Slovenija

'Hrvaška si je premislila'

Ljubljana, 15. 03. 2007 12.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

MZZ se je odzval na komentarje Hrvaške o Sloveniji, ki po mnenju ministrstva zaostrujejo odnose med državama.

Na ministrstvu za zunanje zadeve pozivajo hrvaške novinarje in politike, naj spodbudijo pozitivno ravnanje, ki ne bo zaostrovalo odnosov med državama.
Na ministrstvu za zunanje zadeve pozivajo hrvaške novinarje in politike, naj spodbudijo pozitivno ravnanje, ki ne bo zaostrovalo odnosov med državama. FOTO: POP TV

Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve se je v desetih točkah odzvalo na negativne komentarje Hrvaške o Sloveniji. Kot so zapisali, nekateri hrvaški politiki in novinarji neutemeljeno in neresnično prikazujejo slovensko-hrvaške odnose, pri čemer grobo in neupravičeno napadajo predstavnike slovenske države.

Na MZZ so prepričani, da hrvaško napadanje Slovenije odnose med državama zaostruje in poslabšuje, zato predlagajo, da hrvaška vlada, pa tudi mediji, spodbudijo drugačno, pozitivno ravnanje. "To ne pomeni, da bi se kdorkoli odpovedal kritičnosti, izogibati pa bi se morali neresnicam in spodbujanju nestrpnosti," so na ministrstvu zapisali v izjavi.

V Sloveniji imamo Hrvaško za prijateljsko državo. Ministrstvo za zunanje zadeve RS

Na MZZ so sicer v desetih točkah opozorili tudi na slovensko zavezništvo s Hrvaško med jugoslovansko krizo in podporo Slovenije Hrvaški pri njenem približevanju evro-atlantskim integracijam, čemur je pritrdila tudi hrvaška zunanja ministrica Kolinda Grabar-Kitarović.

Enostranski ukrepi Hrvaške

Na ministrstvu zavračajo trditve nekaterih hrvaških komentatorjev in predstavnikov oblasti, da se državi že 15 let brez uspeha pogajata o državni meji. Prav tako na ministrstvu zanikajo navedbe, da se državi nista sporazumeli o predlogu, ki naj bi ga bila Hrvaška ves čas po osamosvojitvi ponujala, Slovenija pa odklanjala.

Kot so zapisali, sta se državi leta 2001 po 10 letih pogajanj sporazumeli o meji, Slovenija pa naj bi dobila teritorialni dostop do odprtega morja, dogovor pa je podprl tudi hrvaški predsednik Ivica Račan, vendar si je Hrvaška pozneje premislila in izjavila, da sporazuma ne more sprejeti, ter predlagala arbitražo o meji na morju. Sledil je zastoj v pogajanjih, nato pa sta leta 2005 državi na Brionih podpisali izjavo o izogibanju incidentom in o izhodišču za določitev državne meje. To izhodišče je po prepričanju obeh strani 25. junij 1991.

Hrvaška zahteva arbitražo o meji na morju, Slovenija pa hoče arbitražo za celotno mejo.
Hrvaška zahteva arbitražo o meji na morju, Slovenija pa hoče arbitražo za celotno mejo. FOTO: Jani Dolinšek

Na ministrstvu za zunanje zadeve so prepričani, da težavo v slovensko-hrvaških odnosih predstavlja verodostojnost. Hrvaška je od leta 1991 sprejela več enostranskih ukrepov, o katerih govori tudi slovenska Bela knjiga, s katerimi je po mnenju ministrstva Hrvaška skušala popraviti stanje na terenu. Enostranski ukrepi Hrvaške so se začeli s postavitvijo mejnega prehoda v Sečovljah, ki so ga Hrvati imenovali Plovanija, piše v izjavi ministrstva, temu je sledilo razglašanje hrvaške upravičenosti do polovice Piranskega zaliva, ki so ga prav tako preimenovali v Savudrijsko valo.

