Vlada je na današnji seji pripravila predlog novele zakona o tujcih in ga pošilja v sprejem državnemu zboru. Novela predvideva ukrepe za primer spremenjenjih razmer na področju migracij, ki bi lahko ogrozile javni red ali notranjo varnost v državi.
Čeprav so razmere v državi stabilne, pa je ob 500-odstotnem povečanju števila prošenj za azil težko napovedati prihodnost, sploh ker se lahko pri masovnih migracijah pojavijo tudi takšni, ki želijo zlorabiti azilni sistem, je povedala notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar.
Migrante lahko po tej noveli zavrnemo že na meji
Poudarila je, da gre za začasen ukrep, če bi bila ogrožena notranja varnost države, novela pa je pomembna zato, ker slovenska policija varuje zunanje meje EU. "Gre za to, da imamo v primeru povečanih oziroma masovnih migracij, ki so nezakonite, nujno potrebna orodja," je povedala ministrica.
Poseben ukrep v predlogu novele je, da policija tujcu, ki ne izpolnjuje pogojev za azil, ne dovoli vstopa v državo. Tujca, ki se nezakonito nahaja na območju izvajanja ukrepa, privede do državne meje in ga napoti v državo, iz katere je nezakonito vstopil.
Policija po noveli zakona ravna tudi, ko tujec izrazi namen podati prošnjo za mednarodno zaščito, in sicer, ko želi nezakonito vstopiti ali je že izven mejnega prehoda iz druge varne države članice EU, če je nezakonito vstopil v Slovenijo in se nahaja na območju izvajanja ukrepa.
Obstajajo tudi izjeme - denimo otroci brez spremstva
Ukrep pa se ne bo uporabljal, ko bo neposredno ogroženo življenje tujca ali bo resna nevarnost, da bo podvržen mučenju, nečloveškemu, ponižujočemu ravnanju ali kaznovanju v državi, v katero bi bil napoten, ali pa zaradi zdravstvenih okoliščin. Prav tako ukrep ne bo veljal v primeru ocene, da gre za mladoletnika brez spremstva.
Ministrica je v izjavi poudarila, da policija že zdaj spoštuje vse zakone in človekove pravice. Novela je bila sicer deležna precej kritik zlasti z vidika ustavnosti. Tudi danes so nevladne organizacije vlado pozvale, naj je ne sprejme, saj da je v nasprotju z mednarodnim pravom in slovensko ustavo, zanjo denimo ni glasoval pravosodni minister Goran Klemenčič.
Številne pomisleke so imeli tudi v koalicijskih strankah, zaradi česar je novela za več mesecev obtičala v vladni proceduri. Pred današnjo sejo vlade pa so se v koalicijskih strankah v podpori predlogu uskladili. "Gre za izjemno situacijo, a če bi bila protiustavna, novela ne bi dobila podpore vlade," je prepričana ministrica.
Ukrep bo DZ na predlog vlade sprejel z dvotretjinsko večino vseh poslancev, in sicer najdlje za šest mesecev, z možnostjo podaljšanja. O prenehanju njegove uporabe bo DZ odločil z večino glasov vseh poslancev. Sprejem ukrepa bo vladi predlagal MNZ na podlagi ocene o spremenjenih razmerah na področju migracij. Ta bo odvisna tako od razmer v državah, od koder prihajajo migranti, od števila prosilcev, od nastanivtenih zmogljivosti.
Opozicija glede predlagane novele zakona o tujcih razdeljena
Predlagana novela zakona o tujcih v opozicijskih poslanskih skupinah sproža mešane občutke. Del opozicije opozarja na nujnost zagotavljanja varnosti, drugi del na spoštovanje človekovih pravic.
Predstavnik največje opozicijske stranke SDS Branko Grims se je v sredo udeležil seje Sveta za nacionalno varnost in ob tem ocenil, da bi morale biti rešitve, ki jih je v noveli zakona o tujcih predlagalo ministrstvo za notranje zadeve, sprejete že davno tega, saj so edine logične. Kot je zagotovil še pred današnjo sejo vlade, na kateri so zakonski predlog potrdili, bo SDS zakon o tujcih zagotovo podprla, če bo imel ustrezne rešitve.
