Zaradi preprečevanja postavitve dvojezičnih napisov je državno tožilstvo v Celovcu na osnovi ovadb uvedlo proti Jörgu Haiderju in njegovemu namestniku Gerhardu Dörflerju preiskavo zaradi suma zlorabe uradnega položaja.
Po zaslišanju je Haider dejal, da je preiskovalnemu sodniku razložil svoja stališča, obenem pa je ponovno očital državnemu tožilstvu, da izvaja "politično sodstvo".
Po dveurnem zaslišanju pri preiskovalnem sodniku je Haider ponovno napadel avstrijsko ustavno sodišče, ki naj bi zaradi odločb o dvojezični topografijo povzročilo "pravni kaos". Dežela avstrijska Koroška naj bi po besedah njenega deželnega glavarja "v tem kaosu skušala najti primerno ukrepanje", ne da bi bi bilo treba postaviti "množico dodatnih dvojezičnih krajevnih tabel".
Preiskovalnemu sodniku naj bi vprašanja posredovalo "politično usmerjeno državno tožilstvo", obtožbe proti njemu pa naj bi bile "smešne", šlo naj bi za povsem političen postopek in politične igrice, je zatrjeval Haider. "Vodimo vojno med državnim tožilstvom ter pravosodnim ministrstvom in pravno državo," je menil deželni glavar, vendar pa se bo njegovem prepričanju uveljavila pravna država.
Za Haiderjem se je na zaslišanju pri preiskovalnem sodniku moral zglasiti tudi njegov namestnik na položaju deželnega glavarja in deželni referent za promet Dörfler.
Haider in Dörfler sta med drugim 8. februarja lani v Pliberku in Drveši vasi prestavila zgolj enojezične nemške krajevne table za nekaj metrov, da bi se tako izognila izpolnitvi odločbe ustavnega sodišča s konca decembra 2005 o dvojezični topografiji v omenjenih krajih. Avstrijski ustavni sodniki so prestavljanje krajevnih tabel junija lani obsodili kot nezakonito in ponovno zahtevali zagotovitev dvojezičnih topografskih napisov.
Haider in Dörfler sta nato avgusta lani v Pliberku in Drveši vasi pod enojezične krajevne table pripela majhne dodatne tablice s slovenskim imenom kraja, vendar je ustavno sodišče decembra tudi ta ukrep obsodilo kot nezakonitega. Poleg tega sta Haider in Dörfler novembra lani v Žvabeku dala odstraniti dvojezično krajevno tablo, pod enojezično pa pripeti majhno tablico s slovenskim imenom kraja.
Zaradi teh ukrepov je bilo proti Haiderju in Dörflerju vloženih več ovadb, državno tožilstvo v Celovcu pa je preiskavo uvedlo začetek februarja letos. Za zlorabo uradnega položaja je v Avstriji predvidena zaporna kazen od šestih mesecev do pet let.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.