Slovenija

H5N1 še pri treh labodih

Ljubljana, 28. 02. 2006 15.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Referenčni laboratorij EU je potrdil prisotnost virusa ptičje gripe H5N1 še pri treh labodih z območja Maribora.

S človeku nevarnim virusom ptičje gripe H5N1 so okuženi še trije labodi
S človeku nevarnim virusom ptičje gripe H5N1 so okuženi še trije labodi FOTO: Jani Dolinšek
Doslej je bilo v Sloveniji potrjenih pet primerov virusa H5N1, in sicer najprej pri labodu iz Koblerjevega zaliva pri Mariboru, potem pri sivi čaplji iz Spodnjega Dupleka ter nazadnje pri treh labodih z območja Maribora.

Poleg tega je potrjenih še devet primerov okužb z virusom H5. Vse okužbe so zaenkrat bile potrjene le pri divjih pticah.

Rezultati laboratorijskih preiskav v referenčnem laboratoriju EU v britanskem Weybridgeu so potrdili prisotnost človeku nevarnega tipa virusa ptičje gripe H5N1 še pri treh labodih iz Slovenije, so sporočili s kmetijskega ministrstva.

Gre za labode z območja Maribora, pri katerih so slovenske veterinarske oblasti odkrile virus ptičje gripe H5 in njihove brise sredi februarja poslale v nadaljnje testiranje.

Ker so bili labodi najdeni na območju Maribora, kjer že veljajo najstrožji ukrepi proti širjenju ptičje gripe, današnja potrditev H5N1 ne pomeni nobenih dodatnih ukrepov, je pojasnila generalna direktorica Veterinarske uprave Vida Čadonič Špelič.

Doslej štiri žarišča izbruha virusa v Sloveniji

Okuženi in ogroženi pasovi s pripadajočimi ukrepi so za zdaj razglašeni okrog štirih žarišč, Maribora, Mute, Spodnjega Dupleka in Starš. Na teh območjih v skladu z navodili EU veljajo posebni zaščitni ukrepi glede gojenja in prevažanja perutnine, območja pa sistematično nadzorujejo veterinarski inšpektorji.

Na sestanku o cepljenju proti ptičji gripi razdelili naloge

Posebna delovna skupina za pripravo analize tveganja oziroma programa morebitnega cepljenja domače perutnine proti ptičji gripi je na današnjem pripravljalnem sestanku na ljubljanski veterinarski fakulteti med drugim ugotovila najbolj pomembne dejavnike tveganja in si razdelila naloge, ki jih je še potrebno opraviti. Naslednji sestanek skupine naj bi bil predvidoma prihodnji ponedeljek.

Analizo tveganja mora po Pogačnikovih besedah izdelati vsaka država, preden se odloči za uvedbo cepljenja domače perjadi. Analiza bo osvetlila vse vidike, ki so pri tem pomembni.

"Sestanek smo pripravili tako, da smo zbrali vse potrebne podatke, materiale in informacije. Na tej osnovi smo pripravili program ocene tveganja in seveda tudi strategije glede morebitnega cepljenja," je po sestanku povedal vodja delovne skupine Milan Pogačnik, sicer dekan veterinarske fakultete.

Po tem so udeleženci sestanka, kot omenjeno, ugotovili najbolj pomembne dejavnike tveganja pri morebitni uvedbi cepljenja domače perutnine in si razdelili naloge, ki jih je še potrebno opraviti za dokončno izdelavo tako analize tveganja kot strategije v primeru morebitne uvedbe cepljenja.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User99866
28. 02. 2006 15.51
Območje kjer so bili najdeni okuženi labodi se nahaja v središču mesta. V neposredni bližini se nahaja otroški vrtec ter mestna tržnica. Laboda ki sta bila najdena sta bila del jate približno 160 labodov, ki se zadržujejo na tem delu mesta. V primeru da bi našli okuženo kuro bi pobili celotno štalo; tu pa se potencialno ogroženi labodi nemoteno sprehajajo po tržnici, otroškem igrišču ipd... Še en dokaz več kako dosledna je naša veterinarska uprava in pravtako dokaz več kako lahko DRŽAVI ZAUPAMO.