Vprašanje hrvaških varčevalcev v Ljubljanski banki (LB) je v zadnjih dneh pogrelo odnose med Hrvaško in Slovenijo. Ker so na slovenski strani izrazili nezadovoljstvo s četrtkovo izjavo Evropske komisije, so v Bruslju pripravili dopolnjeno izjavo.
Evropska komisija tako pravi, da je Hrvaška "potrdila pripravljenost na nadaljevanje pogajanj o tem vprašanju pod okriljem Banke za mednarodne poravnave v Baslu (BIS)" in da nimajo nikakršnih indicev, da se je to stališče spremenilo.
Odločitev o pogajanjih pod okriljem BIS je bila po navedbah komisije sprejeta oktobra 2010 v času pogajanj o poglavju o prostem pretoku kapitala. Ministri EU so poročilo komisije potrdili s sklepi, ki so jih sprejeli 5. decembra lani. Decembrske sklepe ministrov pa so nato potrdili še voditelji EU v sklepih, ki so jih sprejeli 9. decembra lani, na dan, ko je Hrvaška podpisala pristopno pogodbo z EU.
V četrtek so v Evropski komisiji v prvem odzivu dejali le, da poznajo zadnji razvoj dogodkov glede LB, da pa gre za dvostransko vprašanje in da obe državi spodbujajo, naj poiščeta vzajemno sprejemljivo rešitev.
Na slovenski strani so izrazili nezadovoljstvo s četrtkovo izjavo. Veleposlanik pri EU Rado Genorio je v pogovorih s kabinetom predsednika komisije Joseja Manuela Barrosa in kabinetom komisarja za širitev Štefana Füleja izrazil začudenje in presenečenje nad četrtkovim stališčem.
Četrtkova izjava je namreč po njegovih besedah v nasprotju z uradnim stališčem komisije, zapisanim v rednem letnem poročilu o napredku Hrvaške iz oktobra 2011 ter v sklepih Sveta za splošne zadeve in tudi Evropskega sveta.
Nekdanji slovenski premier Borut Pahor je v četretek dejal, da pričakuje, da bo nova hrvaška vlada v primeru LB spoštovala obveze, ki jih je dala že vlada Jadranke Kosor. Ta se je po Pahorjevih besedah obvezala, da bosta državi vprašanje nekdanje LB reševali v okviru sporazuma o nasledstvu. Če se je nova hrvaška vlada umaknila od tega stališča in prevzela stara stališča, ki so veljala do dogovora s Kosorjevo, bi to po Pahorjevem mnenju pomenilo resen korak nazaj
Hrvaški finančni minister Slavko Linić pa je zanikal, da bi katera koli hrvaška vlada sprejela ali obljubila, da bo vprašanje dolgov LB do hrvaških deviznih varčevalcev reševala v okviru pogajanj o nasledstvu nekdanje Jugoslavije.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.