Predsednik hrvaške vlade Ivo Sanader je že včeraj pred sestankom slovenskih parlamentarnih strank, na katerem so večinsko podprli dopolnila k predlogu evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, pozval Slovenijo, naj brez dopolnil sprejme Rehnov predlog.
Ob tem je dejal, da Hrvaška ne bo sprejela pogojevanja in ponovil, da gre pri Rehnovem predlogu za predlog po načelu "vzemi ali pusti".
"Sporne dele meje je treba rešiti po mednarodnem pravu. To bodo storili arbitri, sodniki Meddržavnega sodišča in po eden iz Slovenije in Hrvaške. Če Slovenija tega ne bo sprejela, bo potrdila tista razmišljanja, ki pravijo, da Slovenija ne sprejema evropskih standardov," je v kratkem odzivu dejal Sanader.
Hrvaški predsednik Stipe Mesić pa meni, da bi se morali Hrvaška in Slovenija kot subjekta mednarodnednega prava ravnati po pravilih le-tega, o tem, zakaj Slovenija po njegovih besedah ne sprejema mednarodnega prava, pa se bo morala izreči tudi EU.
Sloveniji se ne mudi ...
Hrvaška je tista, ki želi v Unijo in pri tem bo morala biti bolj konstruktivna, je prepričana slovenska stran.
Na zunanjem ministrstvu na zadnjo grožnjo hrvaškega premierja odgovarjajo: če soseda ne bo pokazala pripravljenosti za kompromis, je Rehnova pobuda resno ogrožena.
V primeru neuspešnih pogajanj z Rehnom pa bo Slovenija počakala na novega komisarja in novo Evropsko komisijo, saj se zdajšnji izteka mandat.
Evropska komisija ne komentira
Evropska komisija formalnega odgovora Slovenije na kompromisni predlog komisarja Rehna še ni dobila, zato dogajanja v Sloveniji za zdaj ne želi komentirati, so v Bruslju še enkrat poudarili v odzivu na navedbe slovenske strani, da Rehnovega predloga ne bo sprejela, če njena bistvena dopolnila ne bodo upoštevana.
"V tem trenutku bi se raje vzdržala kakršnih koli nadaljnjih komentarjev te zadeve, saj od slovenske vlade še nismo prejeli formalnega odgovora," je danes ponovila Rehnova tiskovna predstavnica Krisztina Nagy.
Vlada bo dopolnila obravnavala v četrtek
Premier Borut Pahor je poudaril, da bo vlada dopolnila obravnavala v četrtek, nato pa jih bo poslala v obravnavo odboru DZ za zunanjo politiko, ki jih bo obravnaval v petek. Dopolnila naj bi tudi konec tedna poslali komisarju za širitev Rehnu, od njegovega odgovora pa bo odvisno, ali bo Slovenija njegov predlog sprejela.
"Če dopolnila, ki so bistvena za vitalne interese Slovenije, ne bodo sprejeta, Slovenija predloga Evropske komisije ne bo sprejela," je zagotovil Pahor. Če bo ocenil, da dopolnjeni Rehnov predlog, če bo do njega prišlo, "ne zadovoljuje tistih pogojev, ki dovolj ščitijo slovenske interese," bo vladi predlagal, da tudi dopolnjenega predloga ne da v proceduro.
Dopolnila Slovenije:
1. Celotna meja, vključno s stikom Slovenije z mednarodnimi vodami in uporabo morskih območij, naj se določa paketno.
2. Meja naj se določa po mednarodnem pravu, pravičnosti oziroma enakosti, pa tudi po načelu pravičnosti.
3. Slovenija je Hrvaško pripravljena deblokirati šele po ratifikaciji dogovora o arbitraži.
Hrvaški mediji napovedujejo, da bo prihodnji teden v Bruslju srečanje predsedujočega tria EU z Rehnom ter zunanjima ministroma Slovenije in Hrvaške, Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem.
KOMENTARJI (757)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.