Slovenija

Hipnoza – anestezija, sprostitev in terapija

Ljubljana, 15. 12. 2024 14.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Petra Čertanc Mavsar
Komentarji
2

Medicinska hipnoza v športu, pri porodu, za strahove, travme, samozavest, tudi operativne posege. Pri nas jo uporabljajo pri tako imenovanih budnih možganskih operacijah, da pacienta pomirijo, pripravijo na nujno sodelovanje. Tudi zobozdravniki pred pregledi in posegi. Gre za budno stanje, v katerem smo bolj dovzetni za sugestije in spremembe v razmišljanju in dojemanju.

"Dovoli, da se zaprejo oči, da se boš lažje skoncentrirala samo na moj glas ..." To so uvodne besede, tako imenovana indukcija v hipnozo. Prva stopnja v procesu. Boni Pajtar Plut, psihologinja in terapevtka medicinske hipnoze, jih pacientom izreče velikokrat. Za krepitev samozavesti, odpravljanje strahov, športnikom, ki morajo ohraniti fokus na pomembnih tekmah, otrokom, ki močijo posteljo, kadilcem. To so primeri, potrjujejo številne mednarodne raziskave, v katerih je medicinska hipnoza najbolj uspešna. "Gre za budno stanje, je pa res, da je človek tako globoko sproščen, da je na zunaj videti, kot bi spal. V hipnozi poveš samo tisto, kar želiš povedati. Česar ne želiš, ker se dobro obvladaš, ne boš povedal," pojasni dr. Nataša Tul Mandič, ginekologinja in porodničarka, ki v postojnski porodnišnici med porodi, na željo porodnic, izvaja tudi medicinsko hipnozo.

Hipnoza v operacijski dvorani

Minilo je osem let, od kar je kirurg, dr. Uroš Ahčan, kolegu anesteziologu Mateju Serdinšku odstranil znamenje na obrazu zgolj pod hipnozo. Šlo je za študijo primera, s katero je Sredinšek ugotavljal, kako učinkovita je lahko hipnoza kot anesteziološko sredstvo. "Rezultati meritev so pokazali, da mene tudi v hipnoanesteziji poseg ni bolel," se spominja. "Občutek je bil, kot da mi nekdo s kulijem piše po koži."

Od leta 2016 pri nas medicinsko hipnozo uporabljajo tudi pri tako imenovanih budnih možganskih operacijah, pojasnjuje anesteziologinja dr. Jasmina Božič Markovič. Pacienti morajo namreč ure in ure na operacijski mizi preležati budni, da bi lahko sodelovali. Hkrati jo uporabljajo kot pripravo na operacije: "Smo tudi mi dokazali, da je pri teh pacientih bila veliko manjša uporaba anestetikov in analgetikov. Z medicinsko hipnozo zmanjšamo pooperativno bolečino."

Je pa medicinska hipnoza predvsem orodje oziroma dodatek k drugim, obstoječim terapijam, hkrati pa ni za vsakogar. O tem, kako jo strokovnjaki izvajajo, zakaj je odrska hipnoza medicinski hipnozi naredila veliko škode ter kakšne so omejitve, lahko izvesti v oddaji 24UR Fokus. Celotna oddaja je na voljo v arhivu vojo.

Kdaj pod hipnozo?
Kdaj pod hipnozo? FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik-1442225
15. 12. 2024 16.58
+0
Joj kakšni članki, kakšna pa je razlika med hipnozo, ki jo izvajajo priznani hipnoterapevti in vašo tako imenovano "medicinsko hipnozo"?
17. 12. 2024 16.05
Poglejte, ne vem, kdo so za vas priznani hipnoterapevti, ampak v strokovnih krogih so to terapevti, ki imajo ustrezno predznanje s področja medicine in/ali psihoterapije, ponavadi zdravniki, psihologi ali psihoterapevti. Kakšna je razlika med hipnozo in pa medicinsko hipnozo? Zelo velika. Hipnoza je le stanje. Samo s hipnozo ne zdravimo. Tisti, ki oglašujejo samo hipnozo na svojih spletnih straneh, ne znajo zdraviti. Medicinska hipnoza pa je psihoterapija v hipnozi oz. uporaba psihoterapevtskih prijemov v stanju hipnoze. Za medicinsko hipnozo bi lahko rekli, da je del klinične hipnoze, ki zajema medicinsko in pa psihološko hipnozo. Medicinska je zato, ker se uporablja za tipične medicinske indikacije.