Minuli konec tedna je okoli 50 uniformiranih pripadnikov skupin, znanih po imenu Štajerska varda in Kranjska varda, izvajalo aktivnosti na območju Slovenske Bistrice. Potem ko so z njimi zaključili, je na prizorišče prišla policijska patrulja, zaradi česar je omenjena skupina v nedeljo popoldne po pojasnila odšla na tamkajšnjo policijsko postajo. Tam so zahtevali pojasnila komandirja, dogajanje pa so predstavniki varde ves čas v živo predvajali na Facebookovem profilu.
Vladni govorec Jelko Kacin je na današnji novinarski konferenci povedal, da na ministrstvu za notranje zadeve konkretnega postopka ne morejo komentirati, saj da se ne želijo vmešavati v delo policije. "Sporočajo pa, da v vsaki situaciji in postopku zagovarjajo spoštljivo, dostojno in strpno komunikacijo. Policija pri svojih nalogah vselej skuša uresničevati svoje poslanstvo, to je zagotavljanje visoke stopnje varnosti vsem prebivalcem," je dodal.
A so z ministrstva naknadno posredovali celotno sporočilo, v katerem so zapisali, da minister Aleš Hojs pričakuje, da bo policija v podobnih primerih provokacij ukrepala bolj intenzivno, saj je nesprejemljivo, da kdorkoli poskuša prevzemati pristojnosti, ki jih nima. Potrdili so, da od v. d. generalnega direktorja policije Antona Travnerja pričakuje poročilo, ki mora vsebovati opis dogodka in postopke policije v tej zadevi.
Hojs dodatno pojasnjuje, da je v preteklih tednih ob nezakonitih kolesarjenjih, primerih varde in še nekaterih drugih dogodkih "dobil občutek, da si nekateri neizmerno želijo sprovocirati policijo", zato znova izpostavlja, "da bo policija delovala strpno in spoštljivo le do trenutka, ko bi lahko prišlo do kakršnegakoli nasilja ali druge oblike kršenja javnega reda in miru".
"Do sedaj je policija v teh primerih delovala visoko strokovno in v duhu umirjanja strasti," še pravijo na ministrstvu in napovedujejo, da bo policija tudi v prihodnje spremljala primere združevanja, organiziranja, delovanja posameznikov in skupin ter presojala zakonitost, odgovornost in vpliv na varnostno oceno v lokalnem okolju in državi.
Obrambni minister Matej Tonin je že v sredo v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da je bilo dejanje varde popolnoma nesprejemljivo in nedopustno. "Takšen pritisk na policijo se ne bi smel zgoditi in upam, da bodo organi pregona, v tem primeru policija, tudi ustrezno ukrepali zoper štajersko vardo. V demokratični državi je to nedopustno!"
Tudi v poslanski skupine SMC so incident označili kot nedopusten. "Štajerska varda si ne le jemlje pravico, da maršira ob slovenski meji, rekoč, da gre pri tem za izpolnjevanje nekega višjega poslanstva, pač pa si jemlje tudi pristojnosti, ki jih nima in v katere ne sme posegati," so dodali. Početje pripadnikov varde je po njihovi oceni nesprejemljivo in do države ter državljanov žaljivo. "Država ni in ne more biti udeleženka bizarnih resničnostnih šovov v režiji samooklicanih varuhov slovenstva," so zapisali. Pričakujejo, da bodo pristojni organi pohiteli s postopkom ugotavljanja odgovornosti za nedopusten pritisk na delo policijske postaje.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je po koalicijskem vrhu zgolj ponovil stališče stranke, da varnost v Sloveniji zagotavljajo za to pristojni državni organi.
Poslanec SDS Tomaž Lisec pa je dejal, da je bil doslej z dogajanjem seznanjen le iz medijev, zato ga težko komentira, še preden se o njem opredelijo na policiji. Ta je sicer pozno popoldne v odzivu pojasnila okoliščine dogajanja in poudarila, da nasprotuje ustanavljanju vaških straž z namenom prevzemanja nalog državnih organov.
Opozicija obsodila dogajanje, v Levici omenjajo možnost nove interpelacije
Opozicija je dogajanje obsodila že včeraj. Po besedah predsednika SD Dejana Židana je paravojaška enota na nek način celo ustrahovala policiste. V stranki ocenjujejo, da sedanja ustavna in zakonska ureditev onemogoča delovanje paravojaških enot, a se to ne odraža v praksi. Kot je pojasnil, so zato pripravili popravke zakonov o varstvu javnega reda in miru ter o nadzoru državne meje. Predloga so poslali opozicijskim strankam, s katerimi si želijo predloga zakonov skupaj vložiti v proceduro.
Pozitivno so se na to pobudo že odzvali v LMŠ. Vodja njihove poslanske skupine Brane Golubović je ob tem spomnil, da so v LMŠ zakonske rešitve, ki bi onemogočile delovanje vard, pripravili že novembra lani, a v DZ te niso prejele zadostne podpore. "Zato se nam zdi nujno, da s temi zakonskimi rešitvami poskusimo še enkrat in verjamemo, da bomo tokrat dobili podporo," je dejal. Ponovil je tudi, da v LMŠ obsojajo ravnanja in dejanja paravojaških oz. parapolicijskih skupin, tako imenovanih vard, ki želijo prevzemati pristojnosti in naloge policije. Kritičen je bil tudi do tega, da se Tonin in Hojs na dogajanje (do tedaj, op. a.) še nista odzvala. "Če lahko razumem, da so v NSi in SDS tiho, pa zelo težko razumem tišino koalicijskih partnerjev, DeSUS in SMC," je dodal.
Koordinator Levice Luka Mesec pa je bil v izjavi za medije kritičen tako do delovanja prejšnje kot do delovanja sedanje vlade. Ocenil je, da trenutna oblast vardo podpira. "Še preden je Matej Tonin kot obrambni minister nastopil svojo funkcijo, je povedal, da ne vidi nobenega problema, da se ne bi teh ljudi, če so prostovoljno pripravljeni ščititi mejo, kar vključilo v uradne strukture Slovenske vojske." V Levici od pristojnih pričakujejo ukrepanje. "Pričakujemo, da se bo oblast vsaj na tej točki zganila, predvsem odgovorna ministra Tonin in Hojs. V nasprotnem primeru jim bomo dali možnost za odgovore na interpelaciji," je dejal.
KOMENTARJI (387)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.