Ob hekerskem vdoru v spletni sistem državnega izpitnega centra eRic ni bila ogrožena verodostojnost rezultatov in zaupnost dosežkov kandidatov v spomladanskem roku mature, je na današnji novinarski konferenci poudaril direktor RIC Darko Zupanc. Je pa preiskovalcem ob notranjemu nadzoru uspelo identificirati, s katerih IP številk je do vdora prišlo. Bili naj bi dve, do vdora pa naj bi prišlo v noči s 15. na 16. julij, torej tik pred razglasitvijo rezultatov spomladanskega dela mature.
Po besedah Zupanca hekerji z vdorom prav tako niso mogli dostopati do baze s podatki o učencih, saj naj bi bila za to potrebna posebna gesla. Hekerji so tako lahko pregledovali le ankete o številu ustnih izpitov ter seznam maturantskih seminarskih nalog. "Pri tem ni šlo za osebne podatke," je poudaril Zupanc. Tudi izvedba jesenskega dela mature naj ne bi bila ogrožena.
Zupanc je predstavil tudi vmesno poročilo notranjega nadzora, med katerim po njegovih besedah niso zaznali varnostnih lukenj v sistemu eRic.
Prav tako je sistem zaprt za vpisovanje podatkov, tako da se le-teh ne da spreminjati. So pa ob nadzoru ugotovili manjše pomanjkljivosti sistema, predvsem v primerih, ko uporabnik izgubi geslo. Novega je namreč mogoče pridobiti preko elektronske pošte, pri čemer je potrebno navesti osebne podatke ravnatelja šole.
Hekerska napada sta bila po besedah Zupanca dva; prvi je trajal kar 12 ur, tekom napada pa je bilo zabeleženih 2500 dostopov v sistem eRic. Drugi je bil krajši, trajal je štiri ure. Kot je dejal Zupanc, so IP naslove napadalcev uspeli identificirati, prihajali pa naj bi iz tujine. Z vmesnim poročilom in omenjenima IP številkama nameravajo še danes seznaniti policijo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.