Tudi v NSi načeloma noveli ne nasprotujejo, se bodo pa do predloga dokončno opredelili na torkovi seji poslanske skupine.
Medtem pa je v imenu poslanske skupine ZL poslanec Miha Kordiš opozoril, da je novela zakona o tujcih nastala v tajnosti, kar po njegovem mnenju zgovorno priča o slabi vesti vlade. "Krši mednarodne konvencije in je ustavno sporna. Išče zunanjega sovražnika in ustvarja nepotreben strah. Vse samo za to, da bodo drugi predlogi, s katerimi se stopnjuje represija nad našimi ljudmi, od množičnega nadzora do paralizatorjev, videti sprejemljivi," je med drugim zapisal Kordiš.
Na spoštovanje človekovih pravic so že v sredo opozorili tudi v Zavezništvu, kjer menijo, da mora Slovenija ostati demokratična država, ki spoštuje človekove pravice, hkrati pa od vlade pričakujejo, da bo storila vse, da "zaščiti svoje državljanke in državljane na vseh nivojih, tudi v luči minulih terorističnih napadov, ki jih je v Evropi na žalost vse več". "Vsekakor pa, ne v naši Sloveniji, ne v Evropi, ne sme zmagati strah, ki bi nas silil, da bi posegali po preradikalnih ukrepih, s tem pa povozili demokratična načela in še huje, človekove pravice," so dodali.
Varuh človekovih pravic: Če bodo kršene pravice beguncev, bomo ukrepali
Varuh človekovih pravic ob predlogu novele zakona o tujcih, ki ga je danes pripravila vlada, na načelni ravni navaja, da bi moral biti zakon skladen z mednarodnimi standardi varovanja pravic beguncev. Ukrepi organov bi morali biti dorečeni tako, da ne bo kršenja pravic. Če se bo to dogajalo, bo varuh ukrepal skladno s pristojnostmi.
Varuh ob tem pojasnjuje, da ga pristojni organi niso seznanili z uradno različico besedila, ampak je besedilo prejel od nevladnih organizacij. Nanj je podal pripombe 20. oktobra lani, ministrstvo za notranje zadeve pa je v odzivu nanj v začetku novembra navedlo, da bo pripombe preučilo in jih skušalo smiselno upoštevati, je sporočil varuh človekovih pravic.
Ministrstvo je tedaj po navajanju varuha tudi napovedalo, da mu bo posredovalo končno verzijo predloga, česar pa do danes ni storilo. Glede morebitne vložitve zahteve za oceno ustavnosti novele pa je varuh poudaril, da mora biti najprej sploh sprejeta v DZ.
V nevladni organizaciji Amnesty International pa so ob predlogu novele zapisali, da oropati ljudi na begu za življenje njihove pravice do prošnje za azil in jih potiskati nazaj na mejo pomeni kršenje mednarodnega prava in prava EU.
Namesto obravnave beguncev in prosilcev za azil kot varnostnega tveganja bi morala slovenska vlada po opozorilu te organizacije prepoznati svojo odgovornost za zaščito ljudi, ki so prepotovali težko pot in so v iskanju varnosti žrtvovali vse.
Po njihovih besedah je predlog slovenske vlade podoben tovrstnim prizadevanjem držav v soseščini, zlasti na Madžarskem in v Avstriji, da bi zaprli meje za tiste, ki bežijo pred grozotami vojne.
"Zakonski predlog brezobzirno gazi tako po pravici vsakega posameznika do prošnje za azil kot tudi po obveznosti Slovenije, da bo temeljito obravnavala vsako prošnjo," je dejal namestnik direktorja za Evropo pri Amnesty International Gauri van Gulik.
Vlada je danes v parlamentarno proceduro poslala novelo zakona o tujcih, ki predvideva, da lahko DZ v primeru zaostrenih razmer sprejme ukrep, po katerem med drugim policija tujcu, ki ne izpolnjuje pogojev, ne bo dovolila vstopa v državo. To bo veljalo tudi, če tujec izrazi namen podati prošnjo za mednarodno zaščito, a želi vstopiti nezakonito.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.