
Vsi volilni upravičenci v desetih občinah na avstrijskem Koroškem so prejeli pismo koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja, v katerem jih poziva, naj se izrečejo, ali se strinjajo z njegovim predlogom za ureditev vprašanja dvojezičnih krajevnih napisov. V skladu s tem predlogom bi dvojezične krajevne table postavili v občinah z 10-odstotnim deležem slovenskega prebivalstva in tam samo v tistih krajih, ki imajo vsaj 15 odstotkov opredeljenih Slovencev.
Kot je zapisal Haider v pismu, "najnovejša odločba ustavnega sodišča kaže, da Koroška potrebuje trajno rešitev v sporu zaradi krajevnih napisov". Kot poudarja, je vselej zagovarjal stališče, "da ne more biti rešitve zoper voljo koroškega prebivalstva". S priloženo glasovnico naj bi vsi volilni upravičenci desetih južnokoroških občin sedaj imeli priložnost, da anonimno povejo, "ali se strinjajo s predlogom za rešitev ali ne". Izid tega glasovanja naj bi po Haiderjevih besedah "služil deželni vladi za orientacijo in bo odločilen za nadaljevanje pogovorov o konsenzu". Prebivalstvo naj bi na to povpraševanje odgovorilo do 10. januarja.
Kot koroški deželni glavar še pojasnjuje v pismu, naj bi za osnovo za določitev deleža slovenskega prebivalstva služili podatki z zadnjih popisov prebivalstva. Rešitev bi bilo treba zagotoviti trajno z ustavnim določilom, za njeno uresničitev pa je predvideno obdobje petih let. Obenem bi bilo treba poskrbeti za enakopravnost pri kulturnih in športnih društvih ter v manjšinskem šolstvu.
Haider na primer v pismu, ki ga je poslal prebivalcem občine Železna Kapla, navaja, da bi bilo treba tam v skladu z njegovim predlogom dodati dvojezično krajevno tablo v kraju Železna Kapla, obenem pa bi morali odstraniti dvojezične krajevne oznake v naseljih Podpeca, Podkraj in Bela. Slednja sicer ni identična s krajem Bela, v katerem se je Franc-Jožef Smrtnik novembra lani privezal na krajevno tablo. To bi po ukazu deželnega glavarja Haiderja tedaj morali odstraniti.