Portal necenzurirano.si poroča, da si bo 44-milijonsko pogačo razdelilo 23 konzorcijev. Razpis so objavili marca 2022, ko je ministrstvo še vodil Zdravko Počivalšek. Njegove posle je nato prevzel Matjaž Han, čigar ministrstvo je nato pregledalo 58 prispelih vlog.
Konzorcij, ki ga vodi Riko, je prejel 2,1 milijona evrov. Znotraj te zveze gospodarskih družb bo največji del, skoraj milijon evrov, pripadel kočevskemu Melaminu, ki bo po poročanju portala "sodeloval pri razvoju in implementaciji v okviru Industrije 4.0". Melamin je lani od ministrstva prejel nekaj več kot 600.000 evrov za naložbe v raziskave in razvoj, pospeševanje tehnološkega razvoja in izplačilo odškodnin. Maja 2022 se je v podjetju zgodila velika nesreča, v kateri je življenje izgubilo sedem ljudi, policija pa je letos po zaključeni preiskavi ovadila podjetje in štiri fizične osebe.
Toda iz Kočevja "izgnano" podjetje Melamin ni edini zmagovalec razpisa. Največji prejemnik bo T-2, ki je v lasti Jurija Krča. Ta bo za projekt razvoja naslednje platforme pametna mesta za digitalno preobrazbo mestnih storitev prejel 1,3 milijona evrov, poroča portal. Krč je sicer lastnik podjetja Rešet, proti kateremu je Okrožno sodišče v Kranju konec letošnjega poletja začelo stečajni postopek zaradi neporavnanih obveznosti iz leta 2008. Predlog za začetek postopka je podala DUTB.
Več kot milijonski delež bodo prejeli tudi Iskra Mehanizmi, Talum in ETI Elektroelement iz Zagorja. Med večjimi dobitniki sredstev na razpisu so še konzorciji pod "vodstvom" Luke Koper, Petrola, Elektra Slovenije, Elektra Ljubljana in Elektra Primorska. Tovarna akumulatorskih baterij (TAB) iz Mežice, ki je utrpela veliko škodo v avgustovskih poplavah, bo za projekt digitalne strategije podjetja prejela dobrih 568.000 evrov. Kot navaja necenzurirano.si, so si lastniki TAB, med katerimi je med fizičnimi osebami največji predsednik upravnega odbora Bogomir Auprih, vsako leto razdelili okrog deset milijonov evrov dividend.
Pet podjetij iz skupine Kolektor bo za projekt Digitalni skok prejelo 830 tisočakov, časopisna hiša Delo, ki vodi projekt Print2Digital, pa 595 tisočakov. Za digitalno transformacijo v steklarski industriji bo steklarna Hrastnik, ki jo obvladuje Igor Lah, prejela 518.000 evrov. Necenzurirano izpostavlja tudi na razpisu najuspešnejšega gradbinca. To je družba GIC Gradnje, ki bo prejela 664.000 za svoj del projekta Gradbeništvo 4.0.
Med IT podjetji, ki v konzorcijih sodelujejo kot podizvajalci, prednjači Troia, ki je v zadnjih letih dobila več poslov z javnimi naročniki, predvsem elektrodistribucijskimi podjetji. Podjetje bo projekte izvajalo z Elesom, Elektrom Ljubljana in TAB, skupno pa po poročanju portala prejelo 1,2 milijona evrov.
Več kot polovica prijavljenih na razpis je torej ostala praznih rok. Med njimi so tudi podjetja, ki so jih prizadele poplave, in sicer BSH Hišni aparati Nazarje, Thermana iz Laškega, Podkrižnik iz Ljubnega ob Savinji, Lek, Helios, Jub, Pošta Slovenije, Telekom, Iskratel, Gen-I in drugi.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.