Kot je bilo pričakovano, dan državnosti ni združil razdvojene slovenske politike. Del opozicije se je tako udeležil alternativne proslave, ki pa jo je na samem začetku zaznamovala provokacija. Predstavniki rumenih jopičev, med katerimi so, kot smo pisali, prisotni tudi vidni simpatizerji neonacističnih idej in prepričanj, so namreč pred začetkom prišli na prizorišče, od koder pa so jih pospremili policisti. Tik pred začetkom protesta so na Prešernovem spomeniku razvili svoj transparent.
Kot so za 24ur.com potrdili na PU Ljubljana, so zaradi kršenja javnega reda in miru pridržali nekaj oseb, a alternativna proslava se je nato nadaljevala mirno.
Olaj: Zadeva je v fazi razščiščevanja
Generalni direktor Policije Anton Olaj je v izjavi za javnost danes zapisal, da je zadeva še v fazi razčiščevanja: "Včerajšnji neprijavljeni shod na Prešernovem trgu in ukrepanje Policije (zoper skupino "rumenih jopičev") zahteva jasne odgovore javnosti. Zadeva je v fazi razčiščevanja. Verjetno bo glede tega več znanega že v ponedeljek."
Po Hojsovi oceni bi lahko rumeni jopiči "kulturno proslavljali na Trgu Republike"
Na incident se je odzval notranji minister Aleš Hojs. "Policija bo pripravila poročilo, vezano na ukrepanje zoper rumene jopiče. So pa po moji oceni ti brez potrebe prišli na Prešernov trg, saj bi lahko kulturno proslavljali na Trgu republike. Ne meči biserov med svinje, pravi Sveto pismo, in lahko bi sledili tej modrosti," je zapisal Hojs. To pa ni bil njegov edini odziv na alternativno proslavo – med drugim je minister protestnike primerjal z migi in tanki JLA: "Huligani Tanja Fajon, Marjan Šarec in Luka Mesec motijo državno proslavo. Pred 30 leti migi in tanki JLA, letos biciklisti pod njihovim patronatom."
Kučan se je proslave udeležil s simbolom petkovih kolesarjev na suknjiču
Prvi predsednik države Milan Kučan pa se je osrednje državne proslave naposled udeležil z zanimivim modnim dodatkom. Na suknjič si je pripel značko s simbolom petkovih kolesarjev. Kot je povedal včeraj: "Sedanji predsednik vlade že dalj časa iz podobe osamosvojitve briše posameznike, skupine in ustanove. Bil sem predsednik, ki je na velikem ljudskem praznovanju razglasil samostojnost države – tudi svoje. Ne pristajam, da bi izbrisali tudi mene. Zato pridem."
To pa ne velja za veliko drugih vidnih političnih obrazov, ki so vztrajali pri svojem in se proslave niso udeležili. Tanja Fajon je le malo pred proslavo sporočila, da je ne bo: "Z obžalovanjem in v znak protesta odpovedujem svojo prisotnost na današnji državni proslavi na Trgu republike v Ljubljani. Prepoved udeležbe borčevskih praporščakov tik pred proslavo je nesramno zanikanje temeljev, ki jih ima slovenska država v zmagoslavnem partizanskem uporu. Predsedniku republike in predsedniku vlade sporočam, da je njuna osebna in zgodovinska odgovornost, da bomo 30. obletnico samostojnosti Slovenije praznovali tako globoko razdeljeni. "
Na državni proslavi ni bilo niti prvakov LMŠ in Levice, Marjana Šarca in Luke Mesca. Šarec se je v zapisu spomnil časov slovenskega osamosvajanja in poudaril, da domoljubje ni rezervirano samo za nekatere, temveč je pravica in dolžnost vseh.
KOMENTARJI (1739)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.