V petek, 15. novembra, se na cestah začenja zimska sezona. Zakon določa, da morajo biti vozila zimsko opremljena med 15. novembrom in 15. marcem, v zimskih razmerah tudi zunaj tega obdobja. Zimske razmere nastopijo, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali ko je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo.
Konec tedna je sneg že pobelil nekatere višje ležeče predele po Sloveniji, drugod sta promet ovirala močan dež in veter, zato policisti ob spremenljivih razmerah, predvsem pred obilnejšim sneženjem in zimskimi razmerami, opozarjajo na ustrezno pripravo vozila na zimo, dosledno upoštevanje
cestnoprometnih pravil in strpnost v prometu. Vozniki morajo pravočasno opremiti jeklene konjičke z zimsko opremo.
Pozimi in v zimskih razmerah računajte na daljši čas potovanja, zato se od doma odpravite prej kot običajno. Spremljajte prometne informacije, vozite s prilagojeno hitrostjo in ne tvegajte nesreče. Predvsem se zavedajte, da je v slabih voznih razmerah že najmanjša napaka lahko usodna. Med vožnjo bodite zbrani, predvsem pa strpni do drugih udeležencev v prometu, pozivajo na kranjski policijski upravi.
Previdnost in večja pozornost sta v zimskem času še kako pomembni. Statistično gledano je najbolj kritično prav obdobje med 15. novembrom in 15. marcem, ko je v prometu obvezna uporaba zimske opreme. Gorenjski policisti so od 15. novembra lani do 15. marca letos obravnavali 240 prometnih nesreč. Udeleženih je bilo 398 udeležencev. Umrli sta dve osebi, šest je bilo huje, 65 pa lažje poškodovanih.
Ko je snežilo, so obravnavali 63 nesreč, največ so jih obravnavali kranjski in škofjeloški policisti. Večino bi jih lahko preprečili, če bi vsi vozniki pozimi in v zimskih razmerah uporabljali predpisano zimsko opremo, predvsem pa zmanjšali hitrost vožnje in jo prilagodili razmeram na cesti, so poudarili na kranjski policijski upravi.
Pnevmatike naj bodo mlajše kot štiri leta
Ustrezna zimska oprema je prvi pogoj za varno udeležbo v prometu. Najbolj osnovna oprema so zimske pnevmatike, ki imajo na boku proizvajalčevo oznako "M+S" ali ''M.S'' ali ''M&S'', s profilom najmanj tri milimetre. Le zadosten profil omogoča dobro odstranjevanje vode in brozge izpod koles ter zagotavlja večjo stabilnost vozila v snegu in ledu. Vse štiri pnevmatike morajo biti enake velikosti, vrste in zgradbe, na posameznih oseh pa tudi enakih profilov. Priporočljivo je, da zimske pnevmatike niso starejše od štirih let.
Zimske pnevmatike morajo biti na vseh kolesih vozila, katerega največja dovoljena masa ne presega 3.500 kilogramov, oziroma najmanj na pogonskih kolesih, če največja dovoljena masa vozila presega 3.500 kilogramov. Na vozilih so lahko nameščene tudi poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredni pripomočki. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru stalnega pogona snežne verige vsaj za eno os in v primeru priklopljivega pogona vsaj za stalno vklopljeno os. Vozila nad 3.500 kg morajo imeti med opremo še lopato.
Z vozila očistite sneg
Policist lahko prepove nadaljnjo vožnjo in izloči iz prometa vozilo, ki v zimskih razmerah nima predpisane opreme ali če so na njem sneg, led, voda ali druge snovi, ki bi lahko vplivale na vozne lastnosti vozila ali bi se lahko raztresale ali razlivale z njega. Lahko prepove nadaljnjo vožnjo tudi, če stekla vozila ali vzvratna ogledala niso čista. Izločitev traja toliko časa, dokler se ne odpravijo razlogi, iz katerih je bila izločitev odrejena.
Voznik mora s ceste odstraniti vozilo, ki obstane na cesti, ker nima predpisane zimske opreme, pa bi jo moralo imeti, ali je z vozilom v prometu, ko ne bi smel biti. Če tega ne stori sam, vozilo na njegove stroške odstrani izvajalec rednega vzdrževanja ceste.
