"Temeljita prenova stavbe je bila po 15 letih delovanja in uporabe nujno potrebna in prinaša dodano vrednost pri udobju bivanja, kar je v skladu s sodobnimi turističnimi trendi in kar bo še dodatno pripomoglo k prepoznavnosti in konceptu te svetovne znamenitosti, ki dviguje tudi blagovno znamko Ljubljane," so že pred odprtjem zatrdili upravitelji z Javnega zavoda Ljubljanski grad.
Mestna občina Ljubljana (MOL) naj bi kot investitorica v prenovo projekta prenove na podlagi razpisa za izvedbo gradbeno-obrtniških in inštalaterskih del investicijskega vzdrževanja za prenovo hostla ter za izvedbo projektiranja in nadzora zagotovila 991.280 evrov. Še dodatnih 250.000 evrov je zagotovila za notranjo opremo, 200.000 evrov pa za odkup blagovne znamke Celica od nekdanjega najemnika Tomaža Juvana in rabljene opreme ter umetniških del.
Temeljito prenovljeni hostel, ki se med drugim zdaj ponaša z novim pročeljem, novo kuhinjo, sanitarijami in klimatiziranimi sobami, bo ob osnovni namestitveni dejavnosti tudi v prihodnje zagotavljal gostinski del in dodatne storitve, kot so prevozi od in do letališča ali izposoje koles. Kot so dejali upravitelji, bo deloval v večji sinergiji z Ljubljanskim gradom in njegovo ponudbo – stranke hostla bodo imele na primer popust pri nakupu vstopnic za obisk gradu.
Kulturno-umetniški program ostaja
Ljubljanski grad bo ob tem še vedno pripravljal kulturno-umetniški program, tudi v sodelovanju s Kulturno-umetniškim društvom Sestava. Posebej bodo dejavni na področju glasbe in likovne umetnosti. Ob torkih zvečer bo tako KUD Sestava spet prirejal glasbeni cikel Sozvočja sveta ter do konca leta v galeriji Srečišče postavil pet likovnih razstav.
Prav tako bo Ljubljanski grad julija in avgusta ob petkih na letnem vrtu hostla pripravljal jazz večere, ki bodo programsko nadaljevanje vsebin Jazz Cluba Ljubljanski grad in so nastali pod umetniškim vodstvom Igorja Leonardija. V jesensko-zimskem času pa bodo v program vpeljali tudi družabne in izobraževalne vsebine.
Spomnimo, dogajanje okoli Hostla Celica je v zadnjih mesecih dvignilo precej prahu. Začelo se je konec novembra lani, ko se je MOL odločila na dražbi, ki je nato sledila v decembru, prodati hostel z izklicno ceno 2,34 milijona evrov. Prodaji so od vsega začetka nasprotovali ustvarjalci kulturnega programa v njem, namera je izzvala tudi protest na Kongresnem trgu in pred mestno hišo.
Ker na dražbi ni bilo nobenega ponudnika, so konec januarja nato mestni svetniki podprli predlog sprememb sklepa o ustanovitvi Javnega zavoda Ljubljanski grad in hostel prenesli v njegovo upravljanje. Sledilo je zaprtje hostla in začetek prenove, ki jo je izvedlo podjetje Lesnina MG Oprema.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.