Direktor Lekarne Ljubljana Marko Jaklič je ministru za finance Francu Križaniču poslal pismo, v katerem piše, da so v Lekarni Ljubljana deležni napadov, ker želi nekdo na vsak način zaščititi tiste, ki pri oskrbi zdravil v Sloveniji mastno služijo na račun trga, ki so si ga razdelili kot vojni plen.
Navajajo, da sta samo dva posrednika pri zdravilih med leti 2005 in 2010 iz slovenskega zdravstva izčrpala več kot 125 milijonov evrov. "Ob tem, ko celotno lekarništvo v Sloveniji na področju zdravil na recept posluje z izgubo, so rezultati Salusa in Kemofarmacije res impresivni," pravijo v Lekarni Ljubljana.
Prepričani so, da je veledrogerija, ki je v stoodstotni lasti javnega zavoda, zagotovo tudi v korist države, lokalne skupnosti in vseh deležnikov v zdravstvu. "Ob trendih, ki jih ZZZS izvaja na področju financiranja lekarniške dejavnosti, ta brez lastnih veledrogerij sploh ne bo mogla preživeti, zato je lastna veledrogerija tudi za Lekarno Ljubljana ekonomska nujnost, če želimo, da bomo obdržali kakovostno lekarniško storitev," navaja Jaklič v svojem dopisu. To so že pred leti ugotovile Mariborske lekarne, ki že vrsto let uspešno poslujejo s svojo veledrogerijo Farmadent, dodaja.
Lekarna Ljubljana je namreč v letu 2010 na področju zdravil na recept poslovala s skoraj dva milijona evrov izgube, če pa temu dodamo zdravila brez recepta, je bil rezultat okoli ničle. "Dejstvo, da veledrogerijska dejavnost posluje bolje od lekarniške dejavnosti, kaže na to, da je s tem sistemom nekaj hudo narobe v škodo lekarniške dejavnosti, ki je podfinancirana," opozarjajo v Lekarni Ljubljana.
Zasebna podjetja naj bi jih napadla z vsemi sredstvi
Jaklič navaja še, da so jih ravno zaradi potenciala LL Grosista prizadeti, torej zasebna podjetja, napadli z vsemi sredstvi. Ob tem dodajajo, da "po trgu hodijo različni 'odposlanci', ki prepričujejo dobavitelje in lekarne, da ne bi slučajno poslovali s podjetjem LL Grosist".
Ta ima zato velike težave zaključiti dogovore z nekaterimi dobavitelji zdravil, Jaklič pa se boji, da je posledica delovanja istih "odposlancev" tudi dopis ministrstva za finance, v katerem je to pred dnevi Mestni občini Ljubljana pojasnilo, da je soglasje občine za ustanovitev družbe LL Grosist v neskladju z zakonom.
Finančnega ministra Jaklič zato med drugim sprašuje, ali bi bilo pravilneje, da bi Lekarna Ljubljana še naprej v celoti kupovala zdravila od posrednikov, kot sta Salus in Kemofarmacija. Odgovor ministrstva pričakujejo do 19. maja.
Na ministrstvu za finance pravijo, da se bodo na pismo odzvali v naslednjih dneh. Po njihovih besedah se ministrstvo za finance zavzema za konstruktivno sodelovanje in iskanje predlogov za vzpostavitev zakonitega stanja, če bo Mestna občina Ljubljana (MOL) izrazila takšno željo.
Za kaj točno gre pri dopisovanju med Jakličem in Križaničem?
Pred časom je finančno ministrstvo ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviču poslalo mnenje, da je soglasje MOL Javnemu zavodu Lekarna Ljubljana za ustanovitev družbe LL Grosist v neskladju z zakonom.
Na MOL so svoje soglasje k ustanovitvi družbe LL Grosist utemeljili z določbami zakona o zavodih, po katerih lahko zavod v okviru svoje dejavnosti ustanovi drugi zavod ali podjetje s soglasjem ustanovitelja. Ob tem so dodali, da zakon o javnih financah sicer javnim zavodom, ki jih je ustanovila država ali občina, prepoveduje odplačno pridobivanje kapitalskih naložb. A po njihovem mnenju to ne zajema ustanovitvenega vložka, ki ga mora ustanovitelj zagotoviti pri ustanovitvi pravne osebe.
Finančno ministrstvo je tedaj odgovorilo, da zakon o javnih financah sicer ne opredeljuje pojma kapitalska naložba. A po njihovem mnenju gre za odplačno pridobivanje kapitalskih naložb vedno, ko subjekt v zameno za svojo dajatev dobi drugo dajatev. Prav tako je lahko ustanovitveni vložek v kapitalsko družbo samo kapitalska naložba, saj se tako tudi izkazuje v poslovnih knjigah ustanovitelja, so zapisali.
Na dopis finančnega ministrstva so na MOL odgovorili tako, da so zaprosili za mnenje pravnih strokovnjakov Rajka Pirnata in Lojzeta Udeta, ki naj bi pojasnila, ali ustanovitev LL Grosista res ni v skladu z zakonom ter kakšne so v tem primeru možnosti.
Jazbinšek priporoča Križaniču, naj se uradno obrne na Mestni svet, namesto neformalno na Jankovića
Ljubljanski mestni svetnik Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) pa je javno pozval ministra Franca Križaniča, da svoj neformalni dopis županu Zoranu Jankoviću ''uobliči kot odločbo''. V omenjenem dopisu je Križanič župana opozoril, da ''soglasje Javnemu zavodu Lekarna Ljubljana k ustanovitvi kapitalske družbe LL Grosist d.o.o. ni v skladu z zakonom''.
Jazbinšek Križaniču preko medijev sporoča, da mora po zakonu mestni svet MOL, in ne župana MOL, opozoriti na nezakonitost kapitalskih naložb javnega zavoda LL, saj je bilo ''nezakonito soglasje izdano s sklepom Mestnega sveta MOL dne 23. 11. 2009''.
Jazbinšek pravi, da je Križaničevo ministrstvo po zakonu dolžno določiti rok, v katerem mora mestni svet sporen sklep uskladiti oziroma odpraviti, saj je po Jazbinškovem prepričanju utemeljena le ''ustanovitev centralnega oddelka nabave v Lekarni Ljubljana, ne pa ustanovitev še enega veledrogerista v Sloveniji''.
''Ker očitno župan Vašega dopisa ne šteje niti za 'medsebojno obveščanje in strokovno pomoč', bo iz javnih sredstev najel dr. Rajka Pirnata in dr. Lojzeta Udeta, da Vas podučita, kako uobličiti opozorilo in predlagati ukrepe Mestnemu svetu MOL za odpravo njegovega nezakonitega sklepa, saj Jezus Kristus iz javnih sredstev ni dosegljiv,'' zaključuje Jazbinšek.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.