Notranji minister v odstopu Aleš Hojs je kot gost v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da so v naši neposredni soseščini nastale popolnoma nove razmere, zato bodo že obstoječi odlok preoblikovali tako, da bo jasno, kaj velja za naše sosednje države – Hrvaško, morda v naslednji fazi tudi za Avstrijo, kjer se epidemiološka slika prav tako slabša. Na mizi je torej po Hojsovih besedah obvezna karantena za vse povratnike iz Hrvaške, a z nekaj izjemami. Med njimi bodo dnevni migranti, pa tudi primeri, ko bo šlo za zdravniški pregled pri nas.
Ko gre za lastnike nepremičnin in plovil na Hrvaškem, je Hojs zatrdil, da za njih nimajo v mislih izjem, torej da bodo prav tako morali v karanteno ob vrnitvi. Kljub temu jim nameravajo omogočiti neko časovno omejeno obdobje (48 do 72 ur), v katerem bodo lahko uredili vse potrebno. Ali se bodo morali dopustniki domov vrniti do sobote ali nedelje, pa še ni jasno.
Hojs je dejal, da odziv Slovencev v preteklem vikendu na vrnitev domov ni bil "posebej blesteč", čeprav se je o morebitni uvedbi karantene veliko govorilo. "Vsi so upali oziroma očitno še vedno upajo do zadnjega. A zadnji podatki ministrstva govorijo o tem, da so očitno napovedi Kacina in gospe Beović povečale vstop pretežno slovenskih turistov, ki se vračajo iz Hrvaške," je dodal. Opozoril je, da gneča na mejnih prehodih konec tedna zagotovo bo, a zagotovil, da je policija v popolnosti pripravljena. Tistim, ki niso vezani na turistični aranžma, pa svetuje vrnitev še pred petkom.
Bojana Beović, vodja vladne strokovne skupine za covid-19, je uvodoma povedala, da je karantena najenostavnejši, pa tudi najučinkovitejši način zaustavitve prenosa nalezljivih bolezni, zato stroka pri njej vztraja. "Gre za to, da omejimo stike z drugimi ljudmi osebi, ki je v inkubacijski dobi, se pravi osebi, ki lahko v vsakem trenutku začne izločati virus. Če ta oseba v tem času ni v stiku z drugimi ljudmi, se virus ne bo širil v okolico," je razložila Beovićeva.
Breme bolezni je na Hrvaškem kar veliko, je dejala Beovićeva, a pri njih med županijami ni meja, kot so bile pri nas v prvem valu vzpostavljene med občinami. "Obstaja prehod hrvaških državljanov iz ene županije v drugo, ljudje hodijo delat v županije, kjer je več turizma, in zelo verjetno je, da se bo okužba razlila od drugod tudi v županije, ki zdaj izgledajo varne," je opozorila. Hojs je dejal, da so ga argumenti stroke prepričali, da je najbolje kar celotno Hrvaško dati na rdeči seznam, še posebej zato, ker je trend naraščanja okužb pri njih izjemno hiter.
Tistim, ki se vračajo iz Hrvaške in so se na oddihu zabavali v nočnih klubih, Beovićeva svetuje, da gredo v samoizolacijo, ki naj traja pet do sedem dni. Še posebej je pomembno, da se v tem času ne družijo z rizičnimi skupinami, ali v družini ali na delovnem mestu.
Za Hrvaško je glede na zadnje število na novo potrjenih primerov dejala, da je stanje vsaj tako hudo, če ne hujše kot v Srbiji. "V naslednjih dneh se bo pokazalo, kam se situacija razvija. Trenutno je težko reči, ali so na naraščajočem kraku ali pa je to že neki plato okužb. Glede na veliko število okužb obstaja skrb, da se bodo okužbe še širile naprej," je dejala vodja vladne strokovne skupine za novi koronavirus.
Kot je še dejala, bodo pri prehajanju meje seveda veljale izjeme, recimo pri dnevnih migrantih, a vse to bo odvisno od epidemiološke slike na Hrvaškem, še posebej v obmejnih županijah, ter tega, koliko vnosov od tam bomo imeli mi.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.