Vlada je na današnji seji načelno podprla predlog Evropske komisije za mediacijo pri reševanju vprašanja slovensko-hrvaške meje, je po seji vlade na novinarski konferenci sporočil premier Borut Pahor.
Kot je pojasnil, načelno soglasje pomeni "natančno tisto, kar je od Slovenije in Hrvaške pričakoval Olli Rehn – ali podpiramo zamisel, da bi zadržke v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU, ki jih je izrekla Slovenija zaradi prejudiciranja meje, odpravili na ta način, da bi se vprašanje meje rešilo z mediacijo". Da bi se komisar za širitev Rehn lahko v imenu Evropske komisije pogovarjal z morebitnimi mediatorji o njihovem sodelovanju, mora namreč imeti soglasje obeh vlad.
Komisar Rehn je zadovoljen s slovensko odločitvijo in se veseli skorajšnjega nadaljevanja pogovorov z obema zunanjima ministroma, Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem, s ciljem dogovora o pogojih za takšno evropsko posredovanje.
Kaj pa Hrvati?
Čeprav se zdi, da je Hrvaška vnaprej odpisala Ahtisaarijevo posredništvo v mejnem sporu s Slovenijo, hrvaški Večernji list poroča, da bo uradni odgovor vlade na to pobudo evropskega komisarja Ollija Rehna malo drugačen. Pri tem se sklicujejo na neimenovani vir iz vlade. Kot dodaja vir, vlada namreč meni, da bo posredniška skupina morala pripraviti okvir za prepustitev vprašanja meje kateremu od mednarodnih pravosodnih teles.
Glavni argument hrvaške strani je, da v primeru Slovenije ni možnosti za kakršna koli zagotovila, da bodo rezultati mediacije sprejeti, dodaja časnik. To trditev utemeljuje s tem, da je Slovenija zavrnila rešitev posrednika v primeru Sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (Sops), navaja pa tudi vprašanje članstva Hrvaške v Natu zaradi morebitnega referenduma v Sloveniji.
Zato je hrvaški premier Ivo Sanader v pogovoru s slovenskim premierjem Borutom Pahorjem na Mokricah predlagal, da mešani komisiji, ki naj bi pripravili vse potrebno za prenos reševanja vprašanja meje na mednarodno sodišče, nadaljujeta in končata svoje delo. Na vprašanje, ali delo teh komisij izključuje mediacijo, pa je časniku vir v vladi odgovoril, da ne. Po oceni Zagreba mediaciji lahko samo koristi, da komisiji končata delo. Dodaja še, da Hrvaška ne bo zavrnila Rehna, a tudi ne bo odstopila od pravne rešitve spora.
Sanader napovedal srečanje državnega vrha
Sanader je napovedal, da bo v ponedeljek na sedežu vlade srečanje predstavnikov vlade in predsednika države z vodjami parlamentarnih strank, na katerem bodo ocenili odnose s Slovenijo in se pogovarjali o možnih rešitvah za prekinitev slovenske blokade hrvaških pogajanj z EU.
Sanader je dejal, da bo na srečanju, ki ga organizira s predsednikom Stipetom Mesićem, obvestil udeležence o vsebini torkovih pogovorov s Pahorjem na Mokricah in pobudi Evropske komisije za urejanje mejnega spora.
KOMENTARJI (284)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.