Slovenija je sicer pripravljena na pogajanja na posredovanje tretjega, na spravo ali na arbitražo, torej ne gre za nikakršno kljubovanje ali zavlačevanje, zatrjujejo na MZZ, vendar poudarjajo, da Slovenija za arbitražo potrebuje ustrezna jamstva, saj se Hrvaška v preteklosti dogovora že ni držala.

Kitarović: Arbitraža lahko razbremeni odnose med državama

Strateški svet pri MZZ, ministrstvo in Vlada RS pripravljajo nove tvorne predloge, s katerimi bi bilo mogoče izboljšati razpoloženje in po možnosti rešiti nesporazume med Slovenijo in Hrvaško, pri čemer si bomo prizadevali, da bi se Hrvaška in ves Zahodni Balkan čimprej vključila v EU. Ministrstvo za zunanje zadeve RS

Hrvaška ministrica za zunanje zadeve in evropske integracije Kolinda Grabar-Kitarović je za zagrebški Radio 101 dejala, da je dogovor o meddržavni meji dvostransko vprašanje Hrvaške in Sloveniji, ki ni predmet hrvaških pogajanj z Evropsko unijo.. Kot je dejala Grabar-Kitarovićeva, je tudi Slovenija v EU vstopila z obstoječo mejo.

Ponovila je, da sta državi obvezani medsebojno urediti vprašanje meja, najprej z dialogom, če ni možno, pa z arbitražo. Hrvaška zunanja ministrica je sicer dejala, da se sama bolj nagiba k rešitvi pred Meddržavnim sodiščem v Haagu, kar se razlikuje od arbitraže. Dodala je, da je za vsaki poskus rešitve nujen dogovor o predmetu pogajanj in mednarodnem sodnem telesu, ki bo posredovalo. Pogoj pa je tudi to, da se državi vnaprej obvežeta, da bosta spoštovali odločitev sodišča ali arbitra.

"Hrvaška ni sprejela enostranskih potez ter se drži brionske izjave o izogibanju incidentom. Poskušamo urediti odnose v komunikaciji s slovensko vlado in ne prek medijev," je še povedala Grabar-Kitarovićeva. Ob tem pa je še pozvala hrvaške in slovenske medije k večji objektivnosti in odgovornosti, ko poročajo o odnosih med dvema državama.

