Preiskovali so stanovanjske, poslovne in druge prostore. Preiskovalne aktivnosti so potekale na območju policijskih uprav Murska Sobota, Maribor, Celje, Ljubljana, Kranj in Novo mesto zaradi utemeljenih razlogov za sum storitve štirih kaznivih dejanj Zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, kaznivega dejanja Nedovoljenega dajanja daril in kaznivega dejanja Nedovoljenega sprejemanja daril. V preiskavah je sodelovalo 50 preiskovalcev NPU in 24 kriminalistov iz policijskih uprav Maribor, Ljubljana in Murska Sobota.
Trenutno je osumljenih šest fizičnih oseb, je sporočila Policija.
"Kazniva dejanja so bila storjena na škodo gospodarske družbe, ki je v lasti Republike Slovenije. Tri kazniva dejanja Zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti so ostala pri poskusu, z enim kaznivim dejanjem pa je osumljena oseba na škodo gospodarske družbe omogočila drugi družbi pridobiti posel v skupni vrednosti nekaj več kot 16 milijonov evrov," so zapisali v sporočilu za javnost.
Po naših neuradnih informacijah so med osumljenimi Rok Snežič, Samo Feštajn iz avtovleke Žonta, nekdanji predsednik uprave Darsa Valentin Hajdinjak, pa tudi nekdanji direktor za področje vzdrževanja Damijan Jaklin. Na seznamu naj bi bila še Gašper Bedenčič, ki naj bi v imenu Darsa, za politično stranko NSi, zahteval podkupnino od direktorja Avtocomerca, in celjski cenilec Izidor Salobir, ki naj bi bil vpleten v sporno preprodajo zemljišča Primskovo.
"DARS aktivno sodeluje pri preiskavi, s katero je danes začel NPU. Vso zahtevano dokumentacijo in druge podatke bomo uradu izročili skladno z odredbo sodišča. DARS bo tudi naprej, v kolikor bo potrebno, polno sodeloval z vsemi pristojnimi organi. Vsebine preiskave ne moremo komentirati, saj je v pristojnosti komuniciranja preiskovalnih organov," so sporočili z Darsa, ki ga po odhodu Valentina Hajdinjaka od novembra lani vodi David Skornšek.
Skornšek je za 24UR potrdil, da je preiskava potekala na več lokacijah, ne samo v Ljubljani. "Intenzivno sodelujemo z organi, tako da preiskave potekajo intenzivno. Imajo tudi točen seznam oseb in področjih preiskave. Same raziskave ne morem komentirati. Tudi naša želja je, da čimprej pridemo do konca." Skornšek je povedal, da so, poleg rednih pregledov, zaključili tudi eno forenzično preiskavo, druga pa bo zaključena v naslednjih mesecih. "Na podlagi priporočil forenzike smo že izvedli nekatere ukrepe in nekaj pobud že dali na NPU."
Kot je pojasnil, gre v preiskavi predvsem za določene javne razpise. "Osredotočenje je predvsem na postopke, ki se izvajajo v javnih razpisih in na posameznike, ki so bili v postopkih vpleteni."
Skornšek po naših informacijah ni del današnjih kriminalističnih preiskav, so pa kriminalisti zjutraj na domačem naslovu, kot smo izvedeli, obiskali njegovega predhodnika Hajdinjaka. Prav tako naj bi obiskali Roka Snežiča in vse glavne akterje pri poslih, povezanih z avtovleko pokvarjenih in poškodovanih tovornih vozil.
Snežič je potrdil, da so ga obiskali štirje kriminalisti. Kot je prebral iz odredbe, so preiskave opravili pri njem, celotni upravi Darsa, nekdanjem generalnem direktorju policije Antonu Travnerju, ki je bil nato nekaj časa zaposlen v Darsu, nekdanjem direktorju za področje vzdrževanja v Darsu Damijanu Jaklinu ter pri žvižgaču, ki je zatrjeval, da mu je dal podkupnino. Slednji naj bi bil ovaden zaradi kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja daril, Snežič pa zaradi prejemanja daril.
