Kot je pojasnil poveljnik kranjskogorske civilne zaščite Blaž Lavtižar, so v ponedeljek zvečer opazili, da narašča potok Belca. Tako so bili aktivirani prostovoljni gasilci okoliških društev, zaradi obsega intervencije pa je bil sklican tudi štab civilne zaščite. "Ko smo prišli na kraj, smo videli, da vodotok narašča zaradi podora materiala, ki je nakopičen v potoku," je povedal.
Zato so že zvečer aktivirali zasebnike, ki so jim s svojimi stroji pomagali navoziti skale za varovalni nasip. Ker se je vodostaj višal, so sprožili evakuacijo več kot 50 stanovalcev najbolj ogroženih hiš, ki so noč preživeli v mojstranski osnovni šoli, kjer so jim zagotovili ležišča in hrano. Ko je vodostaj začel upadati, je na terenu ostala gasilska straža, ki je opazovala, da tok blata ne bi presegel nasipa.
Danes je že stekla sanacija brežine, v sredo pa bo prišla dodatna mehanizacija za čiščenje struge, da se bo potok znova vrnil vanjo. V sredo bodo s helikopterjem opravili tudi pregled struge in preverili, da ni kje višje prišlo do še kakšnega plazišča oziroma zastoja materiala, je pojasnil Lavtižar.
Kranjskogorski župan Janez Hrovat je poudaril, da je največja nevarnost zagotovo prežeči plaz, ki lahko še vedno zajezi potok in ogrozi naselje. Spomnil je, da je gozdna cesta že od februarja, ko se je sprožil plaz, zaprta in da so pravkar v delu projekti za novo cesto. Z novim podorom pa se situacija znova spreminja.
Evakuirani prebivalci so se danes že vrnili v svoje domove, saj so se padavine čez dan umirile, in upajo, da bodo lahko noč preživeli doma. Vendar pa strah še ostaja. Hrovat zato zagotavlja, da bodo takoj, ko bo to mogoče, potok in območje sanirali ter naredili načrte za varnostne ukrepe.
Popolnoma zasuta hidroelektrarna, zgodilo se je v manj kot pol ure
Prebivalci so še vedno pretreseni zaradi burnega vremenskega dogajanja. Kot pravi lastnik hidroelektrarne, kjer sta s peskom do stropa popolnoma zasuti obe poslopji, vključno s strojnico, turbino in generatorji, so se vedno bali visoke vode, a tako hudo ni bilo še nikoli.
Kot opisuje, se je vse zgodilo zgolj v pol ure ali še prej: "Ko sem prišel in videl, da voda narašča, sem naročil, da moramo takoj umakniti viličarja in traktor. Uspelo nam je odmakniti viličar, za traktor pa nam je zmanjkalo časa. Lahko smo le še izklopili glavno stikalo in se rešili."
Popolnoma je uničena tudi žaga Belca, kjer so prav tako popolnoma zasuti vsti stroji. Kot pravi župan Janez Hrovat, je škoda milijonska.
Z nasipom so rešili naselje
V vasi se je torej vse začelo s plazom, ki je preusmeril tok deroče reke, ki je grozila, da s seboj odnese in zasuje tudi del vasi. Župan se zato zahvaljuje gradbenikom, gasilcem in civilni zaščiti, ki so z nasipom rešili naselje. Nasip je vodo vsaj zaenkrat spet preusmeril v njeno strugo, a kot opozarjajo vaščani, teren tu grozi že vsaj desetletje. Vaščani opozarjajo, da je to območje plaz zasul že trikrat in da bi ga morali že zdavnaj sanirati.
Vodja sektorja območja zgornje Save na Direkciji RS za vode Urban Ilc meni, da bi bilo v prihodnje smiselno na tem območju med žago, ki jo je voda z naplavinami danes zasula, in naseljem narediti trajni varovalni nasip, podobnega, kot so ga naredili že ponoči. Bodo pa ti ukrepi predmet nadaljnjih pogovorov, prej bo potrebna sanacija naplavin, je pojasnil.
Situacijo si je ogledal tudi Šarec
Situacijo na Belci si je danes ogledal tudi predsednik vlade Marjan Šarec. Kot je poudaril, bo treba v bodoče premisliti, kako smotrna je gradnja na takih vodnih ali plazovitih območjih, saj narava terja svoje in ob velikih količinah zaledne vode je normalno, da se pojavi plazenje. "Ljudje so bili začasno evakuirani, upajmo pa, da ne bodo potrebni kakšni drugi ukrepi," je izpostavil Šarec.
Pomembno je tudi čiščenje strug, za kar je zaenkrat še zadolžena država, čeprav si občine že dolgo želijo, da bi se ta pristojnost prenesla nanje. "Sam to podpiram, saj občine najbolj vedo, kako se temu streže," je povedal Šarec, ki je poleg čiščenja strug izpostavil tudi pomen izvedbe protipoplavnih ukrepov in gradnje na pravih mestih. "Če bomo gradili na neprimernih mestih, bomo vedno imeli težave. Upoštevati pa bo treba tudi podnebne spremembe," je opozoril.
Material, ki ga je s seboj prinesla vodo, je minulo noč znova zasul tudi cesto do spodnje postaje gondole na Krvavec, kar se je zgodilo že ob močnem deževju pred petimi meseci. Potok je znova poplavil velik del ceste in parkirišča, postaja kabinske žičnice, ki so jo pred petimi meseci sanirali in zaščitili, pa tokrat ni bila poškodovana, so sporočili iz RTC Krvavec.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.