Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Andrej Horvat je poslancem SD pojasnil, da se definitivno odpoveduje funkciji evropskega poslanca, sta sporočila poslanca SD Dušan Kumer in Miran Potrč. Horvat bo o zavrnitvi mandata v prihodnjih dneh tudi uradno obvestil državno volilno komisijo.
Še popoldan namreč ni bilo jasno, ali bo Horvat funkcijo evropskega poslanca dejansko zavrnil, kot so se dogovorili v SD. Tudi po današnjem sestanku s predsednikom vlade Borutom Pahorjem je namreč povedal, da se bo v dveh dneh odločil, ali bo ostal na mestu državnega sekretarja ali bo zasedel mesto evropskega poslanca namesto Zorana Thalerja.
Kot je pojasnil, si sicer najbolj želi še naprej sodelovati pri izvajanju zakona o Pomurju, vendar pa predsednik vlade vztraja, da tega ne bo počel, dokler ne bo opran vseh sumov korupcije. Dela na izvajanju pomurskega zakona si, kot je dejal, želi bolj kot poslanskega mandata v Bruslju, a da si bo vseeno za odločitev, ali bo mesto v Bruslju prevzel ali ne, vzel še dodaten dan ali dva časa za premislek.
Andrej Horvat se je po sestanku s Pahorjem odpravil še na pogovor v poslansko skupino SD, kjer pa je poslancem potrdil, da se bo funkciji definitivno odpovedal.
Še dodaten dan ali dva za premislek
Horvat je sicer še pred tem dejal, da se je strinjal z odločitvijo stranke, da evropska poslanka postane Mojca Kleva. Ob tem pa dodal, da ga pri odločitvi za Bruselj ovira tudi dejstvo, da nad njim visi sum korupcije, saj je to breme, s katerim si ne želi kamorkoli iz Slovenije.
Pahor je Horvatu, po besedah slednjega, svetoval, naj ne gre v Bruselj, saj si želi, da bi kot državni sekretar še naprej delal na drugih projektih s področja regionalne politike, a Horvat poudarja, da so ga v kabinet povabili ravno zaradi Pomurja.
Horvat ne bo delal na projektu Pomurje
Iz kabineta predsednika vlade so po pogovoru Pahorja in Horvata posredovali tudi dopis, ki ga je premier Pahor danes poslal komisiji za preprečevanje korupcije in v katerem jih obvešča, da "Andrej Horvat do nadaljnjega ne bo več delal na projektu Pomurje". Še vedno bo ostal državni sekretar v kabinetu predsednika vlade in bo zadolžen za ostala območja z razvojnimi izzivi v okviru regionalne in kohezijske politike, je komisiji še sporočil Pahor.
Pahor je tako upošteval ponedeljkova priporočila komisije za preprečevanje korupcije, naj Horvata umakne tudi z mesta vodje medresorske komisije za usklajevanje ukrepov razvojne podpore Pomurski regiji in Pokolpju. Po njihovem mnenju namreč ta skupina daje mnenja pristojnim ministrstvom pri izvajanju večjih javnih naročil in študij za izvedbo ukrepov iz pomurskega zakona, kar pomeni, da ima Horvat kot vodja te komisije stike z naročniki (ministrstvi), to pa so poleg preiskovanega suma njegove povezanosti s potencialnimi ponudniki okoliščine, ki lahko vplivajo ali ustvarjajo videz neobjektivnega opravljanja njegovih javnih nalog.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.