Iztirjenje tovornega vlaka na progi Divača–Koper je Primorce razburilo predvsem zaradi izlitja kerozina, ki bi lahko ogrozil njihov rižanski vodni vir. Pristojne službe so po nesreči izkopale 200 kubičnih metrov zemljine, koliko je v njej kerozina, pa bodo pokazale analize Agencije RS za okolje.
Generalni direktor Slovenskih železnic (SŽ) Dušan Mes je v začetku tedna dejal, da ga je po nekaterih ocenah v zemljini okoli 1000 litrov, a je izpostavil, da je treba počakati na stroko. Na SŽ so ta teden tla predora pri Hrastovljah tudi zaščitili z membrano. "Če bi v naslednjih dneh voda pronicala skozi predorsko skalo na tla, se bo na ta način odvajala," je pojasnil generalni direktor SŽ.
Bržan: Istri grozi ekološka katastrofa
Bojazen, da bi kerozin prišel do rižanskega vodnega vira, so ministru Simonu Zajcu ta teden izrazili tudi vsi štirje istrski župani. Predstavili so mu dva predloga novega vodnega vira, iz katerega bi oskrbovali slovensko Istro, podrobnosti predlogov pa še niso javno predstavili.
Po torkovem srečanju z Zajcem je sicer koprski župan Aleš Bržan dejal, da ima Istra še vedno veliko težavo, saj ji grozi ekološka katastrofa. Možnost, da bo njihov vodni vir onesnažen, je namreč z vsakimi padavinami večja. "Bali se bomo vsakih padavin," je dodal. Vodo sicer na Obali že sedaj dobavljajo tudi iz sosednje Hrvaške in iz kraških vodovodov.
V petek pa so občinski svetniki občin Piran, Izola, Ankaran in Koper na prvi skupni seji sprejeli pet sklepov, s katerimi od države med drugim zahtevajo okrepitev ukrepov za zaščito pitne vode. Pričakujejo, da jim bo država v mesecu dni predložila terminski načrt dejavnosti za zagotovitev nujnega zadostnega in varnega vodnega vira za slovensko Istro.
Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj je ob tem zagotovil, da je voda v zajetju Rižane zaenkrat neoporečna, a bo v primeru onesnaženja vodnega vira treba črpanje podtalnice ustaviti. Sicer so v stikih tako s Kraškim kot Istrskim vodovodom. Iz slednjega so jim tudi obljubili, da jim bodo iz svojega vira dali na razpolago dobrih 200 litrov vode na sekundo.
V soboto zvečer večji del Slovenije znova zajele nevihte
V soboto zvečer je sicer tudi območje Primorske zajela nevihta, vendar pa je Bržan z objavo na Facebooku že pomiril nekatere zaskrbljene občane. Kot je navedel, so vzorci vode ob 6. uri "v redu", tudi na izviru po njegovih navedbah ni posebnosti.
Znova je zagotovil, da kerozin ne bo nikoli prišel do vodnih pip. "Če pride v Rižano, bomo imeli redukcijo - prekinitve dobave vode po nekaj ur na dan. Voda v naših domovih je in bo pitna," je še navedel.
Sobotno neurje z močnim vetrom in dežjem je prizadelo območja občin Piran, Sežana in Črnomelj. Zabeleženo je bilo devet dogodkov, od tega je šlo v šestih primerih za vetrolom, v treh za poplave meteorne vode in v enem za požar zaradi udara strele v stanovanjski objekt. Za sanacijo posledic so poskrbeli prostovoljni in poklicni gasilci lokalnih gasilskih enot ter delavci javnih služb.
Med 21.50 in 22.30 pa je bilo koprsko pristanišče zaradi vetra priprto za ladijski promet.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.