Premier Janez Janša je naslovil apel na sindikate v zasebnem sektorju, ki za začetek februarja napovedujejo stavko. Kot zgled je vzel avtoprevoznike pri Obrtno-podjetniški zbornici (OZS), ki so danes podpisali dogovor s prometnim ministrstvom in odpovedali za petek napovedani protest.
"Veseli bi bili, če bi ta zgled, ko je z realnimi pogovori in racionalno obravnavo problemov mogoče doseči dober kompromis, upoštevali tudi socialni partnerji v zasebnem sektorju," je dejal. Obe strani bi morali po njegovem mnenju vnovič pretehtati zahteve in se srečati na neki racionalni središčni točki. Vlada pri tem ne more sodelovati, je dejal Janša ter spomnil na ukrepe vlade za omilitev posledic visoke rasti cen. Vlada je s predlogi, ki jih je poslala v državni zbor, prispevala k temu, da bi težave, ki jih čutijo nekateri zaposleni, v prihodnjih mesecih omilili, je dodal.
Konfederacija sindikatov 90: Napoved stavke ostaja
Napoved stavke je povezana z zahtevami za povišanje plač vsem delavcem zaradi inflacije in zahtevami za povišanje plač v skladu z rastjo produktivnosti. "V kolikor na pogajanjih v petek, 25. januarja 2008, delodajalci ne bodo sprejeli sindikalnih zahtev in ne bo prišlo do sprejemljivih rešitev, bo stavkovni odbor KS 90 delodajalskim organizacijam uradno napovedal splošno opozorilno stavko“, so poudarili v sporočilu za javnost.
Predlogi delodajalcev napovedujejo zelo negotov izid petkovih pogajanj, zato se priprave na stavko pospešeno nadaljujejo. "Medtem ko smo v KS 90 in drugih sindikatih javnega sektorja že sprejeli odločitev o preklicu splošne opozorilne stavke v javnem sektorju, pri delodajalcih v zasebnem sektorju vse bolj odkrivamo njihovo podcenjevanje socialnih in ekonomskih razmer delavcev in s tem razloge za splošno stavko“, so še poudarili.
Predstavniki sindikatov KS 90 Slovenije glede na krizne razmere v nekaterih segmentih gospodarstva in zmožnosti posameznih podjetij pričakujejo sklenitev pogodbe s sprejemljivim kompromisom za obe strani. V nasprotnem primeru bodo stavko tudi izvedli.
GZS napoveduje boljši predlog
Upravni odbor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) pa je danes sprejel sklepe glede petkovih pogajanj in dal mandat svojim pogajalcem. Vseh podrobnosti predloga na pogajanjih na GZS ne razkrivajo, pravijo le, da bo njihov predlog "boljši, kot so se izpogajali sindikati v javnem sektorju". Za primerjavo - plače naj bi se v skladu s ponudbo delodajalcev v profitnem zasebnem sektorju povečale za 4,5%, medtem ko so se v javnem sektorju za 3,5%.
Generalni direktor GZS Samo Hribar Milič je seznanil člane upravnega odbora, da dosedanja pogajanja niso prinesla konsenza. Delodajalci naj bi trikrat izboljšali ponudbo, sindikati pa še vedno vztrajajo pri svojih zahtevah, ki naj bi jim v zadnjem tednu dodali še nove. Predlagano povečanje plač, regresa in drugih stroškov, kot ga pričakujejo sindikati, bi po izračunih GZS gospodarstvu povzročilo približno 380 milijonov evrov dodatnih stroškov. Tretjina aktivnih podjetij pa takega zvišanja naj ne bi prenesla. Z dvigom minimalne plače bi se porušila plačna razmerja, kar bi imelo težke posledice tudi za druga podjetja.
Zato na GZS ocenjujejo, da so zadnje zahteve sindikatov nerealne. "Vsi deli slovenskega gospodarstva ocenjujejo, da je potreben nek kompromis pri plačah, vendar ne v smeri, v kateri ga v tem trenutku izsiljujejo sindikati," je dejal Hribar Milič.
Predsednik GZS Zdenko Pavček pa meni, da če v petek ne bodo dosegli dogovora, lahko tudi v naslednjih dneh še ujamejo vlak, da bi se januarske plače že obračunale v skladu z dogovorov. Po njegovih besedah je pomembno, da bi dosegli dogovor, da bi preprečili stavko, nato pa bi se dogovorili o vseh odprtih vprašanjih v zvezi s kolektivno pogodbo. "Tudi če stavka bo, bomo ponovno sedli za mizo, vendar pa se bomo takrat pogajali za manj, ne za več," pa je zagrozil Hribar Milič.
Možnost za dogovor je do 5. februarja do polnoči, vendar le, če bo na sindikalni strani zaznati popuščanje in pripravljenost na kompromise. Upravni odbor GZS zato poziva sindikate, da nadaljujejo s pogajanji in iskanjem rešitev, s katerimi bodo zaposlenim dvignili plače in hkrati zagotovili obstoj in konkurenčnost gospodarskih subjektov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.