Simoni Dimic, ki je v petek zaradi v javnosti vse bolj odmevnih kritik glede obnove njene hiše, pa tudi drugih domnevno spornih poslov odstopila s položaja vodje kabineta predsednika vlade, je protikorupcijska komisija poslala vabilo na zaslišanje, ni pa tudi izključeno, da jo bodo morebiti zaslišali tudi v policiji. Prav tako bi lahko policisti zaslišali tudi njenega partnerja Romana Horvata. Protikorupcijske komisije pa naj ne bi zanimala obnova njene hiše, ki je bila razlog za njen odstop, temveč posli njenega strica Tomaža Kastelica z Darsom. V komisiji naj bi namreč zaznali nove indice, ki vzbujajo nove sume. V zvezi z oddajo javnega naročila za te posle je sicer omenjena komisija že lani ugotovila koruptivno ravnanje. Pod lupo komisije naj bi bila tudi prodaja letalskih kart, ki jih je turistična agencija partnerja Dimičeve prodala državnemu protokolu, del teh kart pa je kasneje izkoristil tudi premierjev kabinet.
Premier Borut Pahor je nad tem presenečen. "Več stvari me je presenetilo. Presnetilo me je to, da se je pridajalo tako moč in vpliv osebi, ki ga stvarno ni imela," je za oddajo 24UR povedal premier. Nadaljeval je, da je nekaj moči imela zaradi njunega 12-letnega sodelovanja, hkrati pa tudi zaradi njegovega zaupanja vanjo. Predvsem pa ga je presenetil "volumen neskončnih vprašanj, ki jih ni bilo več mogoče pojasnjevati". Ker zaradi tega ni bila več sposobna opravljati svojega dela, ga ni presenetil njen odhod, saj sam potrebuje človeka, ki lahko v njegovem kabinetu opravlja pomembne stvari. Na vprašanje, ali bo v primeru, da se sumi glede domnevno spornih potez Dimičeve potrdijo, odgovornost tudi njegova, pa je odgovoril, da ne, saj gre za odločitve, ki so povezane z delom kabineta ali vlade.
V stranki SD ne dvomijo, da se bo ta afera poznala na njegovi priljublenosti. Predsednik koalicijske stranke Zares Gregor Golobič pa je na vprašanje, ali je tarča afere Dimic morda kar premier Pahor odgovoril, da se mu jemlje neko kompetenco in se ga skuša poniževati in tudi žaliti. "Dejstvo je, da se skuša diskvalificirati tudi posameznike in sopotnike njegove stranke, tudi to, da so mene pred nekaj tedni naslavljali s predsednikom vlade, kaže neko dinamiko, ki poteka znotraj posameznih strank," je pojasnil Golobič.
Dimičevo bo zamenjala Gustinčičeva
Pahor je sicer danes za vršilko dolžnosti vodje kabineta predsednika vlade imenoval Jadranko Gustinčič, ki bo to funkcijo opravljala do imenovanja nove vodje kabineta. V javnosti sta se kot možni naslednici Dimičeve omenjali dve kandidatki, Jadranka Gustinčič in državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Nataša Kovač. Dimičeva sicer v kabinetu ni več zaposlena in je najverjetneje trenutno brezposelna, trenutno pa je še vedno na dopustu v Dubaju.
Jadranka Gustinčič se je rodila 3. decembra 1969 na Reki. Po končani osnovni šoli v Podgradu pri Ilirski Bistrici je obiskovala Srednjo šolo za družboslovje in splošno kulturo v Ljubljani. Študij je nadaljevala na Višji šoli za socialne delavce, ki ga je zaključila leta 1991. Ob delu je dokončala Visoko šolo za socialno delo in leta 2000 magistrirala s kadrovsko-izobraževalnega področja na Fakulteti za organizacijske vede v Kranju. Poklicno pot je začela na tedanji Občini Ljubljana Moste-Polje in nato na Upravni enoti Ljubljana, izpostava Moste-Polje, kjer je bila zaposlena do julija 2003.
