Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić in državni sekretar v kabinetu predsednika slovenske vlade Tone Kajzer sta danes zgodaj zjutraj parafirala memorandum o soglasju med vladama Slovenije in Hrvaške o prenesenih deviznih vlogah Ljubljanske banke. To je na tiskovni konferenci potrdil tudi slovenski premier Janez Janša, ki je dejal, da je vlada memorandum potrdila. Odbor DZ za zunanjo politiko je memorandum soglasno potrdil že včeraj na zaprti seji, je razložil Janša.
Vladi soglašata, da bosta rešitev glede prenesenih deviznih vlog poiskali na temelju sporazuma o nasledstvenih vprašanjih, in sicer priloge C tega sporazuma, ki govori o finančnem premoženju in obveznostih nekdanjega SFRJ.
Državi poudarjata, da je treba čim prej doseči rešitev tega vprašanja, zato se bodo nadaljevali aktivni pogovori pod okriljem Banke za mednarodne poravnave v Baslu (Bis), na osnovi omenjenega sporazuma o nasledstvu.
V času do rešitve vprašanja bo hrvaška vlada zagotovila zaustavitev vseh sodnih postopkov, ki sta jih v zvezi s prenesenimi deviznimi vlogami sprožili hrvaški Zagrebška banka in PBZ, ter zagotovila, da ne bodo sproženi nobeni novi postopki.
Kaj je obljubila slovenska vlada?
Slovenska vlada se je obvezala, da bo takoj v državnem zboru začela postopek za ratifikacijo hrvaškega vstopa v Evropsko unijo. Ob tem je Pusićeva dejala, da bi lahko Slovenija še ta mesec ratificirala pristopno pogodbo.
Ratifikacija bi bila lahko po Janševem mnenju končana v 30 dneh. Janša je danes pojasnil, da je ta memorandum kompromis. Ključni interes Slovenije je bil, da se vprašanje hrvaških varčevalcev LB čim prej pospeši. "In Hrvaška je s tem memorandumom ta cilj dosegla," je dejal Janša. Pojasnil je, da se tako vprašanje LB vrača na sporazum o nasledstvu, pri čemer je ves čas vztrajala Slovenija. V praksi se realizacija tega vprašanja ne bo vlekla desetletja, je povedal Janša. Izkušnje iz podobnih situacij v novejših zgodovini so, da ko gre za denar in materialne dobrine, je dogovor sklenjen hitreje, kot pa ko gre za ozemeljska vprašanja, je še dodal.
Kdaj bosta Milanović in Janša podpisala dogovor?
V ponedeljek ob 9. uri bosta v gradu Mokrice dogovor o tem podpisala Janša in hrvaški premier Zoran Milanović, je napovedal slovenski premier. Po podpisu bo slovenska vlada, najverjetneje prihodnjo sredo, dokument ratificirala, in sicer z uredbo, saj ratifikacija tovrstnega dokumenta ni potrebna v parlamentu. Šele zatem bo vlada poslala zakon o ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe v DZ. Po njegovi oceni je ratifikacijo realno pričakovati v roku meseca dni.
Slovenija dosegla vrnitev vprašanja v okvir nasledstva
Državni zbor bo postopek ratifikacije začel, "a ga ne bo dokončal, dokler s hrvaške strani preko diplomatskih poti ne dobimo listin o ratifikaciji memoranduma", je še opozoril Janša. Z Zagrebom je po njegovih besedah dogovorjeno, da se to izmenjavo listin opravi v nekaj dneh. DZ lahko sicer po njegovih besedah ratifikacijo konča v naslednjem mesecu "in s tem bo Slovenija glede vstopa Hrvaške v EU podala dokončno soglasje".
Kot piše v samem memorandumu, bo ta stopil v veljavo na dan prejetja zadnjega obvestila po diplomatski poti, s katerim državi ena drugo obvestita o zaključku notranjih postopkov.
Na vprašanje, ali je Slovenija popustila v tem, da ni zahtevala dokončnega umika vseh tožb proti LB, pa je Janša odgovoril, da je memorandum kompromis, Slovenija pa je z njim izpolnila svoj "ključni interes, da se vprašanje prenesenih vlog vrne nazaj v okvir nasledstvenega sporazuma". Hrvaška pa je dosegla svoj glavni cilj – pospešitev postopka ratifikacije pristopne pogodbe.
Včasih je najpomembnejša volja
"Kadar obstaja volja, se do kompromisa pride zelo hitro in lahko, včasih je volja najpomembnejša," je dejal Milanović. S tem je po njegovih besedah umaknjena še zadnja ovira, ki po njegovem mnenju to sploh ne bi smela biti. "Vendar to je življenje, to je politika, včasih nekatere stvari enostavno trajajo dolgo," je še povedal hrvaški premier.
Milanoviću ni jasno, "kakšno grožnjo je slovenska stran videla v postopkih pred hrvaškimi sodišči". Pravi, da v 20 letih Hrvaška očitno na te postopke ni imela nikakršnega vpliva.
Hrvaška ministrica pravi, da je tako uspešno rešen problem s Slovenijo. Pojasnila je, da memorandum vključuje štiri ključne elemente. Prvi se izključno nanaša na preneseno varčevanje Ljubljanske banke, drugi pravi, da se morajo ustaviti sodni postopki na hrvaških sodiščih, tretji dodaja, da obe strani dobita dovolj časa za iskanje rešitve v okviru nasledstva pred banko za mednarodne poravnave, četrti pa Slovenijo obvezuje, da začne postopke za ratifikacijo pristopne pogodbe, je pojasnila hrvaška ministrica.
Horvat: Izpolnjeni so vsi pogoji za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jožef Horvat (NSi) je po današnjem parafiranju memoranduma "realist in resnično optimist". Po njegovih besedah so zdaj izpolnjeni vsi pogoji za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v DZ. Te si želi čim prej, po možnosti še v času sedanje koalicije.
"Memorandum je korak v pravo smer"
Po mnenju visokega predstavnika Slovenije za vprašanja nasledstva Rudija Gabrovca je podpis memoranduma "korak v pravo smer", saj predvideva rešitev vprašanja LB v okviru nasledstva.
Z izjemo omenjenih pomislekov so bili sicer odzivi na slovenski strani zelo pozitivni – med drugim s strani zunanjega ministra v odstopu Karla Erjavca (DeSUS), predsednika OZP Jožefa Horvata (NSi) in predsednika OEU Romana Jakiča (PS) – in ob pričakovanju hitre ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe.
Tudi v SLS pozdravljajo dogovor. Njihov predsednik Franc Bogovič napoveduje, da bodo poslanci SLS podprli ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU v državnem zboru.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.