O nevarnostih alkohola za volanom in tem, zakaj se opozorila policije in strokovnjakov voznikov očitno ne primeta, smo povprašali strokovnjake na Javni agenciji RS za varnost prometa (AVP).
Že zelo majhne količine alkohola vplivajo na sposobnosti za vožnjo
"Vožnja pod vplivom alkohola je še vedno eden glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče," pravijo na AVP. Že en kozarec alkohola lahko vpliva na naše sposobnosti mišljenja in zaznavanja: "Pojavijo se težave pri zaznavanju rdeče barve, oddaljenosti, tunelski vid, podcenjevanje tveganja, manjši nadzor nad vedenjem, podaljšanje reakcijskega časa itd., kar pomembno vpliva na naše varno vedenje in ustrezno reagiranje predvsem v kritičnih situacijah."
Alkohol pomembno vpliva na verjetnost prometne nesreče: "Zaradi vpliva alkohola se zato že pri koncentraciji 0,5 promila verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa 8-krat poveča v primerjavi s treznim voznikom."
"Glede na statistiko se kar nekaj voznikov očitno še vedno ne zaveda, kakšne negativne posledice prinaša vožnja pod vplivom alkohola," pravijo na AVP.
Vozniki, ki sedejo za volan pijani, so pogosto objestni, tudi ko so trezni
O tem, ali gre pri voznikih, ki sedejo za volan pijani ali pod vplivom drog, za objestnost, na agenciji pojasnjujejo: "Hujše kršitve, kot so vožnja skozi rdečo luč, izredna prehitra vožnja, 90 km/h znotraj naselja, kažejo na agresivno ravnanje voznikov. Tako gre pri objestni vožnji v večini primerov za agresivne voznike, ki jih spoznate po navadi v normalnih razmerah pri vožnji skozi rdečo luč, prehitri vožnji, nenadnih menjavanjih voznih pasov ter glasnem trobljenju, poleg tega pa se vam prilepijo tudi na zadek avtomobila."
Droge imajo splošno gledano izredno negativen vpliv na nastanek prometne nesreče in še dodatno poslabšajo vozne sposobnosti voznikov: "Zmanjšajo človekovo sposobnost zaznave in predelave informacij ter učinkovitega mišljenja, poslabšajo pa tudi njegove motorične reakcije."
Uživalci prepovedanih drog so nepozorni pri prehitevanju, saj je motena njihova ocena časa in razdalje, imajo omejeno gibljivost oči in prepozno zavirajo. "Če se sočasno zaužije različne droge ali pa se droge kombinira z alkoholom, so posledice za varnost prometa še bolj negativne," še dodajajo na AVP.
Pobegi postajajo redkejši, policija pri iskanju pobeglih učinkovita
Pri četrtkovi prometni nesreči, v kateri sta umrla dva pešca, je voznik pobegnil s kraja prometne nesreče, a so ga policisti pozneje izsledili. "Pobegi po prometni nesreči postajajo tudi pri nas vse redkejši, veliko zaradi ozaveščenosti ljudi, še bolj verjetno pa zaradi dejstva, da policija uspešno išče pobegle povzročitelje," trdijo na AVP in dodajajo, "zato gre pohvala policiji tudi za včerajšnjo akcijo."
Zakaj vozniki še vedno zbežijo, čeprav jih policija zelo učinkovito išče? Vzroki za to so različni: "Od strahu, šokiranosti, ko storilec ne razmišlja veliko o dogodku, ampak predvsem o tem, kako bi se umaknil iz nevarnosti, do zavestnega izogibanja odgovornosti. Če gre v prvem primeru za paničen odziv, ko je zavest zožena samo na beg s kraja nevarnosti in posameznikovo vedenje nadzira strah, gre v drugem za kriminalno neodgovornost, za zavestno zavračanje odgovornosti za lastno neustrezno početje. Nihče ni prisiljen ne v vožnjo v pijanosti in ne v prehitro vožnjo," so zapisali na AVP.
Predvidevajo, da največkrat s kraja nesreče pobegnejo mlajši moški: "Ker največ nesreč povzročijo mlajši moški s svojo neodgovorno vožnjo, najbolj tvegana starostna skupina so od 25 do 34 let in 35 do 44 let, lahko domnevamo, da je tudi med pobeglimi največ takih."
Letošnja statistika žrtev prometnih nesreč je znova skrb vzbujajoča
Samo januarja je umrlo devet ljudi zaradi prometnih nesreč. "Vsaka smrtna žrtev je žrtev preveč. Pri statistiki je treba povedati, da številke včasih kakšno leto zanihajo, saj imamo relativno majhne številke. Vsako leto s slabšo prometno varnostjo izstopata mesec ali dva, a vendar je treba gledati na prometno varnost v petletnem ali desetletnem obdobju."
Da se je letošnje leto začelo s slabšo statistiko, za agencijo pomeni alarm: "Zato bomo v prihodnje povečali naše aktivnosti na področju preventive in vzgoje v cestnem prometu."
A prav v času akcije 40 dni brez alkohola se je zgodila tudi četrtkova nesreča: "Agencija vse leto spodbuja javnost k odgovornejšem odnosu do varne vožnje brez alkohola in drugih substanc, kar kaže na to, da so takšne akcije še vedno potrebne."
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.