Cene življenjskih potrebščin se februarja v primerjavi s prejšnjim mesecem v povprečju niso spremenile, je sporočil Statistični urad RS (Surs). Skupna letošnja rast cen je ostala negativna, in sicer –0,8 odstotna, medtem ko je bila v istem obdobju lani –0,4 odstotna.
Najbolj so se podražili hrana in naftni derivati
Cene so se minuli mesec najbolj zvišale v skupinah komunikacije (za 1,3 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 0,8 odstotka), prevoz (za 0,6 odstotka), alkoholne pijače in tobak, obleka in obutev ter stanovanje (v vsaki za 0,5 odstotka), stanovanjska oprema (za 0,3 odstotka) ter raznovrstno blago in storitve (za 0,2 odstotka).
Na gibanje cen v skupini komunikacije so najbolj vplivale višje cene telefonskih in internetnih storitev (v povprečju za 1,4 odstotka). V skupini hrana in brezalkoholne pijače so se najopazneje dvignile cene olj in maščob (za 4,3 odstotka), svežega in predelanega mesa (za 1,9 odstotka), drugih prehrambnih izdelkov (za 1,7 odstotka) ter kruha in izdelkov iz žit (za 1,4 odstotka). Sadje in zelenjava pa sta se pocenila (za 2,1 oz. 0,3 odstotka).
V skupini prevoz so se v povprečju najbolj podražili letalski potniški prevoz (za 1,8 odstotka) in osebni avtomobili (za 1,2 odstotka), pocenili pa so se rezervni deli (za 0,3 odstotka). V skupini alkoholne pijače in tobak so se v povprečju podražile vse alkoholne pijače, najbolj pa vino (za 2,3 odstotka). Na dvig cen v skupini obleka in obutev so vplivale predvsem višje cene drugih tekstilnih izdelkov in dodatkov (za 1,6 odstotka). Oblačila so bila dražja za 1 odstotek, obutev pa cenejša za 1,1 odstotka.
V skupini stanovanje so se najbolj podražili tekoča goriva (za 4,5 odstotka) in daljinska energija (za 0,5 odstotka), pocenila pa so se trda goriva (za 0,7 odstotka). Na gibanje cen v skupini stanovanjska oprema so najbolj vplivale višje cene tekstila za gospodinjstvo (za 1,5 odstotka) in malih gospodinjskih aparatov (za 1,1 odstotka).
Najopaznejše pocenitve v skupini rekreacija in kultura
Minuli mesec so se cene znižale le v dveh skupinah, in sicer v skupini rekreacija in kultura (za 4,8 odstotka) ter zdravje (za 0,1 odstotka). V skupini rekreacija in kultura so se najbolj pocenile kulturne in druge storitve (za 34,6 odstotka), predvsem na račun nižjega RTV-prispevka. Opazneje se je pocenila tudi oprema za šport (za 7 odstotkov). Podražili pa so se v povprečju: počitnice v paketu (za 2,3 odstotka), časopisi (za 2,0 odstotka) ter cvetje in izdelki za vrtnarstvo (prav tako za 2 odstotka). V skupini zdravje so se pocenila nekatera zdravila (za 0,2 odstotka) ter zdravstvene in paramedicinske storitve (prav tako za 0,2 odstotka).
Hrana letos dražja že za 3,5 odstotka
Skupna rast cen hrane v prvih dveh mesecih letošnjega leta je bila višja kot v istem obdobju v preteklih petih letih. Letos se je tako hrana v povprečju podražila že za 3,5 odstotka. V istem obdobju leta 2008 je bila rast 2,3-odstotna, povprečna rast cen v preostalih štirih letih pa 1,2-odstotna. Letos so se bolj kot v prejšnjih letih zvišale cene kruha in drugih izdelkov iz žit ter mesa. Večina teh podražitev je bilo februarja.
Letna inflacija 1,4-odstotna
Rast cen na letni ravni se je nekoliko znižala in je zdaj 1,4-odstotna, povprečna 12-mesečna rast pa je ostala 1,9-odstotna.
Najvišja letna rast cen je bila dosežena v skupini alkoholne pijače in tobak (za 8,3 odstotka). Sledile so skupine stanovanje (za 6,6 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 4,1 odstotka), komunikacije (za 3,3 odstotka), zdravje (za 3,0 odstotka), stanovanjska oprema (za 2,5 odstotka), izobraževanje (za 1,8 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 1,2 odstotka) ter prevoz (za 1 odstotek ).
Cene so se v enem letu v povprečju znižale v skupini gostinske in nastanitvene storitve (za 11,1 odstotka ), rekreacija in kultura (za 6,5 odstotka) ter v skupini obleka in obutev (za 0,1 odstotka).
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.