"Hrvaško državno vodstvo resnično in objektivno govori o Sloveniji in na noben način ne žali niti Slovenije niti njenih politikov, nasprotno, ceni slovensko podporo Hrvaški na poti v evroatlantske povezave," je še dejala hrvaška zunanja ministrica in izrazila začudenje, ker je prišlo do objave besedila MZZ, glede na to, da poteka stalen dialog med državama. "Pravzaprav me čudi ta poskus nekakšnega poziva k oblikovanju protihrvaškega vzdušja v Sloveniji," je dejala. Po njenem mnenju je tovrstna komunikacija nepotrebna in bi morali državi nadaljevati prijateljske odnose.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User205916
16. 03. 2007 11.28
Slovenci smo res premalo narodno zavedni. Pa saj lahko vzamemo za prmer Ljubljano, saj so sami južnjaki, da ne govorimo da je vsesplošno sprejeto da se po ulicah govori srbohrvaščina! Ti priseljenci se obnašajo kot da bi bili v svoji državi. Potem pa še mediji pišejo, da bi bilo potrebno več jugo muzike prilagati v časopise ker gre to bolje v promet. Temu bi bilo potrebno narediti konec. Še malo pa bomo Slovenci v lastni državi podrejeni južnjakom. Hrvatom je treba pokazati kam spadajo, ne pa jih imenovati za prijatelsko državo in jih brezpogojno podpirati pri vstopu v EU! Sicer pa če se tako obnašajo prijatelske države potem nevem kako se obnašajo sovražne države!
User112013
16. 03. 2007 11.21
Mislim, da bi ljudje malo bolj morali pod prste gledat našim uradnikom. Očitno je, da dobivajo plačo za nič. 15 let delamo strategijo z Hrvaško. Prav imajo tisti, ki pravijo, da je samo zasluga gospodarstvenikov, da je Slovenija tu kjer je. Naši politiki so tretja liga.
User111320
16. 03. 2007 10.49
doki007 a hočeš rečt da gor jih pa ni al kaj.....ha ha ha.....malo se ozri okolo sebe naslednjič ko greš gor....lp
User175911
16. 03. 2007 08.50
vagabundo.ergaomne, tibi laus! Se podpišem pod tvoj post! Mislim.... če kdo tako razmišlja, ga takoj označijo za rasista, nestrpneža in neofašista, ker ne mara Hrvatarjev. Oni nam pa sranje delajo, mi jih pa še podpiramo.... halo?! Jaz jih ne!
User109102
16. 03. 2007 08.42
jst hrvate in hrvaške ne rabm popolnoma nč,...še nisem bil pr hrvatih in tut ne bom ,...ker vsakodnevno potujem v Švico ,...zato me ta cganska država sploh ne zanima,....naša država je pa prtegnena in se tolk zavzema za jugiče.......
Uporabnik113189
16. 03. 2007 08.24
Zelo težko mi je priznati, ampak Hrvatje so v diplomaciji mnogo bolj uspešni kot naša vlada in MNZ. Recimo zadnja cvetlica iz našega loga, ko Rupelj poskuša HRVAŠKE medije učiti objektivnega poročanja. Kar je iskal, to je tudi dobil. Kitarovička mu je mirno zabrusila nazaj, da njihovim politikom še na misel ne pride, da bi ukazovali medijem kaj naj pišejo. Ali prevedeno v slovenščino, brigajte se za svoje medije, ki ste jim vzeli že skoraj vso svobodo, potem pa govorite o naših.. Rupel je izpadel totalen moron.. Prav tako arbitraža..Naši politiki so imeli PREVEČ časa. Kaj so naredili. Hrvašlka ministrica gre v Bruselj in glejga na, kar naenkrat v EU vsa leta naše prednosti izhlapijo, čeprav smo mi sestavni del te evrope, oni pa bi radi vstopili..To ne moreš verjet...
User204397
16. 03. 2007 08.22
To balkansko kozo čudi poskus... protihrvaškega vzdušja....? Ja kdo pa pravi, da smo vas kdaj marali. Ta naša politična srenja je tako ogabno sluzasta do balkana, da imam včasih občutek, kot da jim je žal ,da nismo več skupaj. Pa da bi radi pomagali tej golazni vstop v EU. Haloooo. Kje vam je pamet! Že tako je preveč golazni v Sloveniji. Le poglejte primer Cecinega koncerta. Zanimanje za to simpatizerko klavskih mojstrov je tako veliko, da je že vse razprodano. Poslušam kako je na stvari pri rdečih in tabelih, še danes se kregajo. A to kako so klali in pri tem uživali na balkanu, je pa že pase. In ko so prve dni tanki krenili proti Sloveniji, so krenili tudi iz hrvaških kasarn. Pa jim tega nihče od Hrvatarjev ni niti poskusil preprečiti. So se pa slišale besede balkana: Sedaj boste pa videli hudiča, Slovenci! Serjejo nam na obali, po kopnem in povsod. Jebi jih smrduhe. To bi bil moj odgovor našim preljubim sosedom.
