Kot je poročala Televizija Slovenija, je hči konec junija skušala priklicati 74-letnega očeta, ker je bila neuspešna, pa je po štirih dneh njegovo izginotje prijavila Policiji. Ti so jo nato obvestili, da je oče pred dvema dnevoma umrl v celjski bolnišnici.
Moškega so v celjsko bolnišnico prepeljali iz druge bolnišnice, potem ko je doživel možgansko kap, pri sebi pa naj bi imel vse osebne dokumente, poroča RTVS. Hčerka pokojnega se zato sprašuje, ali je v tem primeru zatajil protokol obveščanja svojcev.
"Sprožili smo izredni interni strokovni nadzor"
V Splošni bolnišnici Celje, kjer so bolnika obravnavali, so, kot so nam sporočili, sprožili izredni interni strokovni nadzor. "Z izsledki bomo seznanili svojce, ko bo postopek zaključen," so zapisali, a dodali, da preliminarni izsledki kažejo, da niti v njihovi bolnišnici niti v bolnišnici, ki je prvotno obravnavala pacienta, ni bila storjena nobena napaka v zdravljenju.
"Dodajamo še pojasnilo, da smo kontakt s svojci skušali vzpostaviti med kratko hospitalizacijo in neposredno po smrti, vendar na telefonski številki, ki smo jo prejeli ob premestitvi bolnika, ni bilo odziva," so zapisali. Nato so skladno s postopki, ki jih izvedejo v podobnih primerih, svojce poskušali obvestiti preko centra za socialno delo.
Hči pokojnega je za televizijo sicer ocenila, da je številka, na katero je klicala bolnišnica, po vsej verjetnosti očetova, zato tudi ni bilo odziva. Njegove stvari so namreč skupaj s telefonom ob sprejemu v bolnišnico hranili v tamkajšnjem trezorju.

"Vsi primeri nenačrtovanih sprejemov so v naši bolnišnici izvedeni preko urgentnega centra in podatke o hospitalizaciji lahko svojci v kateremkoli delu dneva ali noči (ob predhodni identifikaciji) dobijo na telefonski številki bolnišnice – 03 423 38 47. Informacije o pridobivanju podatkov glede hospitalizacije so objavljene tudi na spletni strani bolnišnice," so še dodali v celjski bolnišnici.
Pravijo, da bodo v prihodnje protokol obveščanja svojcev nadgradili v sodelovanju s Centri za socialno delo in Policijo, da bi se možnost podobnih dogodkov v prihodnosti čim bolj zmanjšala.
"Svojcem, ki so za smrt bolnika izvedeli šele po prijavi pogrešane osebe na pristojno policijsko upravo, izrekamo iskreno sožalje," so zapisali v SB Celje.
Lani septembra se je sicer v celjski bolnišnici zgodil hud incident, ko so zamenjali identiteti dveh bolnikov, ki so ju z istim reševalnim vozilom pripeljali iz doma starejših občanov. Sprejeli in identificirali so ju na podlagi sprejemne dokumentacije in informacije reševalnega osebja Zdravstvenega doma (ZD) Sevnica, ki ju je pripeljalo. V času zdravljenja je eden od bolnikov umrl, zaradi zamenjave identitete pa so bili o smrti obveščeni svojci napačnega bolnika. Za napačno identifikacijo so izvedeli, ko so umrlega bolnika že pokopali.
Izredni strokovni nadzor v bolnišnici je pokazal, da je do zamenjave bolnikov prišlo v triažnem prostoru urgentnega centra celjske bolnišnice ob predaji bolnikov v triažo med reševalcema ZD Sevnica.
KOMENTARJI (259)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.