedal je, da hrvaški obmejni policisti potrebujejo približno pet minut časa za vsak tovornjak, da bi ugotovili, od kod prihaja in kam je namenjen. Tovrstni nadzor prispeva v določeni meri k zastojem, a še vedno omogoča, da promet teče tam, kjer lahko, je dodal. Meni, da so bili vsi dosedanji hrvaški ukrepi nadzora meje racionalni in v skladu z ukrepi v državah, ki so končni cilj potnikov.
Vozniki tovornih vozil pri izstopu iz Slovenije čakajo več kot deset ur
Zastoj tovornih vozil je bil ves dan dolg med 12 in 15 kilometrov, zato so na dolenjski avtocesti, med priključkom Brežice in mejnim prehodom Obrežje proti Hrvaški nastajali daljši zastoji. Vozila so še vedno nat odstavnem pasu. "Vozite previdno," so pozivajo na Prometnoinformacijskem centru.
Na mejnem prehodu Obrežje čakajo vozniki tovornih vozil pri izstopu iz Slovenije več kot deset ur. Pred mejnim prehodom Gruškovje proti Hrvaški je zastoj dolg približno štiri kilometre, čaka se okrog dve uri. Na mejnem prehodu Metlika je pri izstopu iz Slovenije čakalna doba najmanj dve uri.
Na Darsu so povedali, da voznikom tovornih vozil že od srede priporočajo, naj se Obrežju izognejo. Tistim, ki so obtičali v zastoju, je Dars zagotovil vodo.
Razmere za prevoznike katastrofalne'
Trenutne razmere zaradi koronavirusa so za avtoprevoznike katastrofalne, še poslabšuje pa jih pomanjkanje informacij, pa je danes dejal predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek. Vozniki, ki so obtičali v zastoju pred mejnim prehodom Obrežje, so v sredo sicer lahko zapustili avtocesto. Opozoril je, da bo dobavna veriga morda kmalu prekinjena.
"Stanje je katastrofalno z vseh vidikov. Razmere se spreminjajo na pol ure, balkanski koridor se zapira za vse, ki so bili na okuženih območjih. Poleg tega imamo premalo informacij," je dejal Pišek, ki vodi sekcijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).
Zapore mejnih prehodov z Republiko Italijo na glavnih in regionalnih cestah
Po sklepu slovenske vlade pa se je na meji z Italijo danes začela izvajati kontrola vstopa v Slovenijo, in sicer na prehodih Rateče, Robič, Škofije, Vrtojba, Ferentiči in Krvavi potok. Zaprti so mejni prehodi na Goriškem ter tudi več maloobmejnih prehodov.
Potniki iz Italije morajo pokazati potrdilo o negativnem izvidu na koronavirus, ki jim ga je izdal pristojni organ in ni starejše od treh dni. Posamezniki, ki imajo telesno temperaturo pod 37,5 stopinje Celzija in ne kažejo jasnih znakov okužbe zgornjih dihal, potrdila ne potrebujejo. Ustavljen je tudi avtobusni promet med Slovenijo in Italijo.
Direkcija RS za infrastrukturo je v skladu z Odredbo Vlade RS o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo iz Italijanske republike zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni SARSCoV-2 (COVID-19), vzpostavila ustrezno prometno signalizacijo na določenih kontrolnih točkah na mejnem območju cestnih povezav z Republiko Italijo in zaprla vse ostale cestne mejne prehode.
Tako so bile na koncesijskem območju št. 2 Nove Gorice izvedene popolne zapore ceste s fizičnimi ovirami in ustrezno prometno signalizacijo na naslednjih mejnih točkah: Predel, Učja, Most na Nadiži, Robidišče, Livek, Solarji, Neblo, Rožna Dolina. Na mejnem prehodu Robič je vzpostavljena kontrolna točka z ustrezno označeno signalizacijo ter urejenim koridorjem. Na nekaterih mejnih prehodih bodo preko noči prisotne tudi dežurne ekipe.
Prav tako so na koncesijskem območju št. 3 Kopra izvedene popolne zapore s fizičnimi ovirami in s prometno signalizacijo, in sicer na mejnih prehodih: Lazaret, Osp, Lipica, Repentabor, Gorjansko in Klariči. Kontrolne točke so s prometno signalizacijo vzpostavljene na ostalih mejnih prehodih Fernetiči, Krvavi potok in Škofije. Na Fernetičih je za vzpostavitev kontrolne točke poskrbel DARS. Pri MP Škofije je promet iz vzporedne ceste preusmerjen na mejno kontrolno točko na hitri cesti H5. Na koncesijskem območju št. 4 Kranj, je vzpostavljena kontrolna točka na MP Rateče.
