Kot razlog za zavračanje ratifikacije v Hrvaškem elektrogospodarstvu (HEP) navajajo, da slovenska ponudba ne rešuje statusa hrvaškega lastništva v nuklearki. Vodja ekipe HEP za NEK Kažimir Vrankić pravi, da je HEP v zadnjih štirih letih že dvakrat zavrnil takšno komercialno ponudbo slovenske vlade. Dodaja, da je ponujeno ceno v višini 29,697 evrov za MW uro za njih komercialno nesprejemljiva.
Če ne pride do ratifikacije sporazuma o nuklearki, bo HEP po 1. juliju od Slovenije zahteval nadomestilo za vloženi kapital v denarju ali v električni energiji, obnovili pa bodo tudi vse tožbe zoper NEK in Eles.
Hrvaški sabor bo ratificiral sporazum o NEK

Predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić je prepričan, da bo sabor do 1. julija ratificiral sporazum o nuklearki Krško. Dodal je še, da bi bila ratifikacija politično zrelo dejanje, čeprav je v sporazumu cela vrsta problematičnih definicij. Konec prejšnjega leta podpisano meddržavno pogodbo o ureditvi statusnih in drugih pravnih razmerij, povezanih z vlaganjem v NEK, njenim izkoriščanjem in razgradnjo med Slovenijo in Hrvaško, morata ratificirati parlamenta obeh držav, kar naj bi bilo storjeno do 1. julija.

"Mislim, da je v tem trenutku v interesu Hrvaške, da začne prevzemati elektriko, da odpravi enostransko uredbo slovenske vlade o lastništvu nad nuklearko, da zatem samostojno, kot njeni solastniki, odločamo o njeni usodi v delu, ki nam pripada," je izjavil Tomčić.
Na sinočnjem sestanku predsednikov koalicijskih strank in poslanskih skupin v Banskih so sodelujoči govorili dvorih o NEK, razprave pa niso končali. Sedaj smo poslanskim skupinam prepustili, da preučijo povedano, je dejal Tomčić. Dodal je, da jim sicer niso določili roka za preučitev povedanega, da pa bi v vsakem primeru po njegovem mnenju poslanski klubi s tem lahko zaključili v dnevu ali dveh, tako da bi do 1. julija sabor lahko sprejel zakon o ratifikaciji sporazuma o NEK.