"Vnaprejšnja nasprotovanja, ki temeljijo bodisi na nerazumevanju potreb varnostne politike, vsebine in pomena policijskega dela bodisi na ideoloških nasprotovanjih, ki temeljijo na nezaupanju v delo policije, niso na mestu," je opozorila notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar. V izjavi novinarjem je napovedala, da bosta predloga obeh novel, ki se bosta sicer še spreminjala, prihodnji teden na vladi in potem po rednem postopku v DZ.
V interesu jim je, kot pravi, da ju DZ sprejme čim prej. Po njenih besedah je policija poklicana za zagotavljanje varnosti v državi, varnostne razmere pa se spreminjajo, zato morajo storiti vse za učinkovitost policije.

Ministrica je prepričana, da so predlogi vsebinsko dodelani in domišljeni. Zavedajo se, da varnost ni edina temeljna človekova pravica, zato izhajajo iz uravnoteženosti te pravice z ostalimi pravicami. "Težko poslušamo očitke, ki temeljijo na očitnem nerazumevanju narave policijskega dela," je pojasnila.
Iz koalicije namreč prihajajo pomisleki glede predlogov novel. Ministrica pa je poudarila, da niso pripravljeni popuščati pri predlogih, za katere verjamejo, da gredo v smeri večje učinkovitosti policijskega dela.
Množičen nadzor ni namen predlogov
Z določitvijo nabora tehničnih sredstev za fotografiranje, video in avdio snemanja, sredstev za identifikacijo oseb, vozil in predmetov se policiji z novelo zakona o varovanju državne meje daje zakonsko podlago za uporabo takih sredstev pri nadzoru državne meje.
Györkös Žnidarjeva sicer ni konkretno odgovorila na vprašanje, ali bodo ta določila omogočala nadzor državljanov na celotnem ozemlju. Zagotovila pa je, da množičen nadzor ni namen predlogov.
V koaliciji pomisleki
Pri tej noveli so v koaliciji še nejasni. Podpirajo sicer določitev odškodnine za lastnike zemljišč, na katerih so postavljene tehnične ovire, glede drugih členov pa so pomisleki.
Poslanec SMC Jani Möderndorfer se tako ni konkretno izrekel glede predlogov, ki širijo nabor tehničnih sredstev za varovanje meje. Poudaril pa je, da mora biti zagotovljeno sorazmerje med človekovimi pravicami in varnostjo.
Po ocenah poslanke SD Bojane Muršič bi bilo dobro, da oblikujejo nov zakon, ker se spreminja skoraj polovica členov zakona. Je pa SD bolj ostra glede zakona o policijskih pooblastilih. Pomisleke imajo glede popolnega nadzora na letališčih ter nadzora brez utemeljenih razlogov v notranjosti, pa glede uporabe električnega paralizatorja. Menijo še, da stanje na področju terorizma ne sme biti predpogoj za spremembo zakonodaje, pač pa morajo zakone sprejemati premišljeno.
Medtem je ministrica ocenila, da bodo v koaliciji našli skupen jezik predvsem z utemeljitvijo spremenjenih varnostnih razmer in potrebe po še večji učinkovitosti dela policije. Po njenem mnenju bodo tudi uspeli razčistiti vprašanja, ki temeljijo na vtisu, da s predlogi posegajo v človekove pravice. Zagotovila je, da temu ni tako.
Z uvajanjem možnosti uporabe paralizatorja pa gre po njenih besedah za zmanjševanje represije, saj pomeni odmik od strelnega orožja. Zato meni, da pri predlogu zasledujejo ustavno legitimen cilj.
Čeprav predloga novele ne pozna, je naklonjenost rešitvam uporabe električnega paralizatorja, če bodo te dovolj omejujoče, danes izkazal poslanec SDS Vinko Gorenak. Medtem v ZL po besedah vodje Luke Mesca slutijo, da vlada pripravlja zaostrovanje represije in vzpostavljanja izrednih razmer.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.