Poslanci bodo prekinjeno sejo, na kateri naj bi ratificirali protokol o vstopu Hrvaške in Albanije v zvezo Nato, predvidoma nadaljevali prihodnji teden, je napovedal predsednik državnega zbora Pavel Gantar. Še prej bodo na izredni seji obravnavali nov predlog zaključnega računa proračuna za leto 2007, ki ga je pripravila vlada. Ko bo predlog v državnem zboru, ga bo nemudoma dodelil matičnemu delovnemu telesu, sklical izredno sejo, če bo podana zahteva, za tem pa bo državni zbor nadaljeval z rednim zasedanjem. Gantar pričakuje, da bosta seji sklicani prihodnji teden.
Kot je znano, je na četrtkovi seji pred glasovanjem o ratifikacijah protokolov o vstopu Albanije in Hrvaške v Nato parlamenta prišlo do zapletov. Ker je državni zbor pred tem zavrnil zaključni račun državnega proračuna za leto 2007, je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko napovedal, da na seji ne bodo sodelovali, dokler zaključni račun ne bo sprejet. Zaradi zapleta je bila seja večkrat prekinjena, Gantar pa je medtem sklical tudi sejo kolegija, ki je potekala za zaprtimi vrati. Ko se je zasedanje nadaljevalo, je poslankam in poslancem predlagal, naj sejo prekinejo, kar so s 53 glasovi za in enim proti tudi izglasovali.
Jutarnji list: Janša isceniral prekinitev seje
Odziv hrvaških medijev je bil velik. "Odšli domov, da ne bi glasovali za Hrvaško" in "Janševa diverzija v parlamentu" so naslovi v današnjem Jutarnjem listu, ki podrobno opisuje zaplet v slovenskem parlamentu. "Dramolet v parlamentu se je začel okrog 20.00, in sicer neposredno pred glasovanjem, ko je predstavnik SDS zahteval polurni odmor. Ko se je vrnil, je povedal, da SDS ne more sprejeti glasovanja o Hrvaški in Albaniji, ker prvič v slovenski zgodovini parlament ni sprejel zaključnega računa vlade za leto 2007, ko je vlado vodil Janez Janša," pojasnjuje Jutarnji list.
"Medtem ko je predsednik parlamenta Gantar sklical sejo kolegija, se je na hodniku že sladko smejal Zmago Jelinčič, ki je dejal, da je seja končana. Nekaj po 21.00 so se poslanci vrnili v dvorano ter glasovali o prekinitvi seje," dodaja Jutarnji list. Zagrebški časnik povzema Janševo izjavo, da odločitev SDS nima nobene povezave z odločitvijo o ratifikaciji protokola za vstop Hrvaške in Albanije v Nato. Dodaja, da premier Borut Pahor ni zadovoljen s takšnim razpletom seje, ker je postavila pod vprašaj verodostojnost slovenske politike, ko gre za mednarodno varnost. "Presenečenja nad razvojem dogodkov niso skrivali niti navzoči diplomatski predstavniki držav članic Nata, med katerimi je bil tudi ameriški odpravnik poslov," sklene Jutarnji list.
V ločenem tekstu neimenovani vir iz hrvaške vlade za Jutarnji list trdi, da za informacijami o domnevni grški blokadi hrvaških pogajanj z EU menda stoji Ljubljana. "Sloveniji bi sedaj odgovarjalo, da bi še kakšna država blokirala pogajanja s Hrvaško," je dejal sogovornik blizu vladi. Sicer pa so številni diplomati v Bruslju v četrtek za Jutarnji list ponovili, da bo "Nizozemska zagotovo blokirala odpiranje pogajalskega poglavja o pravosodju, ker je glavni tožilec Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje SFRJ Serge Brammertz ocenil, da Hrvaška ne sodeluje dovolj s haaškim sodiščem". Brammertz je prepričan, da Hrvaška ni predala vseh dokumentov o vojaški operaciji Nevihta, Nizozemci pa bodo verjetno imeli podporo Belgije in Velike Britanije, še piše Jutarnji list.
Swoboda razočaran
Poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda je med obiskom v Zagrebu dejal, da je razočaran nad dogajanjem v slovenskem parlamentu. Ocenil je, da bosta prihodnja dva tedna 'kritična' za hrvaška pristopna pogajanja z EU, če si želi doseči cilj sklenitve tehničnega dela pogajanj do konca leta, ter izrazil upanje, da bosta Ljubljana in Zagreb našla smernice, ki ju bodo pripeljale do rešitve.
Poročevalec EP je dejal, da bo osebno poskusil prispevati k oblikovanju takšnega predloga evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, ki bo sprejemljiv za obe strani.
Vsi smo razočarani, ker Slovenija v četrtek ni ratificirala protokola o pristopu Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi, je še izjavil in dejal, da upa, da gre predvsem za tehnični problem, ki bo kmalu urejen s pozitivnim glasovanjem v slovenskem parlamentu.
Sanader: Zdaj imamo dve blokadi
Predsednik hrvaške vlade Ivo Sanader pa je izjavil, da pričakuje, da bo slovenski parlament na dnevni red čim prej vnovič uvrstil glasovanje in da bo proces potrditve hrvaškega in albanskega protokola o vstopu v Nato sklenjen.
"Sedaj imamo dve blokadi. Imamo blokado hrvaških pogajanj z EU in blokado ratifikacije hrvaškega protokola o vstopu v Nato. Ti blokadi nista več hrvaški problem, temveč sta postali problem EU in Nata," je poudaril predsednik hrvaške vlade. Kot je še dejal, slovenski blokadi ne bosta ovirali Hrvaške, da konča svoje delo na poti v obe integraciji.
"Upam, da bo slovenski parlament na prihodnji seji sprejel vse tisto, kar Hrvaška pričakuje, to je da svoje probleme ureja demokratično, ne da bi motila evroatlantske povezave," pa je dogajanje komentiral hrvaški predsednik Stipe Mesić.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.