Premier Borut Pahor se je ob robu tokratnega vrha EU s številnimi kolegi pogovarjal o najnovejšem razvoju dogodkov s Hrvaško. "Po pogovorih s kolegi imam občutek – to je moj oseben občutek, ki je tudi enak moji presoji –, da je zdaj potreben čas za premislek o tem, kako naprej," je poudaril.
Mislim, da bo to storjeno, ko bo švedsko predsedstvo prevzelo vodenje EU, je dodal premier v odgovoru na vprašanje, ali se je s kolegi pogovarjal o Hrvaški in kakšen je bil njihov odziv. "Pogovarjal sem se s številnimi voditelji in jih obvestil o včerajšnjem razvoju dogodkov ter ob tem izrazil željo, da bi se postopek, ki bi omogočil, da pridemo do sporazuma o določitvi meje, našel v prihodnje," je še pojasnil Pahor. "Povedal sem, kako so včeraj potekala srečanja in kako gledamo naprej," je dodal.
V SD so razočarani, SDS ne komentira
Poslanka SD Darja Lavtižar Bebler je v odzivu na propad pogajanj med Slovenijo in Hrvaško o meji v imenu svoje stranke povedala, da gre na nek način za pričakovano dejanje Hrvaške, da pa so v SD vendarle razočarani. Hrvaška je po njenih besedah dokazala, da trenutno ni pripravljena na vstop v EU in da potrebuje še nekaj časa.
Kot je pojasnila, Hrvaška ni pripravljena na drugih področjih, kot so kmetijstvo, sodelovanje s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije ali ladjedelništvo. "Potrebovala je le dežurnega krivca in izbrala je tistega, ki je bil pri roki, to je Slovenijo," je prepričana Lavtižar Beblerjeva.
Ravnanje Hrvaške je po besedah poslanke dalo nekaj vedeti tudi Evropski komisiji in drugim članicam Unije, ki so se prej pogosto postavile na stran Hrvaške. "Zdaj so karte na mizi in vidi se, da Hrvaška sama blokira pristopna pogajanja z EU," je še dejala Lavtižar Beblerjeva.
V največji opozicijski stranki SDS pa so povedali, da se za zdaj ne nameravajo odzvati na četrtkov propad zadnjih pogajanj o meji.
'Nova priložnost za slovensko politiko'
V SLS zadnji zastoj pogovorov med Slovenijo in Hrvaško ocenjujejo kot novo priložnost. Slovenija ima po njihovem mnenju namreč sedaj priložnost, da končno in dokončno začne celovito spoštovati sklep DZ o zaščiti slovenskih interesov pri pristopanju Hrvaške k zvezi Nato. SLS opozarja, da je ta sklep osnova za vzpostavitev dejanskega stanja na meji, kot je bilo na dan 25. 6. 1991, in da vsebina tega sklepa nikakor ne more biti predmet kakršnihkoli pogajanj.
SLS poudarja, da je treba spoštovati parlamentarno demokracijo in DZ kot najvišji zakonodajni organ, ki je tudi edini pristojen za določanje slovenske zunanjepolitične strategije. Ob tem so v današnjem sporočilu za javnost zapisali, da bodo vztrajali pri doslednem spoštovanju omenjenega sklepa in bodo ''naredili vse, da Slovenija ohrani status pomorske države''.
'Hrvaška ne razume dobrososedskega obnašanja'
Predsednica zunajparlamentarne NSi Ljudmila Novak pa je odhod Hrvaške iz pogajanj ocenila kot "dodaten dokaz, da Hrvaška rešitve pravzaprav noče". Četrtkov odhod Hrvaške iz pogajanj je za Novakovo dokaz, da Hrvaška želi zgolj "podaljševati vlogo Slovenije kot grešnega kozla za vse lastne neuspehe in nemoč pri prestrukturiranju lastnega pravnega sistema, boju proti korupciji in kriminalu ter nesodelovanju s haaškim sodiščem".
Hrvaška je s tem po mnenju Novakove dokazala, da ne razume niti "pravil dobrososedskega obnašanja v mednarodnih odnosih" niti "temeljnega namena pogajanj in posredovanja Evropske komisije". Namen komisije je bil namreč s pogajanji zbližati stališča Slovenije in Hrvaške, nihče v EU pa nima mandata za predstavljanje predlogov 'vzemi ali pusti'.
Češko predsedstvo: Moramo oceniti, kaj se je zgodilo
Moramo oceniti, kaj se je zgodilo in se v okviru tria predsedujočih držav EU (Francija, Češka, Švedska) odločiti, kako naprej, je o načrtih češkega predsedstva glede pristopne konference Hrvaške z EU, predvidene za 26. junij, po zaključku vrha EU odgovoril predsedujoči zunanjim ministrom EU, češki minister Jan Kohout.
Evropski komisar za širitev Olli Rehn in češko predsedstvo EU sta sicer minuli ponedeljek izrazila pričakovanje, da je dogovor med Slovenijo in Hrvaško o načinih reševanja vprašanja meje in o odpravi zastoja Hrvaške na poti v EU, moč doseči že na tokratnem vrhu EU, vendar pa po neuspelih četrtkovih pogajanjih med Rehnom in obema zunanjima ministroma, Samuelom Žbogarjem ter Gordanom Jandrokovićem, tega dogovora sedaj ni.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.