Tovorni promet v Italijo poteka nemoteno, a je težko najti voznike
Tovorni promet tudi v Italijo po Piškovih besedah sicer načeloma poteka nemoteno, a je težko najti voznike, ki bi bili pripravljeni peljati tja. Vozniki dajejo celo odpovedi. "Saj je sicer razumljivo, da nočejo iti. Tudi jaz ne bi šel. Trenutno me ne bi prepričali, da peljem v Milano," je poudaril.
Ob tem je opozoril na prekinitev dobave sveže hrane, do katere bi lahko prišlo v naslednjih dneh. "Slovenija je lahko že jutri prazna, saj nismo samooskrbna država. Ne gre pozabiti, da pomemben del zelenjave na police slovenskih trgovin pride iz Italije," je dejal.
Opozoril je še, da lahko razmere v primeru nadaljnje eskalacije postanejo nepredstavljive. Mnogi prevozniki imajo veliko zaposlenih in dolgove, zato jih lahko izguba večine prihodkov po Piškovih besedah že v nekaj mesecih povsem uniči.
Pomoč, ki jo je napovedala država, je pozdravil, a opozoril, da ugodna posojila SID banke ne pomagajo, če podjetja nimajo prihodkov. "Če ne poslujem več, mi ne pomaga niti brezobrestno posojilo," je dodal.
K zagotovitvi osnovnih standardov za voznike tovornjakov, ki čakajo na mejah, je danes pozval tudi Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije. Kot so zapisali v sporočilu, vozniki potrebujejo najmanj hrano in vodo ter sanitarije. "Poleg tega se moramo odločiti, ali z omejitvijo prehajanja italijanske meje mislimo resno," so dodali.
Opozorili so, da mnogi vozniki tovornjakov "za zaščito gospodarskih interesov države in delodajalcev" še vedno vozijo v Italijo in iz nje. "Pri tem ponekod niso zagotovoljeni niti najnujnejši varnostni ukrepi, vozniki pa tudi nimajo možnosti samoizolacije, odmore in počitke opravljajo na avtocestnih postajališčih," so zapisali.
Prepričani so, da so vsi ukrepi, ki so jih oblasti sprejele za preprečevanje širjenja koronavirusa, neučinkoviti, "dokler nikakršne tovrstne omejitve ne veljajo za zaposlene v tovornem prometu".
Mejne prehode zapira tudi Srbija
Srbija je danes zaprla tri mejne prehode s Hrvaško, enega s Severno Makedonijo in pet z Bosno in Hercegovino, poročajo hrvaški in srbski mediji.
Srbska vlada je v sredo sporočila, da bo eden ukrepov za preprečevanje razširjanja bolezni covid-19 preusmerjanje mednarodnega cestnega prometa na glavne mejne prehode. Napovedali so začasno zaprtje 44 manjših mejnih prehodov.
V BiH pa so sicer že včeraj sporočili, da je za osebe, ki prihajajo iz Italije, nekaterih kitajskih provinc, Južne Koreje in Irana vhod v BiH prepovedan, poroča N1.
GoOpti ustavlja prevoze v Italijo, Avstrijo in na Hrvaško
Družba GoOpti je zaradi epidemije novega koronavirusa danes ustavila vse prevoze, povezane z Italijo. V ponedeljek bodo ustavili tudi vse prevoze, povezane s Hrvaško in Avstrijo. Ukrep velja do 3. aprila oz. do datuma, ki ga bodo določili pristojni organi, so sporočili iz družbe. Večino zaposlenih so danes poslali na čakanje.
Kot so sporočili z družbe, so se za ukrep odločili v želji zavarovati zdravje potnikov, voznikov, vseh zaposlenih in širše javnosti. V času trajanja ukrepa tudi ne bo mogoče opraviti novih rezervacij prevozov.
Vsem potnikom, ki so prevoze v navedenih terminih že rezervirali, bodo po elektronski pošti poslali kodo za popust v vrednosti celotnega nakupa, ki jo bodo lahko uporabili pri prihodnjih rezervacijah. Vse potnike so ob tem pozvali k preložitvi nenujnih potovanj.
Kot je po navedbah družbe pojasnil njen direktor Marko Guček, morajo v luči aktualnih dogodkov zniževati stroške, zato gre večina zaposlenih na čakanje. "Vsi naši napori so trenutno usmerjeni v ohranjanje podjetja in nadaljevanje poslovanja, ko bo to mogoče," je dodal.
KOMENTARJI (397)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.