Kaj pozimi vse spada v vozilo?
Pred zimo je priporočljivo preveriti stanje akumulatorja, hladilnega sistema in sistema za dovod zraka v vozilo, za močenje vetrobranskega stekla in dovod goriva. V avtomobil pozimi spadata tudi metlica in strgalo za čiščenje stekel. Preveriti je treba še brisalce, na katerih guma ne sme biti natrgana ali drugače poškodovana.
V posodi s tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla naj bo dovolj tekočine, ki v mrazu ne bo zmrznila. Naprave za odtajanje in sušenje vetrobranskega stekla ter naprave za ogrevanje in zračenje pa morajo zagotoviti normalno vidljivost skozi steklo. Ker sneg lahko tudi preseneti in povzroči hujše ovire v prometu, niso odveč niti topla oblačila, kapa, rokavice, odeja, svetilka, lopata, prva pomoč in mobilni telefon.
Povečajte varnostno razdaljo in vozite karseda enakomerno
Pozimi je treba med vožnjo nekoliko povečati tudi varnostno razdaljo. Zavirati je treba rahlo in po potrebi postopno, z večkratnim pritiskom na stopalko. Voziti je treba čim bolj enakomerno in brez sunkovitega oziroma nenadnega spreminjanja smeri vožnje, saj vas lahko v nasprotnem primeru zanese. Vozniki morajo pozimi računati tudi na daljši čas potovanja, zato naj se od doma odpravijo prej kot običajno. Pridobivati minute in zato voziti hitreje, namesto da bi vozili varno in pazili, je nevarno in nesprejemljivo, so poudarili na policiji.
Posebne omejitve za tovornjake
V zimskih razmerah je na vseh cestah v Sloveniji, razen na vinjetnih cestah, prepovedana vožnja za tovorna vozila s priklopnimi vozili, za vozila, ki prevažajo nevarno blago, in za vozila za izredne prevoze. Upravljavec ceste lahko zaradi zimskih razmer tudi časovno in prostorsko omeji promet tovornjakov. Pri njihovem izločanju poleg cestninskih nadzornikov pomagajo tudi policisti. Mesta za izločanje v primeru izvajanja zapor tovornega prometa so predvsem počivališča, kjer vozniki lahko opravijo tudi predpisane odmore, dnevne in tedenske počitke.
Vzdrževalcem ceste je treba omogočiti čiščenje vozišča
Vzdrževanje cest je zaradi zagotavljanja varnosti udeležencev in normalnega poteka prometa pomembno predvsem takrat, ko so že zastoji zaradi močnega sneženja. Prehitevanje vozila ali kolone vozil, pluga in podobno, ki vozi z zmanjšano hitrostjo zaradi gostote prometa ali drugih razmer, je prepovedano in tudi zelo nevarno. Na policiji poudarjajo, da se nestrpnost ne obrestuje, saj prehitri voznik tvega nesrečo, voznik, ki prehiti plug, pa, da bo zaradi stanja ceste moral voziti še počasneje, ker cesta pred njim še ni očiščena.
Zimsko opremo za vozila s skupno maso do 3,5 tone sestavljajo štiri zimske pnevmatike z minimalno globino profila tri milimetre ali štiri letne pnevmatike z minimalno globino tri milimetre in snežne verige. Vozniku, ki nima ustrezne opreme, grozi denarna kazen v višini 120 evrov, če onemogoča promet, pa kazen znaša 500 evrov in pet kazenskih točk.
Z globo 200 evrov se kaznuje voznik, ki ima na vozilu sneg, led, vodo ali druge snovi, ki bi lahko vplivale na vozne lastnosti oziroma bi se lahko raztresale ali razlivale. Z globo 300 evrov pa se kaznuje za prekršek voznik, ki pozimi ali v zimskih razmerah ne upošteva prometne signalizacije, ki označuje zimske razmere, zaradi katerih je prepovedan ali omejen promet na določenem delu ceste.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.