NPU je danes opravil več hišnih preiskave v povezavi z afero SRIPT, kar nam je potrdila tudi Policija. Sporočili so, da sodelujejo kriminalisti PU Ljubljana in PU Koper, preiskave stanovanjskih, poslovnih in drugih prostorov pa izvajajo na območju že omenjenih policijskih uprav, pa tudi na območju PU Maribor, PU Celje in PU Nova Gorica. Skupno je potekalo kar 29 hišnih preiskav, sodelovalo pa je 78 preiskovalcev NPU in ljubljanskih ter koprskih kriminalistov.
Kot so zapisali, gre za sum storitve kaznivega dejanja goljufije na škodo EU po 229. členu Kazenskega zakonika (KZ-1) in zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti po 240. členu KZ-1. Protipravna premoženjska korist, ki je nastala s storitvijo teh kaznivih dejanj, znaša več kot 100.000 evrov. Za navedena kazniva dejanja je predpisana kazen zapora od enega do osmih let, predkazenski postopek pa usmerja Specializirano državno tožilstvo.
Osumljenih je 14 fizičnih oseb in ena pravna oseba, pridržan pa trenutno ni nihče.
V. d. direktorice Nacionalnega preiskovalnega urada Petra Grah Lazar je v izjavi za javnost ob 14. uri povedala, da poteka še devet hišnih preiskav. "Sumimo, da je nekdanja odgovorna oseba gospodarske družbe iz Ljubljane storila kaznivi dejanji goljufije na škodo EU in zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti," je povedala Grah Lazarjeva.
To je storila tako, da je predmetni gospodarski družbi in nekaterim strokovnjakom pridobila finančna sredstva na javnem razpisu pristojnega ministrstva za subvencioniranje projekta na področju razvoja turizma. Sočasno je vedela, da formalni razpisni pogoji niso izpolnjeni ter predložila lažne podatke in listine. 13 zunanjih strokovnjakov oziroma izvajalcev je osumljenih pomoči pri storitvi kaznivih dejanj, saj naj bi sklenili avtorske pogodbe, dela pa naj ne bi opravili skladno s pogodbami, je še povedala v. d. direktorice NPU.
Hišne preiskave so potekale tako pri osumljencih doma, kot tudi na različnih fakultetah v Ljubljani, Mariboru in na Obali, ter tudi v turističnih podjetjih po vsej Sloveniji, kjer so zaposleni osumljenci. Med njimi naj bi bil tudi dolgoletni sodelavec in nekoč desna roka ministra Zdravka Počivalška v Termah Olimia, Vasja Čretnik, ki je tam še vedno direktor prodaje in marketinga.
Kriminalisti so bili tudi na domu nekdanje kmetijske ministrice Aleksandre Pivec, kar je potrdila tudi sama. "Zjutraj so se na mojem domu oglasili predstavniki pristojnih organov, ki izvajajo preiskavo v povezavi s primerom SRIPT. Le končana strokovna in neodvisna preiskava bo dokončno potrdila, da v primeru SRIPT nisem storila nič nezakonitega," je zapisala.
"Želim si, da se preiskava čim prej zaključi. Vsi postopki, ki jih izvajajo pristojni organi, so profesionalni in korektni. Z zaključkom preiskave upam, da se prenehata medijski linč in neutemeljeno obtoževanje, ki sta se pričela ob prevzemu predsedstva nekdanje politične stranke. Deležna sem hudih groženj in izjemnih pritiskov od trenutka, ko sem še kot ministrica pričela z odkrivanjem nezakonitih ravnanj. Ne le jaz, tudi moja družina in moji otroci, vsi smo izjemno izpostavljeni. Z namenom, da se me odstrani iz političnega prostora, se me osebno blati in diskreditira že dalj časa," je nadaljevala in dodala, da je tudi ona človek in mama, ki ima vsaj minimalno pravico do zasebnosti in ustavnih pravic.
