Na državnem pravobranilstvu so 30. maja prejeli odškodninski zahtevek nekdanje direktorice Vegrada Hilde Tovšak za 16.350 evrov zaradi domnevno nezakonitega pripora, v katerem je bila zaradi tujih delavcev na gradbišču šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj. Tovšakova trdi, da je bila 63 dni neupravičeno priprta, njeno vlogo na državnem pravobranilstvu še proučujejo.
Pooblastilo je v njenem imenu vložil odvetnik Boris Kanduti, ki ni želel govoriti o podrobnostih vloge. Po njegovih besedah je bil 2. marca odrejen pripor, katerega začetek je v bistvu 28. februarja. 15 dni naj bi bila zakonito priprta, torej največ do 15. marca do 6.03. Iz pripora pa so jo izpustili 17. maja ob 14.15, kar pomeni 63 dni, osem ur in 12 minut domnevno neupravičenega pripora. Na vprašanje, ali se ji lahko neutemeljeni pripor všteje v izrečeno zaporno kazen namesto plačila odškodnine, je Kanduti odgovoril, da je to stvar pogajanj.
Če ni sporazuma v treh mesecih, sledi tožba
Po zakonu se mora domnevni oškodovanec, preden vloži tožbo za povrnitev škode na sodišče, s svojo zahtevo obrniti na državno pravobranilstvo, da se z njim sporazume o obstoju škode ter o vrsti in višini odškodnine. Če zahtevi za povrnitev škode ni ugodeno ali če pravobranilstvo in oškodovanec ne dosežeta sporazuma v treh mesecih od njene vložitve, sme oškodovanec vložiti pri pristojnem sodišču tožbo za povrnitev škode. Če je bil dosežen sporazum le glede dela zahtevka, sme vložiti tožbo glede ostanka.
Predolgo v priporu
Tovšakovo so priprli konec februarja zaradi suma kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja daril, za kar je predvidena zaporna kazen do petih let. A tožilstvo je 12. aprila spremenilo pravno kvalifikacijo v zahtevi za preiskavo v milejšo obliko kaznivega dejanja, s čimer je zadeva prešla v pristojnost okrajnega sodišča.
Za omenjeno kaznivo dejanje je zagrožena kazen zapora do treh let, kar pomeni, da sme pripor v tem primeru trajati največ 15 dni. Ker je bila Tovšakova ob prekvalifikaciji v priporu že več kot 15 dni, bi moralo tožilstvo za njegovo nadaljevanje vložiti obtožni akt, česar pa ni storilo. Zato ji je senat mariborskega sodišča 17. maja pripor odpravil.
Ocen službe za sodnico in tožilstva še ni
Da je preiskovalna sodnica, ki je odločala v primeru, storila strokovno napako, ker Tovšakove ni izpustila že 12. aprila, ko je tožilstvo spremenilo pravno kvalifikacijo in za pripor ni bilo več zakonske podlage, je pokazal nadzor, ki ga je opravilo višje sodišče. Zato je predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša napovedal izdelavo ocene sodniške službe za preiskovalno sodnico, ki bi morala pripor odpraviti po službeni dolžnosti. Z Okrožnega sodišča v Mariboru so sporočili, da še niso prejeli ocene, ki jo mora izdelati personalni svet Višjega sodišča v Mariboru.
Tudi tožilec, vodja Specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan bi moral ob prekvalifikaciji kaznivega dejanja opozoriti, da je pripor Tovšakove predolg, je pokazal službeni nadzor, ki ga je uvedlo vrhovno državno tožilstvo. Generalni državni tožilec Zvonko Fišer je za Furlana napovedal izdelavo ocene tožilske službe, ki jo mora izdelati Državnotožilski svet, pri čemer mu mora vrhovno državno tožilstvo priložiti dokumentacijo in podatke, ki jih določajo merila za izdelavo takšne ocene. Zahteva za izdelavo ocene tožilske službe je trenutno še v pripravi in bo Državnotožilskemu svetu posredovana po izpolnitvi pogojev, so sporočili.
KOMENTARJI (542)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.