Slovenija

Helikopterje bomo iskali v tujini

Ljubljana, 09. 01. 2007 13.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Minister Bručan je napovedal mednarodni razpis za novega prevoznika helikopterske nujne medicinske pomoči.

Protikorupcijska komisija je ugotovila, da je šlo za kršitev dolžnega ravnanja oziroma zlorabo oblasti
Protikorupcijska komisija je ugotovila, da je šlo za kršitev dolžnega ravnanja oziroma zlorabo oblasti FOTO: POP TV


Obstoječo uredbo o spremembi in dopolnitvi uredbe o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč, po kateri je za novega prevoznika helikopterske nujne medicinske pomoči določena Avto-moto zveza Slovenije (AMZS), bo vlada spremenila, in sicer v tej smeri, da bo na podlagi mednarodnega razpisa podelila koncesijo za helikoptersko reševanje, je povedal minister za zdravje Andrej Bručan.

Kot pravi, naj bi vlada omenjeno uredbo obravnavala že na četrtkovi redni seji. Ni pa nobene potrebe, da bi AMZS še ostal kot edini možni izvajalec teh prevozov, meni minister.

Kar zadeva odločitev AMZS in Flycoma, da od petka po 17. uri ne bosta več opravljala nujnih helikopterskih prevozov, pa ima ministrstvo že zagotovljeno rešitev. Kot pravi Bručan, bosta po uredbi, ki še velja, to delo spet opravljali Slovenska vojska in policija. Glede povračila stroškov AMZS pa se ministrstvo še ni odločalo, saj niso dobili še nobenega zahtevka za plačilo.

Reševanje le še do petka

Prenehanje reševanja s helikopterjem podjetja Flyvom je potrdil tudi generalni sekretar AMZS Matjaž Gaberšek. Zaradi okoliščin, v katerih so se znašli, in zaradi vseh pritiskov je AMZS ministru za zdravje poslala pismo, v katerem s petkom odpovedujejo vse nadaljnje aktivnosti. Napisali pa so tudi, da se lahko zadeva podaljša, v kolikor se bo vlada odločila drugače, pojasnjuje Gaberšek.

Vlada ni upoštevala načela enakosti

Predsednik komisije DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ Milan M. Cvikl je za sredo sklical nujno sejo komisije, na kateri bodo odločali tudi o sklepu, da naj vlada spremeni uredbo o izboru izvajalca nujnih helikopterskih reševalnih prevozov in izvede odprti postopek javnega naročila. Cvikl je že prej ocenil, da je vlada z odločitvijo o izboru AMZS odprla pot korupciji in da bi moral premier Janez Janša razmisliti o odstavitvi ministra za zdravje Andreja Bručana.

Sicer pa je komisija za preprečevanje korupcije v svojem načelnem mnenju ugotovila, da odločitev vlade, da lahko Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) poleg policije in Slovenske vojske edina opravlja helikopterske prevoze za potrebe nujne medicinske pomoči, ustreza definiciji korupcije.

Predsednik komisije Drago Kos, ki bo načelno mnenje posredoval tudi policiji, tožilstvu in računskemu sodišču, pričakuje, da bo ministrstvo za zdravje čim prej zakonito uredilo način helikopterskih prevozov.

Kot je pojasnil Bečir Kečanovič, novi sodelavec protikorupcijske komisije, je komisija ugotovila, da je šlo v tem primeru za kršitev dolžnega ravnanja oziroma zlorabo oblasti.

Z uredbo, s katero je vlada AMZS določila za opravljanje helikopterskih prevozov, je namreč izključila vse druge zainteresirane, ki bi lahko opravljali to dejavnost. To pa pomeni temeljno kršitev ustavnega načela enakosti, poleg tega pa še zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, o zdravstveni dejavnosti, o javnih naročilih ter o javnem financiranju.

Z uredbo, s katero je vlada AMZS določila za opravljanje helikopterskih prevozov, je izključila vse druge zainteresirane, ki bi lahko opravljali to dejavnost
Z uredbo, s katero je vlada AMZS določila za opravljanje helikopterskih prevozov, je izključila vse druge zainteresirane, ki bi lahko opravljali to dejavnost FOTO: POP TV

Vladna uredba tako ne sledi standardom ustave, ki določa, da mora urejanje določenih pravnih vprašanja v splošnih aktih upoštevati načelo splošnosti in enakosti. Komisija sicer ni ocenjevala ustavnosti in zakonitosti uredbe, saj to ni v njeni pristojnosti, pač pa je preučila, ali je šlo za dolžno ravnanje. Ugotovila je, da je bila uredba sprejeta v nasprotju z zakonom o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki jasno določa, pod katerimi pogoji lahko država nekemu društvu ali javni službi podeli možnost za opravljanje nalog. Zakon o zdravstveni dejavnosti pa ureja možnost podeljevanja koncesij.