User113254
16. 03. 2007 07.45
ce bi bli slovenci tok narodno zavedni kot so hrvatje bi blo bols, tko pa sami vemo kaksna je situacija, sj je pr ns pov folka od dol in se manšine v lastni državi ne sliši
User203983
16. 03. 2007 07.20
Ne vem zakaj se jih bojimo. Pa sej so še 50 let za nami. Naša vlada jih NE sme podpret za vstop v EU!!! Hrvati se držijo, kot da jih kdo prosi naj grejo v EU. Vedno so bili naduti in vedno bodo. MEN SO SMEŠNI, KER JIH BO LEPO GLEDAT KAKO JOKAJO, KO JIM BO EU OBRNILA HRBET! :D
User203866
15. 03. 2007 19.45
S Hrvati je vedno težko, zato je bila postavitev teh točk poteza v pravo smer. Sedaj je potrebno nadaljevati z resolucijo, jo potrditi v parlamentu in od takrat naprej lobirati v Bruslju (predvsem, da se vzpostavi stanje iz 1991). Kar se tiče meje je stvar že odločena (mejo je določila Badinterjeva komisija na stanje junij 1991) tako, da še ena arbitraža trenutno ni potrebna in bi celo lahko bila škodljiva za Slovenijo (sploh če bi Slovenija vztrajala na manj kot ji pripada). S Hrvati je potrebno v prihodnje postopati na tisti način, ki ga oni razumejo, to je s trdimi stališči. Tako upam, da kljub prestopu, Pavliha ne bo spremenil stališča in sledil kakšnim neumnostim, ki jih v parlamentu zastopa recimo Avrelio Jurij!
User54555
15. 03. 2007 19.35
hrvaška si svojimi dejanji ne zasluži našega prijateljstva,ker moramo obdržati vsaj malo dostojanstva.
User206624
15. 03. 2007 18.48
Niti slučajno se ne strinjam z Ruplom, da je v Sloveniji Hrvaška prijateljska država. Naši politiki so že od pradavnine izredno slabi pogajalci in neumni s svojo popustljivosjo. Hrvaški politiki so pa itak pokvarjeni in naperjeni, ker morajo biti. Arbitraža o meji na kopnem in na morju mora biti prezpogojno. Kakšni pogovori Peterle zmešan. Ali res ne vidiš, da na nas Hrvati že stoletja gledajo kot majhen malo vreden zabit narod, ki pleše kakor zagrebčani žvižgajo. Samo njihovo mnenje je pravo in oni niso ničesar krivi. Osebno nimam nič proti hrvatom z izjemami kot so njihovi mediji, politiki in večina Zagrebčanov, ki pa jih priznam ne morem videti in njihovih pokvarjenih visokosti. Le zakaj bi naši politiki še vedno dali glavo samo, da pridejo Hrvati v Evropo? Čemu brezpogojna podpora?
User134379
15. 03. 2007 18.27
Ce mu das prst, hoce roko, itd. Nasa politika na tem podrocju zajebala vse.
User46767
15. 03. 2007 17.00
Hrvati ne bodo nikoli pristali na arbitražo o celotni meji, zaradi tega tudi do arbitraže ne bo nikoli prišlo. V zameno za tisto lužo Piranski zaliv so jim naši dali polno kopnega, zdaj so s tistim zadovoljni, samo zdaj še hočejo malo morja. Tako da bodo dvakrat dobili.
SBP
15. 03. 2007 15.26
Imamo feeling, da bo tale izjava "V Sloveniji imamo Hrvaško za prijateljsko državo - Ministrstvo za zunanje zadeve RS" šla v zgodovino... ali kot je rekel naš poveljnik v slovenski vojski: "bodite pripravljeni, vsaka generacija ima vsaj eno vojno in vi fantje - ne boste izjema".
User112827
15. 03. 2007 15.22
Naj se že ZMIGAJO z to presneto arbitražo ker je to vse skup malo že teženje. Radio-> Meja. TV->Meja. Internet->meja. Politika->Meja... Vse se gre o slo-hr meji! Pa jao!!!!
User112013
15. 03. 2007 14.10
Preprosti vidijo, da lahko to počno. Vsaj dokler imamo večnega ministra.
User206811
15. 03. 2007 13.37
hej slovenček, hej!
User110409
15. 03. 2007 13.26
A ha, kuj ko pride afera Mivka ven, je ze Hrvaska zopet na tapeti. Metanje mivke v oci naroda, al kako že .