Naša novinarka na terenu nam je povedala, da je bil prisoten tudi odvetnik Pivčeve Stojan Zdolšek, ki pa dogajanja ni komentiral.
Bili so tudi pri Klavdiji Perger, nekdanji direktorici Turistično gostinske zbornice, ki ji očitajo goljufije na škodo Evropske unije in zlorabo položaja. Pergerjeva, ki je sicer znana tudi iz afere plagiat, zaradi česar je ministrsko mesto zapustila po le nekaj dneh, je k sodelovanju povabila 13 zunanjih strokovnjakov, s katerimi je sklenila 73 pogodb v skupnem znesku 262 tisoč evrov. Prvoosumljena Pergerjeva z našimi novinarji sicer ni želela govoriti po telefonu, prav tako ni odgovorila na sms sporočilo.
Da so jih danes obiskali kriminalisti, so po poročanju Radia Slovenija potrdili tudi v Turistično gostinski zbornici Slovenije, kjer so dodali, da si želijo, da se zadeve čim prej razčistijo, poroča STA.
Spomnimo
Celotna operacija SRIPT, ki se je začela konec leta 2016, je bila ocenjena na 780 tisoč evrov, od tega 390 tisoč evrov sofinanciranih iz evropskih oziroma proračunskih sredstev. Septembra lani smo poročali, da je ministrstvo za gospodarstvo v končnem poročilu o aferi SRIPT potrdilo, da vsa avtorska dela niso bila opravljena. Neuradno je v tej aferi nastalo za kar 160 tisoč evrov nezakonite premoženjske koristi, Pivčeva pa naj bi po nekaterih neuradnih informacijah nezakonito zaslužila dvakratnik javno objavljenega zneska.
Ministrstvo za gospodarstvo je jeseni 2019 okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani naznanilo sum kaznivih dejanj goljufije, goljufije na škodo EU in ponarejanja listin. Ovadbo je po neuradnih informacijah vložilo proti nekdanji direktorici Turistične gostinske zbornice Slovenije Klavdiji Perger, dekanu brežiške fakultete za turizem Boštjanu Brumnu in predavateljici na portoroški Turistici Maji Uran Maravič.
Kmetijska ministrica in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec je bila kot zunanja strokovnjakinja za projekt Strateško razvojno-inovacijskega partnerstva za trajnostni turizem (SRIPT) izbrana 27. julija 2017, izjavo o delu na projektu pa je podpisala 8. avgusta 2017. Na osnovi tega sklepa je s takratno direktorico Turistično-gostinske zbornice Slovenije (TGZS) Klavdijo Perger podpisala 10 avtorskih pogodb, zadnjo 16. avgusta 2018, septembra je postala kmetijska ministrica. Večino pogodb, devet, je podpisala v času, ko je bila državna sekretarka na Uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Že novembrsko končno poročilo preverjanja na kraju samem razkriva "neupravičena izplačila sredstev in sum storitve kaznivega dejanja goljufije" ter pod vprašaj postavlja avtorsko delo Pivčeve, torej da naj bi prejela plačilo za delo, ki so ga opravili drugi. Pivčeva bi morala, kot so zapisali v pogodbe, izdelati strokovne podlage, metodologije in podobna gradiva, a Pivčeva oziroma zbornica nista dokazali, da je to res. Po poročanju STA je Pivčeva v okviru projekta Sript dobila 35.000 evrov bruto plačila.
Po naših zanesljivih informacijah k poročilu administrativne kontrole, torej zadnji avgustovski reviziji MGRT, Pivčeva oziroma TGZS tudi "ni predložila nobenih ustreznih dokazil za avtorske pogodbe, ki bi dokazovala dejansko izvedeno delo in število porabljenih ur po posamezni aktivnosti, na osnovi katerih bi lahko presojali o upravičenosti izplačil".
KOMENTARJI (659)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.