Predsednik največje stranke Janez Janša lahko v tem sklicu DZ sestavi novo vlado, če bodo druge stranke leve sredine v tej vladi našle smisel, ugotavlja vodja poslancev SD Matjaž Han. Poleg števila poslancev pa se morajo po njegovih navedbah te stranke dogovoriti tudi vsebinsko in kadrovsko.
"Za državo pa bi bilo najbolj modro, da se gre na predčasne volitve," je dejal, a spomnil, da v SD niso tisti, ki bodo o tem odločali.
To, ali bi bila lahko nova vlada uspešnejša od vlade Marjana Šarca, pa težko ocenjuje, je dejal Han. Prav tako bodo verjetno različno ocenjevali ljudje. Je pa spomnil, da dosedanja vlada ni bila uspešna zaradi same organizacije, saj če bi bila, bi danes še delovala.
SD se tako ne bo udeležila pogovorov za novo koalicijo, na katere je vse stranke za petek povabil Janša. So pa pripravljeni na pogovore, h katerim je povabila predsednica SAB Alenka Bratušek, čeprav po Hanovih besedah ni povabila tako kot Janša, ki sestavlja novo vlado in je stranke povabil na ločene pogovore po urah.
"Pogovarjamo se vsebinsko, nisem pa povsem prepričan, da lahko sestavimo drugo vlado. Levica in LMŠ sta namreč že povedali, da v to ne gresta, prav tako SNS. V to ne verjamem," je glede pogovorov s SAB povedal Han. Po njegovih ocenah gre tudi za prehitevanje, saj je najprej na vrsti Janša, zatem pa drugi.
Poleg teh v SD drugih vabil na pogovore o sodelovanju po Šarčevem odstopu z mesta predsednika vlade niso prejeli. Glede morebitnih prestopov poslancev v poslansko skupino SD, če bi do tega morda prišlo v primeru oblikovanja nove vlade, pa se po Hanovih trditvah ne pogovarjajo.
Pahor danes nadaljuje posvetovanja z vodji poslanskih skupin o nadaljnjih korakih po padcu Šarčeve vlade. Pravkar je na pogovoru vodja poslancev SMC Igor Zorčič, sledita pa še vodji poslanskih skupin Levice in NSi.
Zorčič: Prav je, da poskušamo najprej najti skupni jezik za morebitno novo vlado
Po oceni vodje poslancev SMC Igorja Zorčiča je prav, da poskušajo nekatere stranke najprej najti skupni jezik za morebitno novo vlado."Hitenje na predčasne volitve po naši oceni pomeni, da se politika pač ni več sposobna med seboj pogovarjati in je to klic na pomoč vsem volivkam in volivcem," je dejal po pogovoru pri predsedniku republike. Kot je dejal, bi bilo neodgovorno, če se naprej ne bi skušali vsaj pogovoriti.
Odgovoril je tudi na špekulacije, da poslanska skupina SMC ob morebitni sestavi vlade s prvakom SDS Janezom Janšo ne bi bila enotna. Zatrdil je, da je poslanska skupina SMC zelo enotna glede vprašanja, ali naj se poskušajo pogovarjati z drugimi strankami. "V Sloveniji smo v situaciji, ko se nekatere stranke ne morejo in niso sposobne med seboj pogovarjati. Nam kot sredinski stranki pa se zdi prav, da poskušamo narediti vsaj en napor v to smer," je pojasnil.
SMC se bo tako udeležila formalnih pogovorov za novo koalicijo, h katerim je za petek povabil Janša. Pojavila so se tudi ugibanja o neformalnem oblikovanju t. i. sredinskega trojčka, torej denimo med SMC, NSi in DeSUS, ki bi nastopile skupaj v pogajanjih z Janšo. O tem je danes poročal Dnevnik. Zorčič je na to vprašanje danes odgovoril, da ga je treba razumeti, da vseh taktik, izhodišč pogajanj ne bo javno komentiral.
Vatovec: Vsakršna nova koalicija bi bila zgolj slabša od Šarčeve
Vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec je v pogovoru s predsednikom republike Borutom Pahorjem ponovil, da v Levici trenutno ne vidijo nobene morebitne nove koalicije, ki bi bila boljša od dosedanje Marjana Šarca. Tako so po njihovem mnenju predčasne volitve edina možna pot za razrešitev nastalih političnih razmer po padcu vlade.
V Levici pričakujejo, da bodo predčasne volitve nekoliko spremenile razmerja sil med strankami in dala prednost programom oz. izvajanju določenih politik, ki bodo bolj napredne in take, ki bodo lahko izboljšale življenje ljudi. Po njihovih ocenah to z novo koalicijo ne bo možno in so volitve edini način, da pridejo do premika k vsebinam.
"Trenutno je kakršno koli preračunavanje očitno pogojeno zgolj s tem, da se ohrani stolčke na ministrstvih in v DZ, ne gre pa za programske pogovore oz. iskanje odgovorov in rešitev za ključna vprašanja v družbi," je v izjavi po pogovoru s Pahorjem povedal Vatovec.
Horvat: Kot stranka dialoga se bomo udeležili tako pogovorov s SDS kot s SAB
Vodja poslancev NSi Jožef Horvat pa je Pahorju pojasnil, da se NSi intenzivno pripravlja na predčasne volitve, a se želi kot stranka dialoga tudi pogovarjati in poskušati najti rešitev, ki bi bila morda boljša. Kot je dejal, se bodo odzvali tako vabilu SDS na pogovore za morebitno novo vlado kot vabilu SAB. Dodal je, da predsednik NSi Matej Tonin stoji na sredini političnega spektra, kar pomeni, "da iz sredine najlažje zaobjame tiste na njegovi desni kot tiste na levi".
"Volivci so nam podelili štiriletni mandat, da vodimo državo. Zato razumemo, da ima politika dolžnost, da išče rešitve," je pojasnil. So pa po njegovih navedbah v NSi že od začetka nekoliko skeptični in si postavljajo vprašanje, kako bi se v sedanji sestavi DZ lahko vzpostavila razvojna vlada. Stranke, ki so že v vladi nekaj let, po ocenah Horvata niso naredile razvojnega preboja. Kot je dodal, v stranki ocenjujejo, da "bi bilo za državo v danih okoliščinah najboljše, da gremo na predčasne volitve, kljub temu, da nikoli ne vemo, kaj nam bodo prinesle."
Ugibanja o neformalnem oblikovanju t. i. sredinskega trojčka SMC, NSi in DeSUS, ki bi nastopil skupaj v pogajanjih z Janšo, ni želel potrditi. Glede vprašanja, ali Janša kot potencialni mandatar predstavlja oviro za NSi, je Horvat pojasnil, da je za NSi ključno zaupanje: "Če ga ne bo, bomo pač pogovore in pogajanja zaključili." Na vprašanje, ali Janša uživa njihovo zaupanje, pa je dodal: "Zaupanje se vedno na novo gradi, ali pa se na novo tudi izgublja."
KOMENTARJI (2299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.