Poslanka evopske liberalne stranke in podpredsednica odbora za javne svoboščine in človekove pravice pri Evropskem parlamentu, Lousewies van der Laan, meni, da smo Slovenci homofobični, kar naj bi dokazali že z glasovanjem ob referendumu o oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Zapleti okrog zmage transvestitske skupine Sestre naj bi bili le še nadaljni dokaz.
Evropska unija, pravi van der Laanova, ne tolerira homofobije, zato bo v ponedeljek od naše misije pri evropskem parlamentu zahtevala pojasnilo o izboru popevke za Evrovizijo. Če bo diskriminacija dokazana pa bo, dodaja podpredsednica odbora za človekove pravice, ogrožena celo naša kandidatura za vstop v EU.
Goljufanje pri televotingu?
Zapleti s telefonskim glasovanjem na letošnji Emi, ko je zaradi nenavadno visokega števila glasov odpovedal računalnik, poraja vprašanje, ali je mogoče na glasovanje vplivati s pomočjo tehnike. Število glasov je bilo namreč nenavadno visoko, Telekom pa priznava, da ni omejitev ki bi to preprečevale.
Da je s pomočjo osebnega računalnika in nekaj znanja moč doseči marsikaj, je na lastni koži spoznal Mobitel pri igri Mobilni milijonar. Igro so, tudi zaradi tega, ker so s pomočjo računalnikov nekateri dosegali neverjetne čase pri odgovarjanju na vprašanja, ukinili. No, princip pri telefonskem glasovanju je še mnogo bolj enostaven. V trgovinah je namreč mogoče kupiti program, ki se lahko prilagodi tudi za telefonsko glasovanje. V programu se enostavno doda ukaz za neskončno klicanje, ki lahko z uporabo običajnega modema odda okoli 30 glasov v minuti. Digitalni modemi in enostavnejši programi pa zmorejo celo dvakrat toliko glasov v minuti.
Vprašanje pa ostaja glede stroškov takšnega početja, saj je vsak klic stal 25 tolarjev. Povedano drugače: za razliko 24 tisoč glasov, ki bi denimo trio sestre s petega dvignili na prvo mesto, bi rabili več kot šesto tisoč tolarjev. Za posameznike je to sicer zelo veliko denarja, za poslovno povezane pa, ki bi z zmago pridobili nekaj milijonske posle, najbrž niti ne.