Kot so poročali bosanski mediji in naši zanesljivi viri v tuji obveščevalni službi, naj bi bilo jasno, kdo je julija 2015 prisluškoval slovenskemu sodniku pri Stalnem arbitražnem sodišču za medržavne spore Jerneju Sekolcu in naši agentki pri sodišču Simoni Drenik. Kljub številnim ugibanjem, da za tem stoji ameriška ali nemška obveščevalna služba in s tem discipliniranje Slovenije zaradi spogledovanja z Rusijo, naj bi za nezakonitimi prisluhi vseskozi stala hrvaška SOA, akcijo pa naj bi vodil Davor Franić. Kazensko ovadbo zoper neznanega storilca je marca 2017 vložil tudi NPU. Policija nam je na naša vprašanja odgovorila zgolj, da konkretnih odgovorov zaradi varstva osebnih podatkov ne more dati in da operativnih ugotovitev iz posameznih predkazenskih postopkov ne more razkrivati.
Za odgovore smo prosili tudi Sovo, a slovenski obveščevalci so še bolj redkobesedni: "Agencija pozorno spremlja vse medijske navedbe o prisluškovanju predstavnikom arbitražnega sodišča in izvaja vse aktivnosti v skladu z zakonom, s ciljem preprečevanja ogrožanja nacionalnih interesov Republike Slovenije in mednarodne varnosti." Za kaznivo dejanje neupravičenega prisluškovanja in zvočnega snemanja je predpisana denarna kazen ali kazen zapora do največ pet let.
Izdali so se sami
Prvi namig, da so nezakonite prisluhe načrtovali na Hrvaškem in da jih je posnela njihova obveščevalna služba, je bila izjava nekdanjega hrvaškega predsednika vlade Zorana Milanovića. Ta je dejal, da bi morala dobiti SOA in takratni direktor Dragan Lozančić državno odlikovanje za svoje delo pri arbitraži. Prav Lozančić je Davorja Franića postavil za vodjo svojega kabineta, SOA pa dejavnosti v Sloveniji ali na področju arbitraže ne omenja v svojih letnih poročilih za leta 2015, 2016 ali 2017.
Kariera polna fiaskov
Davor Franić je bil do pred nekaj meseci še precej neznan hrvaški operativec, ki naj bi imel po besedah bosanskih obveščevalcev v karieri številne propadle operacije, predvsem v Bosni in Hercegovini. Deloval naj bi tudi po Evropski uniji, s katero Hrvaška trdi, da deli vrednote in pravne norme. Uspeh v operaciji v Sloveniji naj bi Franića očitno postavil na sam vrh hrvaške Varnostno-obveščevalne agencije (SOA). Danes je celo na mestu šefa kabineta direktorja SOA Daniela Markića, in kot kaže, neslavno vpleten v vsaj še dva hrvaška obveščevalna fiaska.
Pred dnevi se je njegovo ime pojavilo v aferi novačenja in tihotapljenja orožja iz Hrvaške v Bosno, s katero naj bi Hrvaška želela prikazati Bosno kot dvorišče za teroristična urjenja. Toda z razkritjem bosanskega portala Žurnal.info se je hrvaškim obveščevalcem in Davorju Franiću domnevna sabotaža vrnila kot bumerang. Izkazalo se je, da naj bi bil prav Davor Franić tisti "Davor mehanik", ki je izkoriščal bosanske avtoprevoznike z dovoljenjem za bivanje v Sloveniji in jih uporabljal za orožarske mule. Avtoprevozniki so iskali pomoč tudi na bosanskem veleposlaništvu v Ljubljani. Prepise sporočil Davorja Franića na aplikaciji Viber smo takrat na 24UR tudi objavili.
Grozil številnim, tudi na Hrvaškem
O Davorju Franiću so se hrvaški mediji razpisali, ko je decembra lani hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović odpustila svojega svetovalca za nacionalno varnost Mateja Radelića. Ta je pozneje razkril, da sta se s Franićem dobila v slaščičarni "Torte in to", kjer naj bi mu Franić razložil, da je odpuščen, in mu grozil, da ga bo povozil z avtomobilom, če bo treba zaščititi predsednico. Takrat so na plan prišle tudi obveščevalne anekdote o domnevnem neslavnem prikritem delovanju Franića v Sarajevu, kjer naj bi bosanska obveščevalna služba prisluškovala hrvaškemu veleposlaništvu, Davor Franić pa tega menda dolgo ni opazil. Naj bi pa v Bosni, po pisanju hrvaških portalov, Franić spoznal hrvaškega politika in sokrajana iz Metkovićev oziroma Ploč, Boža Petrova, ki je postal njegov politični boter. Tako naj bi Davor Franić izpolnjeval navodila vrha hrvaške politike in domnevno grozil številnim, bosanskim avtoprevoznikom, prav tako nekdanjemu direktorju Agrokorja Ivice Todorića. Ta danes piše svoj blog, v katerem pojasnjuje svojo "resnico", predvsem pa obračunava s hrvaškim predsednikom vlade Andrejem Plenkovićem. V zapisu "Paraobveščevalno podzemlje" je med drugim Todorić namignil, da naj bi mu pred časom po navodilu direktorja SOA Daniela Markaća grozil Davor Franić. Da naj sodeluje ali pa se mu bodo zgodile strašne stvari. Primer naj bi Todorić prijavil tudi hrvaškemu državnemu tožilstvu, odzvala pa se je SOA, ki je vse te obtožbe zanikala.
KOMENTARJI (381)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.