Evropska in slovenska zakonodaja homeopatska zdravila uvrščata med zdravila in zato tudi zanje, enako kot za konvencionalna zdravila, veljajo določbe iz Zakona o zdravilih in ustrezni podzakonski predpisi, ki med drugim urejajo proizvodnjo, promet in izdajo teh v lekarni. Pred prihodom na trg morajo tudi homeopatska zdravila pridobiti dovoljenje za promet pri Agenciji za zdravila in medicinske pripomočke RS.
Pooblaščena oseba za izdajanje homeopatskih zdravil je magister farmacije z opravljenim strokovnim izpitom in dodatnimi znanji iz homeopatije. Lekarniška zbornica Slovenije od leta 2006 organizira strokovno usposabljanje magistrov farmacije s področja homeopatije. Do danes je to usposabljanje z zaključnim izpitom opravilo 156 magistrov farmacije. Lekarne, ki bodo izdajale homeopatska zdravila, bodo ustrezno označene.
Kot je to že ustaljena praksa v drugih evropskih državah, bo v lekarni magister farmacije homeopat na osnovi svojega znanja in izkušenj presodil, kdaj je primerno homeopatsko samozdravljenje, in bo za homeopatijo motiviranemu bolniku svetoval primerno homeopatsko zdravilo.
Trenutno so vsa pri nas registrirana homeopatska zdravila rastlinskega, mineralnega ali živalskega izvora. Pripravljena so v obliki kroglic. Homeopatska zdravila se ne preizkušajo na živalih, pač pa na zdravih prostovoljcih. Preizkus zdravila je povezan z enim od treh osnovnih načel homeopatskega zdravljenja. Gre za načelo podobnosti, pri katerem zdravimo z zdravilom, ki pri preizkusu na zdravem človeku povzroča podobne simptome, kot jih ima bolnik.
S homeopatijo lahko zdravimo akutne in kronične bolezni. Pri posameznih blažjih akutnih stanjih si bolniki, ki dobro poznajo osnove homeopatije, pomagajo tudi sami. Za vsakodnevne težave z zdravjem oziroma počutjem in blažja akutna stanja bo magister farmacije, upoštevajoč osnovna načela homeopatije in na osnovi nekaj ciljnih vprašanj, svetoval zdravila, ki so se v dosedanji homeopatski praksi pokazala za učinkovita pri zdravljenju posameznih bolezni ali odpravljanju težav – enako kot je to navada pri izdaji tako imenovanih zdravil brez recepta.
V primeru težjih, burnih akutnih bolezni ali pri kroničnih boleznih bo magister farmacije bolnika napotil k splošnem zdravniku ali zdravniku homeopatu, ki bo presodil, kdaj je treba v zdravljenje vključiti tudi konvencionalno medicino. Zdravnik homeopat bo zdravilo izbral na osnovi temeljite anamneze (pogovora), upoštevajoč vse pomembne bolnikove simptome (psihične, fizične in splošne) in po načelu ''podobno se zdravi s podobnim'' našel zdravilo, ki je bolniku ''pisano na kožo''.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.