Nekateri državljani naj bi dobili pisma, s katerimi se jim je stranka zahvaljevala, da so prispevali svoj podpis za podporo referendumu. A referendumske zahteve niso podpisali. Zato so zadevo prijavili policiji, ki je na podlagi teh informacij sprožila postopek, so zapisali v Primorskih novicah.
Na Policijski upravi Nova Gorica so skopi. ''Kriminalistična policija izvaja različna preiskovalna dejanja v okviru kriminalistične preiskave suma storitve uradno pregonljivih kaznivih dejanj in je včeraj na podlagi odredbe sodišča v zvezi z omenjeno zadevo na območju PU Nova Gorica opravila hišno preiskavo z namenom pridobitve in zavarovanja dokumentacije v zvezi s sumi kaznivih dejanj. Aktivnosti v sklopu kriminalistične preiskave se bodo nadaljevale med drugim tudi s pregledom pridobljenih podatkov in dokumentacije ter drugimi kriminalističnimi ukrepi. Preiskava policije v zvezi z omenjeno zadevo še vedno poteka in ni zaključena,'' je za 24ur.com sporočil tiskovni predstavnik PU Nova Gorica Dean Božnik in dodal, da podrobnosti zaradi interesa kriminalistične preiskave ne morejo pojasnjevati.
Primorske novice navajajo, da naj bi bila v sum zlorabe vpletena stranka SDS. Predsednik novogoriškega mestnega odbora stranke Tomaž Slokar je to zanikal. ''Ne vem ničesar o hišnih preiskavah, pa tudi ne o kakršnihkoli kazenskih ovadbah,'' je za Primorske novice povedal Slokar. Podobno so se odzvali tudi drugi vidni člani stranke v občinskih odborih na Primorskem.
Edini referendum v lanskem letu je bil referendum o noveli zakona o arhivih. Pobude niso vložili poslanci, temveč skoraj 10.000 državljanov s prvopodpisano poslanko SDS Evo Irgl.
V SDS obveščeni iz medijev
V SDS so bili o preiskovalnih dejanjih s strani kriminalistične policije v Novi Gorici obveščeni iz medijev, ''zato ne vemo, ali gre dejansko za sume, povezane z zbiranjem podpisov za začetek referendumskega postopka o noveli zakona o arhivih''.
Dejstvo pa je, kot so dodali v stranki, da v procesu zbiranja podpisov za začetek referendumskega postopka zakon pobudniku ne dopušča, da preverja podpise in identiteto podpisnikov. Pobudnik torej ne more preveriti, ali se je neka oseba podpisala s svojim pravim imenom in priimkom.
''Popolnoma nesprejemljivo in zlonamerno je zato kakršnokoli vpletanje prvopodpisane pod referendumsko pobudo in poslanke SDS Eve Irgl v kontekst domnevnih nepravilnosti pri zbiranju podpisov za začetek referendumskega postopka,'' so sporočili.
KOMENTARJI (649)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.