Inšpektorat za notranje zadeve od ponedeljka na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) opravlja izredni nadzor nad varovanjem in obravnavanjem tajnih podatkov, so potrdili na policiji. Na NPU že nekaj časa poteka tudi nadzor nad nekaterimi preteklimi preiskavami, kar je zahteval minister za notranje zadeve Aleš Hojs.
"V nadzoru preverjajo, ali zaposleni v NPU ustrezno z zakonom o tajnih podatkih in podzakonskimi predpisi, sprejetimi na njegovi podlagi, določajo, označujejo, prenašajo, razmnožujejo, evidentirajo, uničujejo in arhivirajo dokumente oziroma medije, ki nosijo stopnjo tajnosti ter ali z njimi ravnajo skladno z zakonom o tajnih podatkih," so pojasnili na Generalni policijski upravi (GPU). Ob tem so izpostavili, da inšpektorji v skladu z odredbo o izrednem nadzoru niso zahtevali vpogleda v vsebino tajnih podatkov.
Kot smo kot prvi poročali o novem nadzoru na NPU, so inšpektorji po neuradnih podatkih kriminalistom brskali celo po računalnikih in iskali zaupne dokumente. Preiskovalci so se temu uprli, vmes je posegel tudi predstavnik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) in protestiral zaradi nezakonitega početja inšpektorjev. Da so prekoračili svoja pooblastila, jih je opozoril celo novi v. d. direktorja NPU Uroš Lepoša, ki je zahteval, da se v zapisnik zapiše ugovor nad njihovim početjem, ker brskanje po računalnikih ni zakonito. Poleg tega je opozoril, da inšpektorji od NPU ne morejo zahtevati vseh zaupnih oziroma tajnih dokumentov.
Hojs je v izjavi novinarjem ob prihodu na današnjo sejo vlade dejal, da je namen nadzora izključno preveriti, ali se s tajnimi podatki ravna pravilno, zakonito in kot je treba. "O nobeni vsebini se ne pogovarjamo. Želim, da se tudi s tajnimi podatki dela zakonito," je zatrdil.
Nekdanji direktor kriminalistične policije Anton Dvoršek pa je za Radio Slovenija ocenil, da bi inšpektorji z vpogledom v vsebino dokumentov lahko ogrozili uporabo prikritih preiskovalnih metod in sodelovanje z viri, ogrožena bi bila lahko tudi življenja. "Na ta način lahko ogrozijo na eni strani tekočo preiskavo in na drugi strani ljudi - kriminaliste, tajne delavce in sodelavce policije," je dejal Dvoršek ter izpostavil, da v organiziranih kriminalnih združbah "niso čisto nič nežni, če ugotovijo, da imajo v svojih vrstah izdajalca ali nekoga, ki sodeluje s policijo".
Na GPU so glede domnevne nezakonitosti pojasnili, da je bil v. d. generalnega direktorja policije Andrej Jurič seznanjen s tem, da se je v delu nadzora pojavil pomislek, ali je zahteva inšpektorja v skladu s pooblastili, ki jih ta ima na podlagi zakona o inšpekcijskem nadzoru. Zagotovili so, da se bodo glede tega pomisleka posvetovali s pristojnim organom za tolmačenje določb predpisov.
Navedli so še, da je bilo inšpektorjem kljub temu omogočeno nemoteno opravljanje nalog inšpekcijskega nadzora. Potrdili so tudi, da je pri nadzoru kot predstavnik vodstva policije navzoč tudi nekdanji generalni direktor policije Anton Travner, in sicer po pooblastilu v. d. generalnega direktorja policije Juriča.
Območni policijski sindikat kriminalistične policije: Taka oblika nadzora popolnoma nezakonita
"Tako PSS kot OPS KRIM ostro nasprotujeta obliki nadzora, uvedeni s strani Inšpektorata MNZ, ki očitno ni usmerjen in gre za splošno iskanje. Inšpektorji MNZ so pristopili do člana PSS in zahtevali od njega da v raziskovalcu na disku P izvede splošno iskanje po ključni besedi 'zaupno'. Taka oblika nadzora oziroma tako imenovani 'fishing' je popolnoma nezakonit in zunaj pristojnosti, ki jih Inšpektorat ima glede na določbe zakona o tajnih podatkih," so člane Policijskega sindikata Slovenije (PSS), pod okrilje katerega sodijo tudi sami, opozorili v OPS KRIM.