Kečanovič je spomnil na prvotno objavo ministrstva za zdravje, da je bila AMZS za opravljanje helikopterskih prevozov podeljena koncesija, pa se je pozneje izkazalo, da to ne drži. Poleg tega je minister za zdravje Andrej Bručan sprva trdil, da naj bi do realizacije tega dogovora prišlo zato, ker sta vojska in policija prekinili sodelovanje, že naslednji dan pa je to izjavo popravil.

Predsednik komisije Kos je opozoril, da bi se kljub zagotovilom, da bi bili helikopterski prevozi pri AMZS cenejši, po izračunih Zavoda za zdravstveno zavarovanje strošek na letni ravni povišal za 370 milijonov tolarjev. Komisija se sicer pri pripravi načelnega mnenja ni spuščala v vprašanje, katera oblika helikopterskega reševanja bi bila boljša in hitrejša. "Še tako velika želja po bolj strokovni in hitrejši pomoči mora slediti predpisom, ki so določeni za oddajo teh poslov."

Na vprašanje o konkretni odgovornosti za zlorabo oblasti v tem primer Kos odgovarja, da komisija odgovornosti uradnih oseb ne ugotavlja, za to so pristojni drugi organi. Gradivo, ki so ga zbrali in ga bodo posredovali policiji, pa je dobra osnova tudi za ugotavljanje individualne odgovornosti, pravi Kos. Po Kečanovičem mnenju pa dejstvo, da je bil minister Bručan postavljen pred dejstvo, da uredbo uresniči, ne pomeni, da ni imel druge možnosti. "Imel jo je, spoštoval bi zakon in spoštoval bi pravila."

SORODNI ČLANKI

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marenov@email.si
10. 01. 2007 19.12
Ne, da mi miru, ko berem te izjave in poslušam zavajanja po medijih. Zelo dobro poznam situacijo in 100 trdim, da za vsem tem stoji zdravniški lobi. Naj vprašajo zdravnika reševalca-letalca koliko zasluži za dežuranje (pa naj bo to v dežurni ekipi pri vojski, policiji ali pa Flaycom-u). Vam jaz povem: okoli 100.000 SIT na dan v žep (koliko je to v evrih naj vsak sam zračuna). To je denar poleg svojega dela v zdravniških ustanovah. Zato so tako glasni, ker gre se jim za vsakodnovno dežurstvo v Flycom-u in poleti še letalski policijski enoti za reševanje v gorah (Flycom nima licence za tovrstno zahtevnejše reševanje). Po domače povedano jeb... se njim za reakcijski čas. Zanima jih le in zgolj vsota, ki jim enormno polni že tako poln žep. Ko smo že pri reakcijskem času. Vse tri enote imajo svoje heliodrome v razdalji 200 m in na njih so pripravljeni helikopterji in posadka v stavbi poleg, zato je zavajajoč podatek koliko je odstopanja pri tem. Ne čudi me tudi, da je bil Flycom izbran brez razpisa, ker dobro vem kako so bili izbrani kandidati za operaterje (ne piloti). Po poti družinskih vezi, kar je pa bolj zaskrbljujoče, nekateri niso izpolnjevali niti osnovnih razpisnih pogojev. Za podatek, operater v policijskem in vojaškem helikopterju se dve leti uri na simulatorju, mrtvi teži...da lahko prične z delom na elektromagnetnem vitlu. Pri Flycom-u pa so sumljivo izbrani operaterji to storili na dvodnevnem "šnel kursu" Potem pa naj se minister Bručan vpraša kdo je usposobljen in kdo ima licenco. Še najmanj njegov zdravniški lobi s svojimi botri v AZMS.
vladokljajic@yahoo.com
10. 01. 2007 07.15
Bručan bi moral že zdavnaj leteti, pa ne s helikopterjem, ampak iz vlade!
K_K
09. 01. 2007 21.03
''prepričljivi'' kečanović, bivši obsojeni policaj zaradi kršitve človekovih pracic sodba in kazen že izbrisani, toda narod pomni !!!!
piko2263
09. 01. 2007 20.31
ma ja pacienti se bodo vozili še naprej v helikopterjih, k iso namenjeni škroljenju njiv ipd. umes se bo skočilo še po kakega dohtarja, če bo glih čas imel. Do pacienta se bo pa samo kakih 25 - 30 min kasneje prišlo. Nobenih bistvenih razlik.
doki007@email.si
09. 01. 2007 18.10
nič ne bodo na slabšem ,....tako bo kot je bilo prej, reševnje ,prevozi so potekali , nikoli ni bilo slišati za probleme , tako bo potekalo tudi sedaj,.......samo ustni dogovori tudi pri siromakih nič več ne veljajo.....
pes
09. 01. 2007 16.47
Spet bodo na slabšem pacienti.