
Nova žarišča bolezni so v Črnovi pri Velenju, Tuhinjski dolini, pri Grosupljem in v Bovcu. Fitosanitarna inšpekcija je že odločila o uničenju okuženih rastlin na širšem okuženem območju na Gorenjskem, predvsem v nasadih v Preddvoru, v nasadih v Črnovi ter nekaterih zasebnih vrtovih v Poreberu in Srednji vasi v Tuhinjski dolini, v Mali Račni pri Grosupljem in v Rovtah.
Območje desetkilometrskega pasu že od Kranjske Gore in Idrije na zahodu ter do Ljubljane in tuhinjske doline na jugu in vzhodu. Skupna površina enokilometrskih varovanih območij okrog žarišč se je ta teden skoraj podvojila.
Uprava za varstvo rastlin je opozorila čebelarje, da ne smejo premeščati čebel z okuženega območja drugam po Sloveniji, če niso pred tem dva dni zaprte. Sadjarji pa so opozorili, da je možnost raznašanja bakterije z vodo izredno velika, zato je v primeru dežja potrebno takoj prekiniti sanitarna dela z okuženimi rastlinami.
Med 47 obvestili občanov, da so opazili sumljiva znamenja, značilna za hrušev ožig, se je za 21 prijav z Gorenjske izkazalo, da je bil sum utemeljen. Občani so sami požagali in sežgali okužene rastline, v Podvinu pa so pri tem pomagali gasilci.
Kot poudarjajo v upravi, morajo občani v skladu z zakonom o zdravstvenem varstvu rastlin pregledovati gostiteljske rastline in ob sumljivih znamenjih poklicati na telefon 041 354 405. Sicer pa je mogoče vse informacije o bolezni ter navodila za ukrepanje in karto razširjenosti okužbe dobiti na spletni strani www.bf.uni-lj.si.