Glede na določbo 42. c člena ZTP inšpektor opravlja inšpekcijski nadzor v organih in organizacijah, navedenih v 1. členu tega zakona, tako da preverja sistem določanja, označevanja, varovanja in dostopa do tajnih podatkov. Inšpektor pri izvajanju svojih pooblastil ne sme zahtevati vpogleda v vsebino tajnega podatka, razen v interne pravne akte organa oziroma organizacije, ki urejajo način izvajanja tega zakona, navajajo v sindikatu.
Iz navedene določbe torej jasno izhaja, da inšpektor MNZ nima pravice dostopa do računalnikov, ki so v osebni zadolžitvi zaposlenega, še manj pa iskati in brskati po vsebini, so še jasni v OPS KRIM.
Predsednik PSS Rok Cvetko pa je zagotovil, da so z nadzorom seznanjeni in da so za mnenje o zakonitosti načina izvajanja nadzora že zaprosili informacijskega pooblaščenca. Ministru in v. d. generalnega direktorja policije pa so posredovali zahtevo za sklic sestanka, je dodal.
Socialni demokrati obsojajo "nesprejemljivo politično podrejanje slovenske Policije"
Na inšpekcijski nadzor v NPU se je odzvala tudi SD, ki je bila že kritična do odreditve nadzora nad delom NPU. Nadzor po nalogu vodstva ministrstva za notranje zadeve so označili za še enega v nizu spornega političnega podrejanja NPU in slovenske policije. V načinu izvedbe inšpekcijskega nadzoraMNZ v SD vidijo tudi določene elemente kaznivih dejanj, izvršenih tako s strani nadzornikov kot tudi ožjega vrha notranjega ministrstva oziroma policije, so zapisali.
V SD vzrok za inšpekcijski nadzor vidijo prav v izvrševanju ministrovih spornih obveznih navodil in usmeritev, pa tudi oviranja neodvisne preiskave nad spornimi posli sedanje vlade, "začenši s preiskavo nakupov zaščitne opreme". Prav ti so - tako Socialni demokrati - pripeljali tudi do nepreklicnega odstopa ministra za notranje zadeve.
"Neodvisna policija je temelj pravne države, demokracije in človekovih pravic. Ko pride do ogrožanja neodvisnosti policije, je dolžnost Državnega zbora, da to neodvisnost policije zaščiti z vsemi ustavnimi in poslovniškimi instituti, ki jih ima na voljo, da zaščiti policijo in ji omogoči neodvisno in samostojno izvajanje njenega poslanstva in nalog."
Vsi posegi v neodvisnost policije, NPU in tudi državnega tožilstva pa so razlogi za interpelacijo zoper ministra Aleša Hojsa, ki je nepreklicno odstopil, so še zapisali v SD.
Poklukar: Novo dno vodstva Policije, Črnčec: Poskus prikrivanja kriminalnih rabot kroga Janše, Kanglerja
Na naše poročanje se je odzval tudi nekdanji notranji minister Boštjan Poklukar, ki je na svojem Facebookovem profilu zapisal, da je to novo dno vodstva Policije. "S strinjanjem in globokim priklonom nezakonitostim in absurdnostim v.d. generalnega direktorja policije in obeh namestnikov lahko politična policija preiskuje Policijo. Policistke in policisti ter slovenska javnost vas bomo pomnili kot grobarje avtonomnosti in profesionalnosti Policije. So res dodatki vredni več kot vaša policijska prisega, čast in ponos?," je vprašal.
Oglasil pa se je tudi nekdanji državni sekretar za nacionalno varnost v Šarčevi vladi Damir Črnčec. "Iz Lune je jasno, da je napad vladajočih na NPU politično motiviran. Očitno gre za poskus prikrivanja kriminalnih rabot kroga Janše, Kanglerja ter ustavljanja potencialno obremenilnih preiskav. Brezsramno so kradli in lagali ob nabavah zaščitne opreme, to ne bo nikoli pozabljeno," je zapisal na Twitterju.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.