"Pred pol leta sem sam zoper Dars podal dve kazenski ovadbi zoper neznane storilce in sem vesel, da je policija končno začela delati na tem primeru," je povedal in dodal, da ni nikoli sodeloval niti z Darsom niti s Hajdinjakom. "Zato sem podal ovadbi, da se razčisti to, da so me žaljivo obdolžili ter da me je nekdo neupravičeno snemal in prirejal v dogovoru z Darsom," je povedal in dodal, da sam kot fizična oseba lahko sprejme darilo do 5000 evrov, ki ga ni dolžan prijaviti finančni upravi, saj je do tega zneska darilo neobdavčeno in ga lahko sprejme od vsake fizične osebe.
Snežič je po lastnih navedbah s plakati po državi nagovarjal zainteresirane, da "odpira vrata", a ne v družbi Dars d. d., temveč je bilo na plakatih napisano samo "Dars". Pri tem gre po njegovih besedah za družbo iz Velike Britanije z blagovno znamko Dars, ki bo popravljala letalske motorje. Zatrdil je še, da na Darsu ni nikoli urejal ničesar, da ni bil v stiku s Hajdinjakom, ki ga ne pozna, ali v stiku s komerkoli drugim.
Spomnimo - konec oktobra lani smo na naši televiziji razkrili posnetek, na katerem davčni svetovalec Rok Snežič sprejme pet tisoč evrov gotovine. Da gre za podkupnino je za nas takrat razlagal žvižgač, skesanec, ki je Snežiču na posnetku izročil 25 bankovcev po 200 evrov. Skupno mu je, trdi, plačal 90 tisoč evrov podkupnin, del denarja pa naj bi šel tudi takratni največji vladni stranki SDS.
Ena od nevralgičnih točk Darsa so sicer bile avtovleke pokvarjenih in poškodovanih tovornjakov z naših avtocest. V javni razpis se je namreč vpletal sam predsednik uprave Hajdinjak, v ozadju pa je bil sum favoriziranja in kartelnega dogovarjanja.
Po naših razkritjih je Policija že naslednji dan uvedla preiskavo. Posle pa preiskujeta tudi Komisija za preprečevanje korupcije in Agencija za varstvo konkurence. "Agencija je v okviru svojih pristojnosti pridobila obsežno dokumentacijo ter opravila številne intervjuje v okviru zbiranja informacij. Glede na to, da zadeva še ni zaključena, saj želi Agencija preveriti še nekatere vidike obravnavane zadeve, pa vam več informacij zaenkrat ne moremo posredovati," so nam pred dnevi pojasnili na AVK.
Že dan kasneje smo razkrili še več spornih razpisov, ki so nakazovali na sum več kaznivih dejanj. Prvi je bil razpis za dobavo specialne mehanizacije za košnjo trave ob avtocesti. Posel je vodil takratni področni direktor za vzdrževanje Damijan Jaklin, ki je tako kot nekdanji šef uprave Darsa Valentin Hajdinjak viden član Nove Slovenije. Jaklin naj bi pri tem poslu favoriziral enega od ponudnikov, zaradi nedovoljenega stika, ki ga je imel med razpisom, je bil ta sicer na koncu razveljavljen. Jaklin takrat, čeprav je zlorabil svoj položaj, ni bil sankcioniran.
Tako kot naj bi ga favoriziral pri poslu za dobavo tovornih vozil, ki je bil, so nam takrat pripovedovali viri, napisan točno za podjetje Riko Ribnica, ki je na koncu ta 20-milijonski posel tudi dobil. Tudi ta posel je kot področni direktor vodil Jaklin. Spomnimo, še pred dobavo teh tovornih vozil pa se je pred njimi fotografiral prvak Nove Slovenije Matej Tonin.
Kot smo izvedeli, so kriminalistične preiskave potekale tudi na kranjski občini, kar so kasneje na mestni občini tudi potrdili. "Gre za zadevo, ki se neposredno ne tiče MOK, kot so nekateri mediji že poročali, je preiskava osredotočena na poslovanje Družbe za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars). Nihče od zaposlenih na MOK ni med preiskovanci niti med osumljenci."
"Kriminalisti svoje delo opravljajo zelo korektno, strokovne službe MOK pa z njimi ves čas sodelujejo. Posredovali smo dokumentacijo v zvezi z nakupom zemljišča ob avtocestnem izvozu Kranj - vzhod, ki bo namenjeno za potrebe pokrite prekladalne rampe za mešane komunalne odpadke in ga je MOK jeseni leta 2023 odkupila od Darsa. Ker preiskava še poteka, vam več informacij ne moremo posredovati," so še sporočili iz občine.
KOMENTARJI (485)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.