
''Slovenska vlada si že vse od spremembe hrvaškega zakona o tujcih in s tem uveljavitve novosti, ki veljajo za prehajanje mladoletnih oseb brez zakonitih zastopnikov čez hrvaško mejo, prizadeva za dogovor s hrvaško stranjo, ki bi olajšal tovrstne postopke za slovenske državljane,'' so zapisali na spletni strani Urada vlade za komuniciranje. Slovenija je hrvaški strani predstavila težave, ki jih spremembe zakonodaje predstavljajo za starše oziroma zakonite zastopnike slovenskih otrok, ki vsako leto v velikem številu potujejo na Hrvaško.
Tako so slovenski organi hrvaškim posredovali predlog enotnega besedila pooblastila zakonitih zastopnikov tretjim osebam, kot ga predvideva hrvaški zakon o tujcih. Želja Slovenije je, da bi v primeru soglasja hrvaške strani s predlaganim besedilom odpadli stroški vsakokratne overovitve prevoda. Tako besedilo bi bilo dostopno na svetovnem spletu, kjer bi ga lahko vsakdo, ki bi ga potreboval, natisnil, izpolnil in na katerikoli upravni enoti ali v notarski pisarni overil zgolj svoj podpis.
Hrvaška je pristala na predloge Slovenije, so za 24ur.com v petek pojasnili na hrvaškem veleposlaništvu v Ljubljani. Zunanji ministrstvi obeh držav sta ''v zaključni fazi dogovarjanj o poenostavitvi postopka, z namenom izognitve stroškom overitve in prevoda soglasja staršev oziroma skrbnikov v hrvaški ali angleški jezik'', so sporočili. ''Slovenske upravne enote so pripravljene tiskati obrazec v slovenskem, hrvaškem in angleškem jeziku, ki bi ga obenem tudi overjali za zainteresirane državljane brez potrebe dodatnega prevajanja. Hrvaška stran je pripravljena sprejeti tak obrazec, saj bi tako slovenskim mladoletnim državljanom poenostavila potovanje s tretjimi osebami in zmanjšala precejšnje stroške. Takoj ko bodo s slovenske strani omenjeni obrazci dostopni slovenskim državljanom, bo mogoče pričeti s poenostavljenim postopkom.''
Spomnimo:
1. januarja 2008 je na Hrvaškem stopil v veljavo nov Zakon o tujcih, kasneje pa je bil sprejet še Pravilnik o potnih listinah za tujce, vizumih in o načinu ravnanja do tujcev. Slednji predvideva, da morajo mladoletne osebe, ki prečkajo hrvaško mejo brez spremstva staršev, pri prehodu meje pri sebi imeti soglasje staršev oziroma njegovega zakonitega zastopnika. S soglasjem mladoletniku zakoniti zastopnik dovoljuje samostojno potovanje v tujino oziroma potovanje v spremstvu polnoletne osebe, ki ni zakoniti zastopnik mladoletnika. Prvotno gre za zaščito mladoletnik oseb, ki bi na Hrvaško in čez njeno ozemlje lahko potovale zgolj s privoljenjem staršev.
Nov pravilnik pa za slovenske državljane postopek pridobivanja vseh potrebnih dokumentov skupaj zelo zaplete. Po slovenskih zakonih državljan Slovenije za vstop na Hrvaško potrebuje poleg osebnega dokumenta dovoljenje, ki ga dobi na upravni enoti in stane 0,71 evra. Gre za kartonček, na katerem so osebni podatki o mladoletni osebi, osebni podatki starša oz. zakonitega zastopnika in osebni podatki spremljevalca, s katerim bo mladoletna oseba potovala v tujino. Dovoljenje velja eno leto od dneva izdaje. Z novim zakonom, ki ga je sprejela naša soseda, pa je temu dovoljenju potrebno dodati še pisno soglasje staršev oziroma zakonitega zastopnika, da dovoljuje potovanje na Hrvaško. To soglasje mora biti prevedeno v hrvaški ali angleški jezik in overjeno s strani sodnega tolmača.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.