V 12 letih delovne dobe je opravljala različne naloge s področja družbenih dejavnosti in obče uprave. V tem času si je pridobila bogate izkušnje s splošnega, kadrovskega in finančnega poslovanja, vseh drugih področij delovanja upravne enote in državne uprave na sploh.
Julija 2003 se je zaposlila v takratnem Uradu predsednika vlade Republike Slovenije, kjer je bila tudi v naslednjih dveh mandatih. Od decembra 2008 pa do imenovanja za vršilko dolžnosti vodje Kabineta predsednika Vlade Republike Slovenije je opravljala naloge namestnice vodje kabineta.
Gustinčičeva: Ve se, kaj kdo dela
O morebitni novi službi smo danes zjutraj povprašali Gustinčičevo. Na vprašanje, ali se je z njo Pahor že pogovarjal glede tega, je za 24ur.com dejala sledeče: "Nisem dobila še nobene ponudbe, predvidevam, da se bo predsednik vlade danes odločil."
Na vprašanje, ali bi sprejela to delovno mesto, če bi dobila ponudbo, pa je poudarila: "Zelo težko rečem, v kabinetu delam že dolgo časa. Delo vodje ni tako zakomplicirano, ve se, kaj kdo dela, delo pa mora potekati tekoče. Gre za usklajevanje dela s svetovalci in predsednikom, ministrstvi ter vladnimi službami. Tukaj ni dileme, kako mora potekati delo, to ni politično delo. Politične funkcije opravljajo državni sekretarji,“ še dodaja.
Glede odnosa Dimičeve do sodelavcev je dejala, da je bila zelo korektna. Na vprašanje, ali je ta afera škodila delu celotnega kabineta, pa poudarja: "Težko rečem, verjetno je. Vsakršen dvom, ki se poraja okoli teh stvari, ne vpliva pozitivno. Sicer pa morajo ustrezni organi povedati svoje mnenje,“ je še zaključila.
Kovačeva zanikala informacije
"Informacije o tem, da naj bi v prihodnje opravljala delo vodje kabineta predsednika vlade, ne držijo. Kot državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade, zadolžena za povezovanje dela vlade in državnega zbora, nameravam tudi vnaprej opravljati to funkcijo,“ je za 24ur.com potrdila Nataša Kovač.
Bitka znotraj SD?
V kabinetu predsednika vlade so za 24ur.com dejali, da tekoče delo po odstopu Simone Dimic poteka normalno, kot je že zagotovil premier Pahor. Predsednik vlade ima pravico, da na to mesto imenuje tistega kandidata, ki se mu zdi najbolj primeren. Poseben postopek ni predviden.
V časopisu Finance menijo, da bodo različne skupine znotraj SD poskušale na izpraznjeno delovno mesto postaviti svojega kandidata. Vpliv naj bi si želel povečati strokovnjak za medije Sebastjan Jeretič, glavni tajnik SD Uroš Jauševec, finančni minister Franc Križanič, podpredsednik stranke SD Miran Potrč in drugi.
Ozadje odstopa Dimičeve
Simona Dimic je odstopila kot vodja kabineta, razlog pa je bil odzivanje na obsodbe javnosti, kar pa ji ne omogoča več tako intenzivnega in osredotočenega dela. Premier, ki je bil nad odločitvijo Dimičeve presenečen, je odstop sprejel.
Dimičeva je od Nove Ljubljanske banke dobila posojilo v višini 350.000 evrov in to po domnevno posebno ugodni obrestni meri. Pojavile so se tudi domneve, da je NLB posojilo odobrila za nakup in ne za obnovo hiše. Obnovo hiše Dimičeve naj bi opravljali delavci Vegrada. Dimičeva je to sicer večkrat zanikala.
Obnovo hiše vodje Pahorjevega kabineta so vzeli pod drobnogled tako v komisiji za preprečevanje korupcije kot v policiji. Začela je več postopkov preučitve domnevnih nepravilnosti.
KOMENTARJI (380)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.